הסוף למשאיות האשפה המזהמות

המשרד להגנת הסביבה הודיע שימגר את תופעת זיהום האוויר של משאיות איסוף האשפה מכיוון שהן מתאפיינות בנסיעה בשכונות מגורים בשעות בהן הזיהום גבוה. משטר הפעולה הייחודי של המשאיות כולל תאוצות ועצירות תכופות ושימוש במנוע לדחיסת אשפה ולכן פליטת הזיהום גבוהה.
פינוי אשפה

המשרד להגנת הסביבה הוציא הוראות חדשות לצמצום זיהום אוויר ל-37 ציי רכב העוסקים באיסוף אשפה בכל רחבי הארץ, לפיהן ייאסר השימוש ברכב מתחת לתקן יורו 4. המטרה: להפחית את פליטת זיהום האוויר ממשאיות שפועלות בתוך ריכוזי אוכלוסייה. קק"ל העמידה תקציב של 10 מיליון שקל לסיוע לציי הרכב לעמוד בהוראות, בסבסוד של כ-85% מעלות התקנת מסנני חלקיקים על משאיות ישנות.

כיום כל משאיות איסוף האשפה בישראל מונעות באמצעות דיזל, המתאפיין בפליטה מוגברת של חלקיקים נשימים. חלקיקים אלו נמצאו כקשורים למגוון רחב של מחלות ובכלל זה לסרטן הריאות. משאיות אלו, מתוקף תפקידן, נוסעות ועובדות במרכזי אוכלוסייה, ועל-כן חושפות את הציבור לזיהום אוויר חמור הנפלט ממנועי הדיזל. כיום רשומות בישראל כ-1,800 משאיות איסוף אשפה – כ-15% מהן נחשבות רכב מזהם על-לפי הגדרת המשרד להגנת הסביבה.

כדי להקל על עמידה בהוראות של המשרד, מבלי לגרום לעלויות חריגות, העמידה הקרן הקיימת לישראל תקציב של 10 מיליון שקל לטובת ציי הרכב (רשויות מקומית וקבלני איסוף אשפה פרטיים). באמצעות תקציב זה, נבחרו בהליך מכרזי 10 מוסכים ברחבי הארץ, אשר יתקינו את המסננים במחיר מסובסד של עד 6,000 שקל למסנן חלקיקים (סבסוד של כ-85% מעלות המסנן). התקציב צפוי לתת מענה מספק לכל משאיות איסוף האשפה הישנות.

הוראות אלו מצטרפות להוראות קודמות לצמצום זיהום אוויר שהוציא המשרד להגנת הסביבה לפני כשנתיים ל-29 ציי הרכב הכבד בישראל, שבבעלותם 100 משאיות או אוטובוסים לפחות. בהתאם לכך, יוצא כי כחמישית מכלי הרכב הכבדים בישראל מצויים כיום תחת הוראות לצמצום זיהום אוויר מטעם המשרד להגנת הסביבה.

ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה: "מחקר חדש של ה-OECD קבע כי בישראל מתרחשים 2,220 מקרי מוות מוקדם בשנה כתוצאה מזיהום אוויר – מחציתם כתוצאה מפליטת מזהמים מתחבורה. המשרד להגנת הסביבה פועל לצמצום ומניעה של זיהום אוויר בישראל, הן באמצעות תקנות ורגולציה והן באמצעות תמריצים. המדיניות שלנו, של החמרת הדרישות מרכבי דיזל ישנים, מלווה במתן סיוע כספי – והיא הקו המנחה הכללי שיבוא לידי ביטוי גם בתוכנית הלאומית שאנו מגבשים בימים אלה להפחתת זיהום אוויר מתחבורה, בהיקף של 260 מיליון שקל"
 
יו״ר קק״ל, דני עטר: ״הקרן הקיימת לישראל היא הגוף הירוק הגדול והמוביל במדינה. לצד מחויבותנו לקידום מדיניות חברתית – ערכית ברחבי ישראל, וטיפוח המרחב הירוק, אנו רואים חשיבות גדולה בשיפור מרקם ואיכות החיים של התושבים בישראל. שיתוף הפעולה שלנו עם המשרד להגנת הסביבה הוא טבעי, ונועד לשפר את איכות החיים ואיכות האוויר של התושבים בישראל".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך