20% נכות קבועה לקוסמטיקאית אשר פיתחה אלרגיה לחומר מסוג אקריל

משרדנו מייצג מול המוסד לביטוח לאומי קוסמטיקאית, אשר עם הזמן פיתחה אלרגיה לחומר מסוג אקריל והוכרה ע"י המוסד לביטוח לאומי כסובלת מ"מחלת מקצוע", וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי קבע לה נכות צמיתה בשיעור של 20%.
צוות האתר | יום שני - 09/07/18 - 9:49
אישה בגיל 60 שזקוקה לעזרה

מהי "מחלת מקצוע"? סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה או מחלת מקצוע. "תאונת עבודה" היא תאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה אצל המעביד או מטעמו, ובעובד עצמאי, תוך כדי ועקב עיסוקו במשלח ידו.

"מחלת מקצוע" – מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות לפי סעיף 85. מחלת מקצוע היא מחלה שהעובד נפגע בה עקב עבודתו או עיסוקו, והמחלה היא תוצאה של חשיפה חוזרת לגורם המזיק ובתנאי שהמחלה מוגדרת כמחלת מקצוע בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי. ישנם מקרים בהם סוג ואופי משלח היד עלולים ליצור מחלה מסוג כלשהו הנובעת מהעבודה.

בניגוד לתאונה בעבודה, מחלת מקצוע אינה מקרה של פגיעה חד פעמית שאירעה במקום מסוים ובזמן נתון. מחלת מקצוע היא מחלה שהתגבשה במשך הזמן אצל העובד בגלל תנאי עבודתו. חוק הביטוח הלאומי אשר מגדיר "מחלת מקצוע", מתייחס למצב שבו העובד חלה במחלת מקצוע עקב עבודתו אצל המעביד או מטעמו, או מחלה שחלה בה המבוטח העצמאי עקב הפעולות הנדרשות ממנו מתוקף תפקידו.

"מחלת מקצוע" מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי רק אם מצויה היא ברשימת מחלות מוגדרות ע"י הביטוח הלאומי, הרשימה מפרטת הן את הליקוי והן את אחוזי הנכות המוענקים לסובל מאותו ליקוי. על פי חוק הביטוח הלאומי בכדי שמחלת מקצוע תוכר כ"מחלת מקצוע", יש להוכיח למוסד לביטוח לאומי קשר וישיר בין התפתחות המחלה למשלח ידו ועיסוקו.

עיקר הקושי בתביעות מסוג זה הוא להוכיח כי אכן ישנו קשר בין הפגיעה ממנה סובל הנפגע לבין העיסוק של הנפגע. המוסד לביטוח לאומי מציב תנאים רבים בהם צריך הנפגע/ מבוטח לעמוד לצורך ההכרה כחולה במחלת מקצוע. לאחר הגשת הבקשה יעבור המבוטח גם דרך וועדה רפואית שתפקידה לקבוע את אחוזי הנכות שנותרו לו כתוצאה מהמחלה, חשוב להבהיר כי ההכרה לבד אינה מקנה לנפגע פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי וכי גובה הפיצוי נקבע לפי גובה הנכות.

באם דוחה המוסד לביטוח הלאומי את תביעתו של נפגע/ מבוטח ואינו מכיר במחלה כ"מחלת מקצוע" יכול המבוטח להגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה על מנת שזה יבקר את עבודתו של פקיד התביעות מטעם הביטוח הלאומי, במקרים אלו מומלץ להתייעץ עם עו"ד אשר מומחה בתחום הנזיקין.

יובהר, כי המידע המוצג בכתבה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ או חוות דעת משפטית, כמו כן במקרים של תאונות דרכים מומלץ להיוועץ עם עו"ד מומחה בתחום נזקי הגוף.אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]