פראג היקרה שלי

לאחר 5 ימים בפראג והסביבה (ויש בסביבה מקומות ששווה וכאלה שלא), חזרנו עם המלצות לטיול באחת הערים היותר ידידותיות לנו. מה לעשות, מה בשום אופן לא לעשות...וממה להיזהר שלא יקרה לכם כמו לכותב שורות אלה...והכותרת אגב, כמו שתבינו מיד, אינה מקרית.
אזור המלון שלנו (צילומים: משה סידי)

בשורה התחתונה סעו לפראג. אבל. אל תעזו לנסוע בלי לקרוא את הכתבה הזו. יחסוך לכם בזבוז זמן, כסף ובעיקר עצבים.

דו יו ספיק אינגליש?

לפני שנתחיל רשמית, דבר חשוב לדעת, בפראג כל אדם שלישי, שלא להגיד רביעי, לא יודעים אנגלית. כך שתצטרכו למצוא מישהו שיסביר לכם. סבלנות זה יקרה. מוכנים? חגורים? ממריאים…המדריך המלא והאמתי לנוסע האשדודי לפראג…

אהבה או שנאה?

נתחיל בטוב. היום כשכל אשדודי וישראלים בכלל (הרבה מאוד ישראלים) שרוצים לצאת לחו"ל לקצת אסקפיזם, הוא קודם כל בודק איזו מדינה רוצה אותו…או במילים אחרות איפה אין אנטישמיות ושנאת יהודים או ישראל. אז פראג שבצ'כיה היא בהחלט כתובת מצוינת. במשך חמשת הימים שהיינו שם, לא נתקלנו ולו במקרה אחד של שנאה, גם שהצגנו את עצמנו כישראלים.

רובע מאלה סטרנה. מרחק הליכה.

כסף

עד כאן רק מילים חמות למדינה לעיר היקרה הזו…והיא יקרה. יקרה מאוד. תכינו את הכסף…יקרה כמו ישראל לפחות!!! ארוחה לשניים 2000-1500 קורונות (322-241 שקלים), ואל תנסו להחזיר מנה שלא מצאה חן בעיניכם אין דבר כזה. זו לא ישראל. מסג' לאדם לשעה 1500 קורונות (241 שקלים). אלה רק דוגמאות קטנות. תשכחו מפראג הזולה של פעם! משתמשים שם ביורו או קורונה צ'כית ששווה משהו כמו 6 שקלים וקצת. דולר לא מתקבל כמעט בחנויות. בחנויות המרת הכספים תלחצו קצת תקבלו יותר קורונות על הדולר שלכם. אגב הם מאוד לא שירותיים. קשה מאוד להשיג חיוך מהם גם כשזה בתשלום….(כאילו גם אם קניתם משהו).

טיפ חשוב. השטרות הצ'כים הוחלפו. בגלל שאתם תיירים אולי יכניסו לכם שטרות ישנים שלא מקבלים כבר (ראו תמונות). החדש מופיע עם סימון חדש. אותנו הפילו ב-100 קורונת שזה 16 שקל, אבל יש גם שטרות של 1000 ו-2000 אז תשימו לב!

ילדים

פראג היא לא מקום לילדים. זה לא הכל כלול. יש שם כמה מרכזים למשחקי ילדים. אבל כמה כבר אפשר? פראג היא עיר תיירותית למבוגרים, פחות לילדים. רוצים עם הילדים? סעו להכל כלול בטורקיה…בעצם אין טורקיה, אז יוון או קפריסין… זה היעד שלכם.

לא להתפתות. קיורטוש זה לא.

זמן

אם אתם נוסעים ל-4 לילות חמישה ימים או משהו כזה, תדעו שזה יותר מידי לפראג. את פראג אפשר לתייר בשלושה ימים גג. תשתכנו במלון קרוב ככל הניתן לעיר העתיקה ואתם מסודרים. עוד מעט נפרט מה אפשר לעשות בה ומה לא. לכן אם נסעתם למספר ימים רב יותר משלושה, תצטרכו לחשוב על עוד מה לעשות. גם לזה ניתן לכם פתרון.

מלון

חשוב שהמלון שלכם יהיה כמה שיותר קרוב לעיר העתיקה. אפשר מסביב לה. שם מרכז העניינים. ארוחת הבוקר היא אירופאית אז אל תצפו לאיזה טבח שיעשה לכם עין הפוכה…הרבה מאוד חזיר בכל מקום וגם בארוחת הבוקר. אנחנו יצאנו רעבים…יש גם מס של 200 קורונת לאדם לשבוע במלון, שזה בכסף ישראלי 32 שקל לאדם. לא נורא. אנחנו היינו במלון 'פראג אין'. סך הכל בסדר. כתבו 4 כוכבים. אז כתבו.

איפה מטיילים בפראג?

העיר העתיקה היא המרכז לתיירים (יש בה גם מרכזי מידע, אם כי לא רבים). יש מה לראות, אבל ממצים מהר. בוודאי תלכו לראות את השעון האסטרונומי כי אמרו לכם שחייבים. אז לא חייבים. אפשר לראות, לצלם ולהמשיך הלאה. מאות מחכים לקראת שעה עגולה לראות את השעון, ומה שרואים בסוף זה כלום ושום דבר. מקסימום שתי בובות זזות בשעון…

טיפ חשוב תפתחו עיניים גם לקרקע, כי כשכולם מסתכלים למעלה למגדל השעון, יש כייסים שמסתכלים עליכם ולוקחים מהתיקים….לא רבים, אבל יש.

משם אפשר ללכת למרחק הליכה לגשר צ'ארלס. יש שם נוף מדהים לנהר. שווה לראות. אפשר לקנות כרטיסים לעלות למגדל. אל. בזבוז זמן ובעיקר כסף. הדבר היחיד שיצא טוב זה ספורט מדרגות. חוץ מזה כלום ושום דבר. את הכסף תצטרכו לבזבז במסעדות היקרות. אם אתם בזוג תביאו מנעול לגשר של הזוגות הסמוך שמעיד על נעילת הזוגיות…יש כמה מנעולים חלודים שם שהזוג כבר מזמן לא ביחד…אבל יאללה בכאילו. זו גם אחלה תמונה לאינסטגרם…

חשוב. אם אתם על הגשר תחצו אותו. לא רבים עושים את זה, אבל מי שכבר חוצה לצד השני, מגיע לרובע מדהים שנקרא רובע 'מאלה סטרנה'. רובע שלא מתויר מספיק, אבל שווה בהחלט שיעשו אותו. לא פחות מעניין ויפה. אתה יכולים לשמור את החצייה הזו לאחד הימים שכבר מאסתם בעיר העתיקה ובאזור הזה, וזה ימאס עליכם…מילה של מי שנמאס להם…

השעון האסטרונומי…חבל על הזמן.

מזג אוויר

חם ונעים 27-28 מעלות. אבל יכול לרדת פתאום גשם, וגם זה קרה לנו. הלו זו אירופה. אם אתם מחפשים מזגנים מחוץ למלון, כדאי שתחפשו הרבה כי לא תמצאו. אין בחניות ובמסעדות כמעט מקום אחד עם מזגן. מה שנקרא "סחוניה דל מות". תתכוננו. תביאו ז'קט אחד והרבה חולצות קצרות….

בכל פינה

אחד הדברים שתמצאו בכל פינה זה הומלסים, בהמוניהם. תראו אותם בדרך כלל עם כלב לצידם. קשה לשבת במסעדה ולראות אדם כולו כפוף (ככה הם מבקשים נדבות כשהם כורעים עם הראש לקרקע). אבל לצערי זה חלק מהנוף. רק שתהיו מוכנים. בעיקר נפשית..

אוכל ושתייה

בנינו האוכל הצ'כי פחות מתאים לחיך הישראלי…אל תבואו רעבים….גם השווארמות שתמצאו שם, ואתם תמצאו, לא בסגנון הקיבה הישראלית…בכל מסעדה ידחפו לכם בירה צ'כית, זה טעם נרכש..שלא מצליחים לרכוש. לכו על המוכר. הכי הרבה קולה זירו…פחית במחיר כ-100 קורונות…16 שקלים! לא זול בכלללללל. בכל אוכל הם כאמור דוחפים בשר חזיר. שימו לב. אפילו בקיש עגבניות היה לנו חזיר (פורק, האם באנגלית). החזרנו. חשוב לשאול לפני.

מתוק לו מתוק לו

עוד דבר שתראו בכל פינה הם חניות ממתקים. הצ'כים חולים על מתוק. יש כמה חניות בולטות "קפטן קנדי" ו"מכרה הממתקים", אבל תראו את זה כל כך הרבה פעמים שתקבלו התקפת סוכר רק מהכניסה לשם. מי שנוסע עם ילדים שיהיה מוכן לזה…אגב יש גם עוגות שנראות מעולה, הן לא. הן עוגות ספוג מגעילות….אתם תתפתו לקנות משהו דמוי קיורטוש, קיורטוש זה לא, זה בסגנון הצכ'י, קשה ומקסימום משמש לכלי קיבול לגלידה…

חובה! קארלובי וארי.

מטרו/טראם

אם אתם במרכז ליד העיר העתיקה, סביר שתעשו הכל ברגל. אבל אפשר גם בטראם שזה רכבת קלה מעל הקרקע או במטרו שמתחת לקרקע. אפשר לרכוש כרטיסים במטרו וזה ישמש אתכם גם לטראם. המחיר לפי זמן. חצי שעה 30 קורונות לאדם, שזה 5 שקלים בערך יום שלם 120 קורונות 20 שקלים. לא נורא. אבל ויש אבל…

אבל הירידה במדרגות הנעות במטרו זה לא פחות מ"לונה פארק"! מהירות שיא תחזיקו חזק. בפעם הראשונה שיורדים בהן זה מפחיד במיוחד שמדובר בגובה של עשרה מטרים ויותר בזוית כמעט של 90 מעלות!! נשבע בכל הקדושים.

מחוץ לפראג

חשוב תקראו ולאט….אפילו פעמיים את הקטע הבא.

מאחר ושלושה ימים זה מספיק לפראג, אתם תחפשו דרך לנסוע מחוץ לפראג. שני מקומות מיד יקפצו לכם, או שיהיה מי שידחוף אתכם לשם. האחד בהחלט טוסו אליו, השני שלא תחשבו על זה אפילו…אל דאגה נסביר איך מגיעים ואיך עדיף שלא…

המקום הראשון זה דרדזן בגרמניה, מרחק שעתיים נסיעה. יגידו לכם שזו עוד מדינה וזה שווה. אז זה לא. מדובר בעיר שבה בעיקר יש חנויות לקניות ושלושה קניונים, ואחרי כמה שעות מיציתם. שם גם לראשונה הרגשנו לא נעים. דרדזן עיר לא מאירה פנים לישראלים בעיקר הזרים שבה. עיר משעממת אל תיסעו אל! אלא אם כן נסעתם מאורגן וגם אז לא מומלץ.

איך מגיעים לדרדזן?

לוקחים מטרו מפראג רכבת B צהובה. יורדים שתי תחנות אחרי ב'תחנת פלורנס', משם מרחק הליכה לתחנת האוטובוסים (תשאלו איפה אוטובוסים של חברת פליקס) ומשם קונים כרטיסים לדרדזן מחיר 900 קרונות לזוג הלוך חזור (145 שקלים). האוטובוס מרווח. אל תקנו כרטיסים בחברת האוטובוס  גירוזטס אלא בפליקס. לפליקס משרד בכל מקום מחוץ לפראג לגירוזטס אין! זה מאוד חשוב כשתרצו לשנות משהו בכרטיס. מיד תבינו בפסקה הבאה.

אבל עכשיו תקשיבו טוב טוב!! כשאתם קונים כרטיס מפראג לדרדזן יבקשו מכם שעת חזרה. אתם חייבים לקנות כרטיסים לשעת חזרה מדויקת. אל תקנו את המאוחר. אנחנו קנינו לשעה 19.00 בערב. מצינו את דרדזן בשעה 15.00. רצינו לעלות בשעה 17.00 לאוטובוס (אגב התחנה רחוקה ממרכז העיר, צריך ללכת רבע שעה בערך, ואפשר בקלות להתבלבל אם אתם לא דוברי אנגלית). הנהג סירב להעלות אותנו וביקש כרטיס חדש לכל אחד כי הקדמנו. הוא היה אנטיפט ומגעיל (ואני עדין) ואם זו לו ארץ זרה, זה היה נגמר אחרת…תחסכו את זה מכם. אל תיסעו!

דרדזן. שלא תעזו!

המקום השני מחוץ לפראג הוא קארלובי וארי. עיירה בצ'כיה רחוקה שעתיים נסיעה מפראג. עיירה של מעיינות חמים והרבה מים. טוסו לשם. תענוג. עיירה ציורית, מסבירה פנים, תיירותית עם בריכות חמות שאפשר לבזבז שם יום שלם ולרצות עוד. לקחנו בריכה באחד המקומות המרכזיים והגבוהים בעיירה (אי אפשר לפספס את העלייה ואת המקום – 'סונייה ספא'). נסיעה שעשתה לנו את הטיול. סעו סעו ועוד פעם סעו. שלא תעזו להחמיץ! עשינו אגב שם מסג' מפנק ב-500 קרונות פחות מפראג שזה חסכון של 80 שקלים לאדם. היה אחד הטובים שעשינו ונקרא 'טאי טאי' מסג'. תגידו אנחנו שלחנו אתכם…

איך מגיעים לקארלובי וארי?

בדיוק כמו לדרדזן. מטרו B צהוב בפראג. שתי תחנות נסיעה ל'תחנת פלורנס', משם אוטובוס של פליקס לקארלובי וארי, שייקח אתכם בדיוק למרכז העיירה. אין מה להתבלבל. המחיר כמו לדרדזן 900 קרונות לזוג. גם כאן תקנו כרטיסים לשעה קבועה. המלצה, קחו את האוטובוס הראשון מפראג והאחרון מקראלובי וארי.

לסיכום!

מה אתם עוד עושים פה?

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך