עורכים צוואה? אל תתנו לפגמים קטנים לפגוע בה / עו"ד עידן רוקח

חוק הירושה בא לבטא את רצון המצווה לאחר מותו, רצון המצווה הינו עיקרון-על בדיני ירושה וצוואה. עיקרון זה מלווה את הצוואה קודם לעריכתה ועד למועד קיומה בפועל ובמקרים מסוימים אף לאחר מתן צו-קיום צוואה.

רצון המצווה בא לידי ביטוי בהיבטים נרחבים, החל מלשון הצוואה ובאם המצווה הבין את טיבה, מהותה ותוכנה של הצוואה ועד להיבט היורשים על-פי הצוואה. עניין זה בא לידי ביטוי במקרים כגון שהמצווה לא מבין את שפת הצוואה או שהמצווה ציווה את כל רכושו עבור המטפל. עת עורכים צוואה חשוב להימנע מטעויות אשר עלולות לפגוע בתוקפה של הצוואה, יש לבדוק את רצון המצווה, כשירותו הרפואית וכן על זה הדרך.

במידה ועורכים צוואה באופן לא יסודי, ייתכן וישנן עילות לביטול הצוואה. ניתן לפגוע בתוקפה של צוואה בשל פגמים שניתן היה להימנע מהם אילו היו מעמיקים ובודקים. ישנן סיבות רבות מדוע מומלץ לערוך צוואה, אחת הסיבות היא מניעת מחלוקות מיותרות בין היורשים.

רצונו של המצווה הינו עיקרון-על, כאמור. כאשר מבקשים לערוך צוואה יש לתת דגשים על הפגמים הלכאורה קטנים אשר בסופו של יום מהווים פגמים מהותיים בצוואה ופוגעים בתוקפה. כמו-כן, יש לדעת כי במידה ולאחר מות המנוח קמה לה צוואה, ניתן להתנגד לקיומה. ישנן סיבות רבות לכשלים בצוואה, כפי שנאמר לעיל.

יצוין כי במידה וברצונכם להתנגד לצוואה מסיבה מסוימת, מומלץ להיוועץ בעו"ד המתמחה בתחום וזאת על-מנת להימנע משיהוי ו/או טעות אשר יפגעו בהליך ההתנגדות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך