החלטה של חיים! / חכם סידי

ההחלטות שלנו יקבעו איך נחיה - מה נבחר לעשות ולא פחות חשוב מה נבחר לא לעשות, מיומנו של אדם שעשה טעות או שתיים... או יותר. אתם בינתיים אל תצעדו בבטחה לעוד החלטה שסופה נפילה לבור. לפחות תשתדלו
סידי

מכירים את הסרט "דלתות מסתובבות"? נו, הסרט הזה שמחולק לו ככה לשניים שבו מתפצל גורלה של הדמות הראשית לכמה עלילות מקבילות בגלל איחור או מנגד הגעה בזמן לרכבת. אבל לנו מספיקה הרכבת של החיים שלנו, עם כל העליות והירידות של "רכבת ההרים" של החיים שלנו. אנחנו יודעים עד כמה חשוב לקבל החלטה או לא פחות חשוב לא לקבל החלטה. הן יקבעו יקירותיי ויקיריי איך יראו חיינו.

מאחר ואתם חוששים לשפוך את החיים שלכם, ולראות באיזו נקודה בחיים קיבלתם החלטה גרועה או לא פחות חששתם מלקבל החלטה ואח"כ הצטערתם, אז אני פה, לספר את חוסר קבלת ההחלטות שלי ואת הגרועות שבהן. אני לא פוחד. חלק מכם פוחד עכשיו כי הוא ליד מי שקיבל החלטה טובה או לא, להיות איתו, אבל אני לא שופט. זכותכם לפחד. גם זו זכות. הרי קיבלתם החלטה להיות ליד מישהו שאתם מפחדים לדבר לידו. טוב, שפכתי מספיק מלח על הפצעים שלכם. כאב? לא נורא. מגיע לכם…

עד גיל 35 כל מקום שדרכתי עליו הפך לזהב. בחור שעובד ב"ידיעות אחרונות" ונחשב לאחד הכתבים הבולטים שם, אישה נחמדה (נחזור לזה עוד מעט. לנחמדה, לא לאישה…), שתי בנות מקסימות, בית חדש בשכונה הכי נחשבת בראשון לציון, מנהל שכבה בבית ספר בתל אביב, בקיצר איש ששמו הולך לפניו. כמו שנאמר עוד קצת דבש ואני נחנק. וכנראה נחנקתי, כי קיבלתי החלטה ששינתה את חיי מהקצה לקצה.

חבר שלי מהעיתון תפס אותי יום אחד ואמר לי – בואנה יש לי מישהי פצצה להכיר לך. אמר כוסית, אבל זה לא מקובל להגיד (למרות ששופט בבית משפט אישר זאת לפני כמה שנים. אבל נעזוב…). יאללה, איך אומרים, כמה סטייק אפשר לאכול בבית, למרות שסטייק היא לא הייתה, אולי סנדוויץ" (נו ההיא הנחמדה. שלא הספיקה לעיניים הגדולות שלי). אז אמרתי לו למה לא? קבעתי עם "הפצצה" שלו איזה ערב וכשנפגשנו הבנתי שההגדרה "פצצה" לא תואמת אותה, היא הייתה "פצצת אטום", האישה הכי יפה שראיתי בחיי. זו שחלמתי עליה. מהר מאוד קיבלתי החלטה ללכת עם החלום, לעזוב הכל ולחלוק איתה את שארית חיי. החלום הפך מהר מאוד לסיוט (בסוף כולם וכולן אותו הדבר הרי). קיבלתי החלטה שנראתה לי אז הנכונה. רציתי שינוי, קיבלתי. וואחד שינוי.

מעל עשור וחצי כל מקום שנגעתי בו לא צמח בו דשא. ההחלטה שלי שיבשה את כל חיי. לא רק המזונות ששילמתי, אלא נשארתי בלי הבית, רחוק מהבנות (שנלחמתי אח"כ להישאר האבא שלהן), בלי רכב, בלי כלום. ההתעסקות בחיים שקיבלתי, לאחר ההחלטה שלי, עייפה אותי, הפכה אותי לפחות טוב בכל מקום. מהר מאוד מצאתי עצמי בלי העבודה בבית הספר, בלי העבודה בידיעות, בלי כלום. מיותר לציין, "הפצצה" התפוצצה במקום אחר. גם ממנה נפרדתי. החלטה אחת, חיים שלמים הלכו לי.

רגע בואו נעשה את העלילה עוד יותר עצובה. רגע לפני שנשארתי בלי כלום, קיבלתי הצעה מאחד מראשי הכדורגל בארץ, להיות בעל תפקיד מאוד בכיר בהתאחדות לכדורגל. הצעה שאף אחד מכם לא היה מוותר. אני כן. אדיוט. ברור. למה ויתרתי? כי אז עוד עבדתי בביה"ס, בידיעות ויחד הרווחתי מעט יותר. לא ראיתי את התמונה כולה. העגלה עברה לידי, הפעם בחרתי לא לעלות עליה, לא לקבל החלטה. 3 חודשים אח"כ נשארתי כמו שאמרתי בלי העבודה בעיתון ובלי ביה"ס (ולהוסיף מכת מוות, חנות שהייתי שותף בה, קרסה. "תענוג"…). קיבלתי החלטה לא לקבל החלטה… התוצאה, עוד נוק אאוט מבית היוצר שלי.

אל תדאגו לי. מאז קיבלתי החלטות נוספות, חלקן טובות וחלקן רעות. אבל את המחיר שלמתי או הרווחתי (עובדה אני כאן). אל תתבלבלו, אני לא אומר לכם אל תקבלו החלטה, אבל אם קיבלתם החלטה והיא לא הייתה טובה לכם, תלמדו ממנה. אגב, אפשר ללמוד גם מההחלטה שהייתה טובה. לא לומדים רק מטעויות, אלא גם מהצלחות.

אתם מסתכלים עכשיו על עצמכם, נכון יותר על הסביבה שלכם. מה שאתם זה מה שבחרתם. לפעמים בחרתם מתוך פחד, לפעמים בחרתם גם אם ידעתם שאתם בוחרים לא טוב, אם בחיים האישיים או בעבודה, אם בכל מקום. לפעמים אפילו בחרתם בחיים שלכם לא לעשות כלום וגם על זה שלמתם. הבחירות שלנו הן החיים שלנו, הנה אני אומר שוב. הבחירות שלנו יקבעו איך נחיה, טוב או רע, למרות שטוב לאחד זה רע לשני וההפך.

יש ספר מעולה שקראתי כמה פעמים שנקרא "החלטות היסטוריות והיסטריות", של פרופסור הר סגור ז"ל. הוא מספר על החלטות בהיסטוריה שחלקן צלחו וחלקן לא צלחו. איך יודעים אם ההחלטות היו טובות? פשוט לפי מה שקרה אחרי קבלת ההחלטה. אבל זה לא אומר שלפעמים אתם יודעים והכי חשוב מרגישים עוד לפני שאתם בוחרים החלטה, שהיא תוביל אתכם אחר כבוד לתהום… ואתם… צועדים בבטחה לשם. אז לפחות את זה תזכרו. נפלתם לתהום…תתרחקו.

פעם אמרו לי שהפחד משתק. זה נכון. אבל תתפלאו, גם בפחד אפשר לקבל החלטה, או לא לקבל החלטה. אל תצטערו אם לקחתם החלטה גרועה. תעשו את ההחלטה הבאה כמה שאפשר טובה יותר. נכון, אין חכמת בדיעבד, אבל הלו רק שתדעו…. אין פתרון אחד להחלטה. אבל יש תוצאה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך