פרויקט פינוי-בינוי ענק יוצא לדרך: מתחם הדיור המסוכן בעיר ייהרס

מתחם הדיור "מרכז פלדות" הממוקם ברחוב מבוא השרביטן שברובע ח', ימחק מהנוף האשדודי יחד עם מספר בניינים מהרחובות הסמוכים (הרותם והנורית), ובמקומם יוקמו בניינים מפוארים לטובת הציבור שסבל במשך שנים רבות מבניינים מסוכנים שעלולים לגרום למחלות קשות. 17 בניינים ייהרסו, רובם נמוכים הכוללים 308 יחידות דיור קיימות, לטובת 10 בניינים גבוהים ומפוארים, שיכללו 1,386 יחידות דיור, חברת "ישפה התחדשות עירונית" מובילה את הפרויקט הגרנדיוזי הזה
ישראל אוחיון | יום ראשון - 10/06/18 - 9:55
פרויקט פינוי-בינוי ענק יוצא לדרך: מתחם הדיור המסוכן בעיר ייהרס

"מרכז פלדות" נבנה כמרכז קליטה אי שם בין שנת 1980 לבין שנת 1982 בזמן כהונתו הראשונה של צבי צילקר כראש העיר, והפך למקבץ דיור של חברת "עמיגור" ששלחה לשם עשרות משפחות אשדודיות. כאשר בנו את המרכז, עטפו את כל המבנה בלוחות אסבסט, חומר שנודע כמסרטן. הדיירים הובילו מאבקים תקשורתיים רבים, אך ללא תוצאות ממשיות בשטח. אומנם מדובר בבניינים שנבנו לפני 38 שנים, אך בשונה מקודמו בתפקיד, במשך העשור האחרון ניסתה העירייה בראשותו של ד"ר יחיאל לסרי, לבצע מהפך במקום ולהרוס את המתחם, אך התנגדויות בוועדה המחוזית מנעו ממנה להתקדם, אך לא עוד.

לפני יותר משנתיים חלה תפנית מפתיעה בכל הקשור למתחם "מרכז פלדות" ברובע ח', לאחר שראש העיר ד"ר יחיאל לסרי והעירייה, פעלו מול גופי הממשל לטובת הדיירים, כדי להפוך את המתחם כולו לאחד המיוחדים בתחום ההתחדשות העירונית. ואכן לאחר מספר חודשים הוחלט שחברת "ישפה התחדשות עירונית" תיקח על עצמה את אחד הפרויקטים הגדולים בארץ בתחום הפינוי-בינוי והתכנון יצא לדרך. אך גם במשך השנתיים הללו ההתקדמות לא הייתה קלה וקשיים צצו מכל עבר, אך התעקשות של החברה להביא את הפרויקט לעשייה הצליח, וביום שלישי האחרון ניתנה החותמת הסופית וההליך יצא לדרך, כאשר חברת "ישפה" וחברת "אוצר השקעות", יחד עם בכירי עיריית אשדוד, קיימו את הפגישה האחרונה והמכרעת עם דיירי השכונה, ולאחריה ניתנה ההסכמה הגורפת והתקדמות הפרויקט לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ומיד לאחר מכן לוועדה המחוזית, כאשר קברניטי התכנית מבטיחים שבעוד כשנה יינתן האישור ולאחריו הטרקטורים יעלו על השטח.

באירוע רב רושם שהתקיים ביום שלישי בערב באודיטוריום מקיף ה' שברחוב הרותם, בו נכחו נציגי שתי החברות ובכירי עיריית אשדוד, בראשם ממלא מקום ראש העיר גבי כנפו, מנהלת אגף התחדשות עירונית במשרד השיכון עינת גנון ומנהלי מחלקת ההנדסה העירונית, הגיעו כלל התושבים בבניינים המיועדים להריסה ושמעו מכלי ראשון על התכנית שמתקדמת בצעדי ענק לקראת השלב הסופי, כאשר נציגי החברות ומשרד השיכון הציגו לדיירים את התכנית על גבי מצגת, והבטיחו כי בעוד שנה הרגע המיוחל יקרה.
גבי כנפו דיבר על החשיבות של הפרויקט ועל הדרך הארוכה שהוא עשה. כנפו התייחס לעובדה שבשנים הבאות, בדגש על השנה הקרובה, עיריית אשדוד תעשה חריש עמוק ותקדם את מתחמי הפינוי-בינוי בעיר, ותמנף את התכניות שמדשדשות, בכדי לשנות את חזותם של הרובעים הוותיקים, שיהפכו לפנינה היפה של העיר. 
תושבי האזור, שחשים הקלה נוכח העובדה שיזכו בקרוב לגור בפרויקט חדשני, ובעיקר נוכח העובדה שייפתרו סוף כל סוף ממתחם המגורים המסוכן, אמרו לעיתון "המגזין" ואתר "אשדוד אונליין" כי "זהו ללא ספק רגע נדיר והיסטורי לעיר אשדוד לאחר שנים ארוכות של דיבורים והבטחות אין סוף, זה יקרה. 'מרכז פלדות' צפוי להימחק מעל הקרקע, ובמקומו יוקמו 10 בניינים חדישים ומפוארים, אנחנו שמחים שראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, סוף-סוף יוכל לפרוע הבטחה חשובה שלו לדיירי "בניין הסרטן", ולמרות אינספור מכשולים ובעיות בירוקרטיות, שכלל לא היו קשורות לעיריית אשדוד, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מקדמת הלכה למעשה את התוכנית הגרנדיוזית של חברת 'ישפה', ותכף רעש הטרקטורים ישמע לכל תושבי השכונה שמחכים לרגע המיוחל. ללא ספק היום הוא יום שמח, רואים את הפירות שעמלו עליהם מול התקשורת במשך שנים".

התכנית המפוארת של החברות 'ישפה' ו'אוצר השקעות', שיבצעו יחד את המהלך, כוללת מספר בניינים קיימים ברחובות שונים ברובע. ח' תחילה הבניינים האי זוגיים ברחוב הרותם 1,3,5,7,9,11,13,15,17,19, לאחר מכן שני בניינים ברחוב הנורית 4,6 ושני בניינים ברחוב מבוא השרביטן 3,5 שמצטרפים כמובן לגולת הכותרת מתחם פלדות, שהינו דיור ציבורי הממוקם בבניינים גבוהים ברחוב מבוא השרביטן 2,4,6, ובסך הכל 17 בניינים, רובם נמוכים הכוללים 308 יחידות דיור קיימות, בתוספת מספר מבני ציבור שיהרסו לטובת 10 בניינים גבוהים ומפוארים, מסחר ומבני ציבור חדשים.
ע"פ בקשת חברת 'ישפה' להיתר בנייה מוועדות התכנון, סך הדירות החדשות שיתווספו לפרויקט יהיו כ-1,078 יחידות דיור, בתוספת ליחידות הקיימות וסה"כ 1,386 יחידות דיור במתחם כולו. תמהיל הדירות מגוון ויכלול דירות בגדלים משתנים, החניות מתוכננות במרתפי חנייה מתחת לבנייני המגורים בהתאם לתכנון תנועה וחניה. בנוסף למגורים, החברה תיתן מענה הולם למבני ציבור בדמות גני ילדים ובית ספר, בהתאם לצורכי הציבור שיתגוררו בשכונה החדשה והמפוארת.
במשך שנים קמו ונפלו להם קבלנים קטנים, שניסו לגזור קופון על חשבון התושבים בכל הקשור להתחדשות עירונית, אך חברת אחת מקומית שהתחילה מלמטה הצליחה להגיע תוך מספר שנים לצמרת הדירוג בארץ של החברות המובילות בתחום ההתחדשות העירונית, וזו חברת "ישפה" המתמחה בהתחדשות עירונית באשדוד, בהובלתו של המייסד והמנכ"ל יואל גבאי. "ישפה" הפכה על פי עיתון "גלובוס" ואתר מדל"ן לחברת ההתחדשות העירונית הגדולה בארץ, ומובילה בתחומה בעיקר נוכח העובדה שהיא לקחה על עצמה להתעסק רק עם פרויקטים להתחדשות עירונית כגון תמ"א 38 – תמ"א 38 ב' ופינוי בינוי ובינוי פינוי.

נוכח העובדה שהחברה השקיעה את כל משאביה רק בתחום הבנייה הזה, היא הצליחה לקצור פירות מוקדם מהצפוי ולעקוף חברות ותיקות ממנה. חוץ ממייסד החברה יואל גבאי, שותפים ועובדים בחברה כל האחים לבית משפחת גבאי, מהאח הגדול מוריס גבאי, העו"ד של החברה יונתן גבאי, ועוד שני האחים המוכרים לאשדודים זיו ובן גבאי.

מייסד החברה יואל גבאי אמר לעיתון "המגזין" ואתר "אשדוד אונליין" כי "אחרי 20 שנות סיכון והבטחות לדיירי מתחם הפלדות, זה סוף סוף קורה והדמיון הופך למציאות. הכנס הזה, זה המסמר האחרון שיוצא מהארון וזהו זה, הפגישה האחרונה אנחנו מתחילים, אנחנו עוברים לוועדה מקומית מסכמת לפני שנגיע לוועדה מחוזית, וכל המכשולים שהיו ב-20 השנים האחרונות הוסרו ע"י חברת 'ישפה' בשיתוף עם חברת 'אוצר השקעות', ובשיתוף פעולה מלא ובעידודו ודחיפתו של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, גבי כנפו ממלא מקומו, דורון חזן מהנדס העיר ומחלקת התכנון בעיר ובמשרד השיכון. אנחנו מאמינים שבהשתדלות רבה באמצע שנת 2019 האישורים המיוחלים יגיעו וכבר נעלה על הקרקע".אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]