לתת או לא לתת בלעדיות למתווך?

דעה אישית / יוסי לידרס, מנכ"ל "לידרס אשדוד" - במאמר זה אפרוס בפניכם את כל מה שחובה לדעת על מנת למכור דירה בצורה הבטוחה ביותר והנכונה ביותר ובסכום המקסימאלי
צוות האתר | יום חמישי - 02/02/17 - 12:23
לתת או לא לתת בלעדיות למתווך?

כאשר אנו עובדים מול מתווך ישנן שתי שיטות עבודה: הסכמה ובלעדיות. שיטת הבלעדיות הולכת ותופסת תאוצה כיום בשל היתרונות העצומים שהיא מגלמת, ובתיווך "לידרס" עובדים בבלעדיות על מנת להשיג ללקוחותיהם את היתרונות הללו. מהי הסכמה? הסכמה היא מסמך משפטי מחייב שבו המוכר מסכים כי המתווך ישווק את הנכס הנמצא בבעלותו תמורת עמלת תיווך, אין שום מחויבות בין הצדדים, ובמידה וישנו קונה ותיסגר עסקה – המתווך יקבל את העמלה המוסכמת.

מהי בלעדיות? בלעדיות הינה מסמך משפטי מחייב כאשר במסמך זה המוכר והמתווך מחליטים לעבוד ביחד בצורה מיטבית. המתווך מייצג באופן בלעדי את המוכר, מייצג אותו בתהליך המכירה ומקדם את הנכס בצורה מקסימאלית המפורטת בחוק. אם המתווך אינו מקדם את הנכס, הבלעדיות מבוטלת לאלתר.

כאשר הנכס נמכר בהסכמה, המתווכים נמנעים מלפרסם את הנכס על מנת למנוע מצב של תחרות, ולכן הנכס אינו זוכה לחשיפה מקסימאלית, והקונים הפוטנציאלים אשר יכלו לקבל ולראות את הנכס במידה והיה פרסום מקיף אינם נחשפים אליו. כאשר הנכס נמכר בבלעדיות המתווך, הוא אינו חושש לפרסם את הנכס. הוא מרים טלפונים למתווכים נוספים, מפרסם בכל אמצעי המדיה העומדים לרשותו והנכס זוכה לחשיפה מקסימאלית.

במקרה של הסכמה המתווך אינו מעוניין להשקיע כספים בפרסום הנכס, וזאת מכיוון שניתן לעקפו. הוא אינו מחויב לכם, יש לו מספר קונים, והוא לוקח אותם לכל הנכסים שלו. במשא ומתן הוא שואף להוריד את המחיר שלכם על מנת למכור את הנכס ומהר. במקרה של בלעדיות המתווך משקיע את מקסימום הכספים על מנת למכור את הנכס בגלל הכדאיות שנוצרה לו. הוא מייצג אתכם בתהליך המכירה. במערכת יחסים זו מטרתו למקסם את העסקה לטובתכם בכל פרטיה.

בשיטת ההסכמה עובדים מול מספר רב של מתווכים. כתוצאה מכך כאב הראש לא קטן והבלבול גדול. בשיטת הבלעדיות מדובר במתווך אחד ממוקד ויעיל שמנהל את התהליך, מסנן עבורכם קונים לא רציניים, מתאם פגישות ומייעל את התהליך כולו.

בלעדיות הינה הסכם מסודר, וכאשר המתווך אינו מבצע את המוטל עליו, על פי חוק יש בידי המוכר לבטל את הסכם הבלעדיות. בשל כל הסיבות שמניתי, שיטת העבודה בבלעדיות כיום הולכת ותופסת מקום מרכזי בעבודה מול מתווכים. למעשה, בארצות כמו ארה"ב שיטת הבלעדיות הינה השיטה היחידה, ואכן השוק הישראלי נע לכיוון זה. זכרו, כי ידע שווה כוח, ובעזרת מאמר זה תוכלו לבצע את מכירת הדירה בצורה הבטוחה ביותר במינימום התקלות האפשרי.