א' מאשדוד סבלה מוורטיגו וישנה במשך שלושה חודשים בישיבה…

א' מאשדוד (65) סבלה מכאבי ראש וסחרחורות, היא לא הצליחה להירדם בשכיבה במשך 3 חודשים ונאלצה לישון בישיבה. למזלה, לאחר שעברה בדיקת VNG בבית החולים אסותא אשדוד, התברר כי היא סובלת מוורטיגו, טופלה ויכולה לישון במאוזן. א': "חיי היו סיוט אחד מתמשך"
בית החולים אסותא.
ביה"ח אסותא.

זה סיפור פשוט לא יאמן, סיפור שמלמד כמה חשוב שבאשדוד יהיה בית חולים. א' בת ה-65, היא תושבת אשדוד. חייה התנהלו כרגיל, עד שהחלה לסבול מכאבי ראש ובעיקר סחרחורות, אבל כאלו שלא נתנו לה מנוח. עד כדי כך שפשוט חייה הפכו לסיוט אחד מתמשך. א': "3 חודשים סבלתי מסחרחורות נוראיות, לא ידעתי רגע של רוגע, סבלתי נורא. לא הצלחתי להירדם בשכיבה, הייתי קמה עם כאבי ראש נוראיים, אז הייתי ישנה במצב ישיבה".

כך במשך 3 חודשים כאמור, עברה מרופא לרופא ולא אבחנו במדויק את הבעיה ממנה היא סובלת. לבסוף היא הופנתה על ידי נירולוג לבית החולים אסותא באשדוד למכון השמיעה, אותו מנהלת לירון קריב. לירון מספרת על מה שארע אז: "האבחנה המדויקת גילתה כי היא סובלת מ-BPPV, שזה למעשה סחרחורת בשינויי תנוחה. ברגע שגילינו זאת, היה קל לטפל בבעיה. היא הופנתה לטיפול מדויק של פיזיותרפיה שפתרה את הבעיה, וחזרה למסלול חיים רגיל". או במילים אחרות לשכב גם במאוזן…

על פי לירון מסתבר כי אחת התלונות השכיחות ביותר בקרב מטופלים הפונים לרופא משפחה, ובייחוד בקבוצת הגיל המבוגרת היא סחרחורת. המילה סחרחורת מתייחסת לתחושות שונות וביניהן: חולשה, אי יציבות, חוסר מיקוד, ריחוף או "שחור בעיניים". יש להבחין בין התחושות הללו לבין "סחרחורת סיבובית" המכונה וורטיגו. וורטיגו מתייחס למצב שבו החולה חש אילוזיה של תנועה, כלומר חש שהסביבה מסתובבת או שהוא עצמו מסתובב למרות שבפועל סביבתו נייחת. וורטיגו מלווה פעמים רבות בבחילות ולעיתים אף בהקאות.

א' היום מרגישה טוב יותר: "אחרי האבחנה באסותא ואחרי שהלכתי לטיפולים פיזיותרפיים, אני אדם אחר. החיים חזרו למסלולם. הבנתי שאני סובלת מוורטיגו אוזניים, נתנו לי מענה ופשוט הצילו אותי".

וורטיגו נובע לרוב מפגיעה באחד ממבני האוזן. האוזן שלנו כוללת שלושה חלקים: אוזן חיצונית, תיכונה ופנימית. האוזן הפנימית כוללת איבר דמוי שבלול שהוא איבר השמיעה ואיבר נוסף, המחובר אליו: האיבר הווסטיבולרי – איבר שיווי המשקל. איבר זה רגיש לתנועה של הגוף במרחב ולשינוי של מיקום הראש והצוואר, והוא אחראי על הפעלת רפלקסים חשובים המאפשרים לנו בין השאר למקד מבט על בן שיחנו, תוך שאנו מניעים את הראש או למשל להמשיך ולקרוא שלט תוך כדי הליכה. כאשר יש פגיעה במערכת זו, תתבצע פרשנות שגויה של תנועות במרחב. תנועה קטנה עשויה להיתפס כסיבוב חזק, כמו בקרוסלה, ועל כן תעורר בנו תחושה של סחרחורת חזקה שעשויה אף להיות מלווה בבחילה או בהקאה. בשונה ממה שנהוג לחשוב, וורטיגו איננו מחלה אלא סוג של סימפטום (בדיוק כמו פריחה או חום גבוה) והוא עשוי לנבוע ממחלות שונות.

אחת מהמחלות השכיחות ביותר הגורמת לוורטיגו, ואחראית לכ-30% מהפניות לרופאי אא"ג בתלונות על סחרחורת היא BPPV. ב-BPPV תאים קטנים, שהמבנה הכימי שלהם דומה לקריסטלים, נופלים ממקומם ו"מתגלגלים" למבנה אחר באוזן הפנימית. מאחר והתאים הללו כבדים יחסית, הם מושפעים מכוח הכבידה ועל כן כל תנועה של ראש הנבדק ביחס לכוח הכובד, תעורר תחושת סחרחורת עזה למשך כדקה שעשויה להיות מלווה בבחילות והקאות. החולה ידווח על התקפים קצרים (למשך דקות) של סחרחורת סיבובית לאחר שינויי תנוחה כגון הרמת ראש, סיבוב הראש לצדדים, כיפוף והתרוממות משכיבה או מישיבה.

לירון קריב מסבירה כיצד ניתן להבחין בוורטיגו: תחושה שהעולם מסתובב או שאני מסתובב, תחושה של שיוט ונדנוד או אי יציבות בהליכה. תחושות נלוות אפשריות: בחילה או הקאה, בזמן האירוע אני נוטה לקבע מבט בחפץ מסוים ומשתדל להפחית בתנועות של הראש, תלונות שמיעתיות נלוות: תחושה של ירידה בשמיעה, אטימות באוזן או צפצוף באוזן.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך