"הקיצונים בחברה שלנו גורמים לשנאה כלפינו ברחוב החילוני – אנחנו מוקיעים אותם בדיוק כמוכם"

השחתת תמונות הנשים ברחבי העיר אשדוד הפכו לצערנו לדבר שבשגרה, כבר מספר שנים שקיצונים חמושים בספריי מסתובבים ברחבי העיר ומכסים בצבע כל תמונה של אישה באשר היא * לאחרונה הגדילו אותם קיצונים וריססו את פניה של שני אמין ז"ל, שנרצחה בידי מחבלים יחד עם בן זוגה בשביעי באוקטובר * הדבר עורר סערה גדולה, המרסס נעצר – וכעת חלקים בציבור החרדי השפוי מדברים לראשונה ויוצאים במתקפה על מנת להגן על כבודם, ותוקפים "ההלכה אוסרת לבצע את המעשה הנתעב הזה, גם אם זה מפריע למישהו – החילול השם שהוא מייצר גרוע יותר" מספר לנו דמות רבנית תורנית באשדוד * "מדובר בקיצונים מטורפים" אומר איש עסקים חרדי שמבקש לשפוך אור על החושך שמייצרים הקיצונים החרדים

שיחת היום ברשתות החברתיות באשדוד בתקופה האחרונה, עוסקת בעיקר במה שמתרחש בשלטי החוצות בעיר, בפרסומות על האוטובוסים ואפילו בציורים המופיעים על גבי מיגונית שנתרמה לרווחת הציבור. באופן שיטתי ומטריד, פעם אחר פעם מרוססים תמונות של נשים בעיקר בפרסומות, אך לא רק, אלא בכל מקום אפשרי. מדי פעם הנושא עולה לכותרות – התקשורת המקומית עסקה בו יום יומיים ושוב השקט חזר, עד הפעם הבאה.

לפני כשבועיים הזדעזעו תושבי העיר לגלות שגם אומנות שנעשתה לזכרה של נרצחת מהשביעי באוקטובר רוסס והושחת, הדבר עורר עניין רב בעיר ובתקשורת הארצית. הנרצחת ובן זוגה שגם כן נרצח הופיעו באומנות שצוירה על מיגונית ברובע א', ואלמוני דאג לרסס ספרי צבע על פניה. אחיה עידן אמר לתקשורת כי "הבן אדם שעשה את המעשה הנורא הזה לא יודע מה זה עשה למשפחה".

לדברי עידן, "עובר זמן מאז הרצח, יום, יומיים, חודש, חודשיים – אבל הזמן לא באמת מרפא. כשאתה רואה דבר כזה, הוא מחזיר אותך כמה שנים אחורה. זה דבר שנראה שולי לבן אדם שעשה אותו – אבל מבחינתנו כמשפחה, זה גמר אותנו. כי מאז המקרה, אנחנו לא מצליחים לעמוד על הרגליים, לא מצליחים להשתקם. המקרה הזה הרג אותנו".

עידן סיפר לאתר Ynet כי "זה אומן גרפיטי מאוד מאוד מוכשר בשם איתי סטייל שעשה את הציור הזה, אתה יודע, שנתן לנו להגיד תקווה ולא להגיד הקלה, אבל להגיד נעים בלב לראות דרך שמונצחת בצורה אחרת, בצורה מיוחדת. והבן אדם הזה שעשה את המעשה הנורא הזה, הוא לא מבין כמה הוא כמה הוא עשה רע למשפחה שלנו".

בעקבות הדברים, ולאחר גינוי מקיר אל קיר בפוליטיקה המקומית, יצאה המשטרה למצוד אחר המרסס וזה נמצא לאחר שיתוף פעולה עם מוקד רואה של עיריית אשדוד. חוקרי משטרת אשדוד, בהם מש"ק המגזר החרדי וחוקרי הזירה הטכנולוגית, ביצעו פעולות לאיתור החשוד בשיתוף עם העירייה. במהלך החקירה אותר החשוד שלפי המשטרה נהג לאתר מוקדים נוספים בעיר שבהם הוא השחית פני נשים באמצעות תרסיס צבע.

במשטרה מייחסים לחשוד השחתת פני מקרקעין והיזק לרכוש במזיד. מהמשטרה נמסר: "אנו רואים בחומרה רבה עבירות של השחתה ופגיעה ברכוש ומקרקעין, ובפרט במקרה זה, שבו מעבר לעבירה עצמה, הושחת ציור שכל מטרתו להנציח ולזכור את הנרצחים, תוך התעלמות מוחלטת מרגשותיהם של בני המשפחה והציבור".

החשוד, חרדי תושב העיר אשדוד, הספיק להיעצר ולהשתחרר ממשטרת ישראל, שצפויה להגיש נגדו כתב אישום. אך פוליטיקאים מקומיים מתחו ביקורת על משטרת ישראל "עצם שחרורו ממעצר מעיד על חוסר רצינות של המשטרה לגבי הנושא הזה, תופסים – מפרסמים ואז משחררים, בכתב אישום הוא יקבל עונש מינימום אם בכלל".

 

החרדים תוקפים: "הם לא מייצגים אותנו"

בציבור החרדי לקחו קשה את הסערה שנוצרה בעקבות פרשת השחתת תמונתה של שני אמין, בראיון מיוחד שקיים רב קהילה מקומי עם עיתון 'המגזין' הוא אמר "מה שקורה עכשיו זה שהציבור החרדי הופך להיות בשר תותחים, בעקבות הסיפור הזה – מותר לתקוף את החרדים ולהמשיך ללבות את שיח השנאה בנינו לבין הציבור הכללי ועוד בתקופה קשה זו".

הוא הוסיף ואמר "לציבור החרדי אין קשר לאנשים הללו, הם קיצונים – וכמו שבחברה הכללית יש קיצונים מימין ומשמאל וביניהם גם כאלה שלוקחים את החוק לידיים, ועושים ככל העולה על רוחם, לצערנו הרב ישנם גם חרדים כאלה, שלא בטוח שהם בריאים לחלוטין ויתכן שהם מעורערים בנפשם, אבל ישר שופטים את הציבור כולו ומכלילים – העיקר לצאת ידי חובת השמצה ושנאה".

איש עסקים חרדי תושב השכונות החרדיות אמר לעיתון 'המגזין' "קיצונים מטורפים שמחליטים לעשות ככל העולה על רוחם ועל הדרך לחטא בחילול השם נוראי, וכל זאת כביכול ברשות התורה, אך לא באמת. הם פשוט קיצונים ברמה הקשה ביותר. אין ולא היה להם קשר לציבור החרדי, הציבור החרדי באשדוד מוקיע אותם ולא רוצה להיות בקרבתם בעקבות השנאת חינם שהם מייצרים".

הוא הוסיף ואמר "זה נראה לכם נורמטיבי? זה הזיה, אבל לתקשורת ולציבור הכללי לא אכפת, הם תמיד יכלילו ויכתבו: "חרדי נעצר בעקבות השחתה של שלט, פרסומת או תמונה", לא מעניין אותם הנזק שזה גורם לכלל הציבור החרדי, בעיקר זה שבאשדוד שמשתדל להיות מתון, אין כאן הפגנות, אין כאן חיכוכים מיותרים, הכל זורם על מי מנוחת, אז למה להסית נגדנו. למה?".

לסיום הוסיף "אנחנו בעידן של מלחמה קשה בעם ישראל, סופגים אבדות נוראיות, לא רוצים שנאה בנינו, להפך חייבים אחדות. שנאה תמשיך לייצר לנו אויבים ותגרום לקרע לגדול ולהפוך את אויבנו חזקים מולנו, לכן אני קורא מכאן לכלל הציבור, אל תכלילו – אל תייצרו שיח שנאה – אחדות היא הפתרון להכל".    

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך