הגיע הזמן: הסוף לקבלני השיפוץ החאפרים

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל (תושב אשדוד), שנלחם תקופה ארוכה בתופעת קבלני השיפוץ החאפרים, היה אחד הגורמים המובילים בהחלטה חדשה משמעותית - פיקוח של רשם הקבלנים ושל משרד השיכון על קבלני השיפוצים בארץ. מויאל: "אני שמח שלאחר שנים של לחצים שהפעלנו, דיונים והבטחות, אושרו התקנות שמסדירות את ענף קבלני השיפוצים, והציבור יוכל לדרוש גם מקבלני שיפוץ רישיון קבלן"
גבר יושב

ענף השיפוצים מאז ומתמיד סבל מתדמית גרועה מאוד. לא מעט בצדק אבל לרוב מדובר בקבלנים אמינים, מוכשרים ומקצועיים. למרבה הצער, לענף הזה הסתננו אלפי חאפרים וגרמו לענף ולקבלני השיפוצים שם רע ונזק לציבור שסבלו מכך. בעקבות התקנות החדשות שחתם שר השיכון והבינוי יואב גלנט, בהשתתפות פעילה מאוד של יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל (תושב אשדוד), הנושא הוסדר ומעתה גם יהיה פיקוח של רשם הקבלנים ושל משרד השיכון. זאת בנוסף להסדרה של עובדי השיפוצים, שזכו להכרה בהתאם להסכם קיבוצי ענפי.
יצחק מויאל אמר בעניין זה: "מעתה הציבור צריך להבין שהוא יכול לדרוש מקבלן שיפוצים רישיון קבלן, שיעיד שיש לו את הידע המקצועי והוותק לקיים עבודות כנדרש.

אנו נמשיך ונסייע לקבלני השיפוצים בתהליך קבלת הרישיון ונפתח קורסים עיוניים ומעשיים, שיקדמו את הרמה המקצועית של הענף. אני רוצה לברך את שר הבינוי והשיכון, שחתם על התקנות לרישום קבלני שיפוץ. תיקון זה יאפשר למעלה מעשרת אלפים קבלני שיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים, ורשם הקבלנים יפנה את המועמדים המתאימים למבחנים מקצועיים כדי לקבל רישיון קבלן".

מויאל הוסיף ואמר: "כידוע, בהתאם לחוק רישום קבלנים מי שאינו רשום בפנקס הקבלנים אינו רשאי לבצע עבודות בהיקף העולה על 45 אלף שקלים. אולם, קבלן שיפוצים שרצה להירשם ולקבל רישיון נתקל בבעיה, כי החוק התנה את הרישום בכך שקבלן השיפוצים יבצע עבודות בהיקף של 1.5 מיליון שקל ומעלה. מדרג הביניים של מתחת ל-1.5 מיליון שקל לא הוסדר. כעת, התקנות החדשות קובעות כי קבלן שיפוצים בעבודות בהיקף 45 אלף שקל ועד 350 אלף שקל יוכל להירשם ברשם הקבלנים ולקבל רישיון. עד היום, פחות מ-10% מקבלני השיפוצים יכלו להירשם בפנקס הקבלנים, להחזיק ברישיון ולעסוק בעבודות שיפוצים בגלל המגבלה האמורה. זו גם הסיבה שרבים מקבלני השיפוצים עבדו ללא רישיון. ברור כעת שקבלן ללא רישיון יעבור על החוק, וכי על כל בעל בית או דירה שמזמין קבלן שיפוצים לבדוק האם בעל המקצוע מחזיק ברישיון".

מויאל סיכם ואמר: "המשמעות מחתימת תקנות אלה היא משמעותית, כיוון שחלק ניכר מקבלני השיפוצים שמעמדם לא הוסדר, ייבחנו כעת על-ידי הוועדה המייעצת ורשם הקבלנים, שיבדקו את ניסיונו והכשרתו של קבלן השיפוצים, וכמו כן הם יופנו בהתאם לבחינות מקצועיות בנושאים שונים, כגון בטיחות בעבודה, קריאת תוכניות, ארגון אתר וכדומה. במקביל, הוסכם לאחרונה כי משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים והתאחדות בוני הארץ והסתדרות עובדי הבניין, יקדמו תכנית להכשרת קבלני שיפוצים. זה יכלול הקניית יכולות מקצועיות ותכנים מתחום הבטיחות בעבודה. ההתאחדות קבלני השיפוצים תסייע לקבלנים להגיש את בקשותיהם לרישום בפנקס הקבלנים באמצעות קורסי הכנה מקצועיים. משרד הבינוי והשיכון סיכם עם התאחדות קבלני השיפוצים כי עם הצגת תכנית הקורסים המפורטת, המשרד יקבע את היקף ואופן השתתפותו. סוף טוב הכל טוב וזה עוד צעד לשיפור תדמית ומקצועיותו של עוסקים בענף הבניין".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך