פרשת חוקת – פרה אדומה

תמונה: FREEPIK

ידוע לכל שאצל היהודים יש חכמה גדולה, עוד במהלך הדורות תמיד היו משבחים ומהללים את חכמת היהודים. בתקופת נבוכדנצר המלך שביקש מאשפנז אחד משריו הבחירים שיבחר לו ילדים יהודים מירושלים על מנת שישמשו לו כיועצים, ארבעת המפורסמים בין אותם ילדים שהמלך נבוכדנצר השתבח בהם: דניאל, חנניה, מישאל ועזריה. נבוכדנצר אף הוציא מגילה מאת המלך בכל מדינות ממלכתו בה הוא משבח את דניאל וחוכמתו מאת האלוקים הגדול.

בימנו, מדינת דרום קוריאה תירגמו את הגמרא לקוראנית על מנת שייתן להם חכמה. "ליהודים יש אחוז גבוה של זוכי פרס נובל בכל התחומים: בספרות, במדעים ובכלכלה. זה הישג מדהים. ניסינו להבין מהו הסוד של העם היהודי? כיצד הם – יותר מעמים אחרים – מצליחים להגיע לכאלה הישגים מרשימים? איך זה שיהודים הם כל כך גאונים? המסקנה שהגענו אליה היא שאחד מהסודות שלכם זה לימוד התלמוד. אך נדע כיהודים חכמתנו היא בתורה הקדושה אך לא די ללמוד את התורה, על מנת להחכים צריך את התוסף שזאת הטהרה, כי גם גוי שילמד את התורה הוא יחכים אך לא כאותו יהודי שעושה זאת בקדושה וטהרה.

ולכן התורה פתחה בפרשת פרה אדומה ב: "זאת חוקת התורה" ללמדך שכל עיקר התורה היא הטהרה. בפרשה נקרא על פטירתם של מרים הנביאה ואהרון הכהן ע"ה. הגמרא במסכת תענית: ר' יוסי בר' יהודה אומר שלשה פרנסים טובים עמדו לישראל אלו הן: משה ואהרן ומרים וג' מתנות טובות ניתנו על ידם ואלו הן: באר המים. ענני הכבוד, והמן (אוכל מלאכים). ברגע שמרים נפטרה הפסיקה הבאר להשקותם, וכן אהרון ברגע שנפטר הסתלקו ענני הכבוד מעם ישראל. לכן חשב הכנעני מלך ערד שיכול להילחם בישראל כי אין להם הגנה. ענני הכבוד מלבד השמירה על בני ישראל הם היו מישרים לפניהם את הדרך שיהיה להם נוח, ומגנים עליהם גם מהשמש המדברית. תנאים נוחים מאין כמוהם במדבר הלוהט. אך שהצדיק נפטר הזכות הזאת פסקה. אך אומרת הגמרא שזכו ישראל וחזרו ענני הכבוד ובאר המים בזכותו של משה רבינו הרועה הנאמן ע"ה.

שבת שלום ומבורך.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך