פרשת שופטים

כתוב בפרשה: "הוא ינוס אל אחת הערים האלה וחי...". תלמיד שגלה לעיר מקלט מגלין רבו עמו שנאמר וחי. כלומר וחי בעל חכמה בלא תלמוד תורה נחשב כמיתה.

לעיתים קרובות למדי נוטים אנו להמעיט בערכם של פרקי זמן קטנים שאנו יכולים לנצל אותם, אך בידיעה מראש שאנחנו לא יכולים להספיק הכל, אזי מוותרים על זמן חשוב זה, כמו למשל בעמדנו לקראת סוף התפילה שלא התפללנו כולה בכוונה, איננו משתדלים "לתפוס" לכל הפחות את חלקה האחרון, וכל זה נובע שאנו מודדים את הרוחניות בכמות ולא באיכות הכוונה.

מסופר על אברך שהגיע מארצות הברית, מתאגרף במקצועו, שהיה יהודי אך רחוק מאוד מיהדותו. כשהגיע בנו ללמוד באוניברסיטה ראה שם אחד מניח תפילין, שאל אותו מה אתה עושה, ענה לו מניח תפילין, שאל למה? ענה לו אני יהודי ולכן יהודי מניח תפילין, כשהחל לשאול אותו שאלות בנושא, שלח אותו לכמה מחבריו שהיו יותר בקיאים ממנו, ובאמת דבריהם נכנסו לליבו ונעשה בעל תשובה, ועזב את הלימודים ונכנס לישיבה.

בראות אביו המתאגרף את בנו שעזב את כל ההנאות והבילויים, ויושב ללמוד תורה, התרשם מכך מאוד, וביקש ממנו שילמד אותו דף גמרא אחד. אמר לו בנו, אתה צריך ללמוד לקרא לשון הקודש וארמית, זה יהיה קשה.. בכל זאת התעקש האב וממש ישבו ללמוד דף שלם שלקח להם כמעט שנה לסיימו. ביקש האב לעשות חגיגה על סיום הדף, הבן אמר עושים סיום מסכת לא סיום דף, אך האב התעקש, והבן שאל את רבו, ואמר לו לעשות מסיבת סיום דף, ואפילו הוא יבוא לשמוח.

וכך היה למחרת הסיום לא התעורר האב משנתו, הוא מת מיתת נשיקה. בהספד של הרב פיינשטיין אמר עליו: "יש הקונה עולמו בשעה אחת, ויש הקונה עולמו בדף אחד". אנו לומדים מכך שאדם צריך לנצל גם את הזמנים שבין לבין, כי דקה ועוד דקה נחשבים לנצח נצחים.

הלכות ומנהגי חודש אלול
אמירת סליחות בהשכמה או בחצות לילה, דבר גדול. ללמוד פירוש י"ג מידות רחמים. להרבות בתפילות ותהלים בחודש אלול ועשי"ת. ללמוד מוסר כל יום חובה, ק"ו כל השנה. להכין את המשפחה לזמן הזה של 40 יום, יותר רוחניות. להדביק פתק, תזכורת למשפחה, לחיזוק תמידי 40 יום לכולם. פחות יציאות לאירועים ובפרט כשאינם הכרחיים. סידורים לסוכות וכיו"ב, להתחיל ממוצאי יוה"כ, אם אפשר. סדר יום, שעה, רגע, מסייע לחשבון נפש וניצול הזמן. למי שקשה סליחות כל יום, לפחות שני וחמישי או סליחות בצהריים. ראש הישיבה הגר"י צדקא זיע"א גם בזקנותו ושנתו האחרונה לא ביטל סליחות 40 יום. להיזהר בזמן הקימה לסליחות מגזל שינה למשפחה ולשכנים. פיוטים שבסליחות א"צ לחטוף זה מזה, לא מתאים לעובד ה', אלא נותנים רשות זל"ז. להשתדל באמירת תיקון חצות כל השנה ובפרט באלול על כבוד שמיים, ועדיף מסליחות.

שבת שלום!

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך