ירי במסעדה, "כיפה אדומה" בחולון וחיסול כנקמה – זה מה שקדם לרצח המזעזע באשדוד

שאול ואלמוג פרץ

קו אדום ומסוכן מאוד נחצה בעולם הפשע ביום ראשון השבוע. אלמוג פרץ, אשתו של העבריין מהמרכז שאול פרץ שריצה מעצר בית באשדוד, נרצחה בניסיון החיסול שלו בבוקר חג הפורים אל מול עיני ילדיה בשעה שהיא מחזיקה תינוקת על הידיים. המחסל שהופיע מחופש, תפס את פרץ, אשתו ואחייניתה חיילת בצה"ל ממתינים למעלית בדרכם לצאת לבית המשפט לעדות בתיק רצח יוסי שריקי בו מואשם פרץ. הרצח המזעזע שאירע בבניין בו גר ראש העיר בשעת בוקר כשיש בו תנועה ערה של ילדים ואנשים מבוגרים היוצאים לחגוג את חג הפורים הוכיח פעם נוספת שבעולם הפשע אין יותר קודים אתיים ונחצו כל הקווים האדומים. הכדורים אשר רצחו את אלמוג פרץ ז"ל פספסו בסנטימטרים ספורים את בתה התינוקת שהייתה על ידיה. למרות הכדור הקטלני שהרג אותה, הספיקה פרץ לקום להרחיק את בתה מהמקום ואז התמוטטה.

 

שאלות קשות על המשטרה
רצח כזה המתרחש בליבה של עיר ביום חג, מעלות שאלות קשות על התנהלות המשטרה בעיקר לאור העובדה בשבועות האחרונים היא מרחיקה עבריינים אשדודים רבים מהעיר כשהיא מוציאה להם צווי הרחקה, כשבין המורחקים עד כה: אייל נגר, דודי בוטראשוילי, אלירן ויניב חובה, יאיר אוחנה וניסים כהן. השאלה שזועקת היא איך זה שעבריין באמצע משפט רצח שסכסוכיו ידועים ורבים ובעיקר הסכסוך עם דניאל זרוג שהשתחרר מהכלא לפני כמה חודשים, מגיע לרצות מעצר בית באשדוד ואף אחד לא משגיח על מעשיו או מפקח על היציאה שלו להעיד במשפט רגיש כל כך. איך יכול להיות שפרץ עצמו ידע שהוא על הכוונת, ובגלל זה הביא איתו מאת אחייניתה של אשתו שנושאת נשק, לא במקרה היא הייתה עם נשק במקום, והמשטרה שמרחיקה עבריינים אשדודים מאשדוד נופלת חזק עם עבריין מחוץ לאשדוד.

הרצח באשדוד אירע רגע לפני ששאול פרץ – שהיה היעד ובעבר כבר ניצל מניסיונות חיסול – היה אמור לצאת מהדירה לצורך עדותו במשפט שמתנהל זה 6 שנים ועוסק במעורבותו ברצח העבריין יוסי שריקי ב-2018.

רצח אלמוג פרץ כפי שצולם במצלמות האבטחה

ירי בבית קפה, רצח בחולון, חיסול כנקמה: אלו הקרבות המדממים בעולם התחתון שקדמו לרצח באשדוד

 

15 בינואר 2018: רצח שריקי בחולון

רצח האישה באשדוד לא היה הראשון שבו העבריינים המדוברים חצו את כל הגבולות. ב-2018 נרצח יוסי שריקי לעיני אביו- וגם לעיני בלשי המשטרה. באישום שהוגש בעקבות זאת נכתב כי שאול פרץ, הנאשם המרכזי – ויעד ניסיון החיסול אתמול – עוסק במתן הלוואות. אחד מהנאשמים האחרים היה הנהג שלו, ונאשמים אחרים עסקו באבטחתו.

לפרץ, נכתב אז, סכסוך מתמשך עם דניאל זרוג. שריקי היה חברו של זרוג, אבל גם של פרץ. לפי האישום, בשלב מסוים פרץ דרש משריקי כי ינתק את קשריו עם זרוג – שהיה אז כלוא ל-7 שנות מאסר בגין ניסיון חיסול בבית קפה בבת ים בשנת 2013.

זרוג, שחבש אז פאה והרכיב משקפיים, ניגש לאחד השולחנות, שלף אקדח וניסה לירות פעמיים מטווח קצר על אותו סועד. הסיבה היחידה שנמנע רצח באותו יום הייתה מעצור באקדח. לאחר ניסיון הירי הכושל, זרוג ברח מהמקום, זרק לפח את כל החפצים ששימשו אותו להסוואה ולמחרת רכש כרטיסי טיסה לחו"ל. הוא שב לישראל ארבעה חודשים לאחר מכן, וכמה חודשים לאחר מכן נעצר. גם השבוע נטען כי הרוצח התחזה לאחר – כשלבש מדים.

ובחזרה לרצח שריקי. באישום נגד פרץ מ-2018 נכתב כי הוא החליט לסחוט את שריקי, לירות ולפצוע אותו, ולאחר מכן לדרוש ממנו לשלם לו 150 אלף שקל. הוא קבע להיפגש עם שריקי מתחת לבית הוריו בחולון במעין "כיפה אדומה" – מלכודת לעבריין.

ב-15 בינואר באותה שנה כמה מהנאשמים סיירו במקום והצטיידו באקדח, ובערב נפגשו פרץ ושניים ממאבטחיו עם שריקי. אביו של שריקי המתין מטרים ספורים מעבר לכביש לבקשת בנו שחשש מהמפגש. בשלב מסוים הגיעו בקטנוע שני נאשמים נוספים. פרץ ומאבטחיו ברחו אז לרכב פרטי, שריקי נמלט לכיוון אביו – ואחד מהנאשמים הנוספים, משה בן שמחון, ירה בשריקי למוות.

שוטרי ימ"ר תל אביב, שעקבו אחר פרץ וחבורתו בחשד שאלו עוסקים בעבירות סחיטה ואיומים, הבחינו במתרחש. הם העבירו הודעה בקשר, וצוות נוסף שהיה עימם התנגש בעוצמה בשני המתנקשים ועצר אותם. פרץ ושניים נוספים נעצרו מאוחר יותר. שניים מהעצורים, ששיתפו פעולה עם החוקרים, טענו כי לא ידעו שעומד להתבצע רצח, אלא רק ששריקי יאוים וייפגע.

צוותי משטרה שהוזעקו למקום

26 באפריל 2023: חיסול בן שמחון באלעד

למרות שרצח שריקי התבצע לעיני הבלשים, המשפט טרם הסתיים – אף שיותר מ-6 שנים כבר חלפו מאז. לפני שנתיים שוחררו למעצר בית באיזוק אלקטרוני שניים מהנאשמים, ובהם גם משה בן שמחון שהואשם בכך שירה למוות בשריקי. שופט העליון ששחרר את בן שמחון לחלופת מעצר, יצחק עמית, כתב בין השאר כי למעט הרשעה בכך שתקף עצור אחר – עברו הפלילי נקי. בנוסף, ציין, כי בן שמחון חלה בסרטן ונזקק לטיפולים כימותרפיים. "תנאי המעצר אינם אידיאליים בלשון המעטה למי שמקבל טיפולים כימותרפיים ונזקק למשככי כאבים", כתב. "מצבו הרפואי הירוד של בן שמחון מפחית את מסוכנותו ואת החשש להימלטות מן הדין".

בן שמחון אכן לא נמלט, אבל גם לא נותר בחיים זמן רב – ולא בגלל מחלתו. בערב יום העצמאות האחרון, ב-26 באפריל 2023, הוא נרצח באלעד עם כניסתו לבניין מגורים ובמשטרה חשדו שהרצח היה כנקמה על אותו חיסול. הרוצח או הרוצחים שלו עדיין לא נתפסו.

מעצרו של שאול פרץ עצמו הוארך יותר מ-12 פעמים, אבל בדצמבר האחרון גם הוא שוחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני. השופט ציון קאפח קבע אז כי הוא יהיה נתון לפיקוח שני מפקחים בו זמנית בכל שעות היממה, ולצד זאת הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ, נאסר עליו ליצור קשר עם מעורבים בתיק ולמעשה נאסרה עליו כל התקשרות עם גורם חיצוני, פרט לטלפון הנייד של אשתו.

משפטו של שריקי עדיין נמשך, ולאחד הדיונים הקודמים פרץ לא הגיע עקב טענה ל"בעיה רפואית". ביום חמישי האחרון הוא הגיע לבית המשפט לאחר שהוצא לו צו הבאה. "בטח שאגיע להעיד. אני לא מתחמק, איזו שאלה", אמר אז פרץ. השבוע הוא היה אמור להעיד מטעם ההגנה – אבל רגע לפני כן נרצחה אשתו והוא נפצע.

כל אלו מעלים שאלות קשות לגבי התנהלות המשטרה ומערך המודיעין שלה – שידעו היטב היכן מתגורר פרץ, הכירו את הסכסוכים והיו אמורים להפנות תשומת לב מיוחדת למקרה, ביום שבו פרץ אמור להתחיל להעיד מטעם ההגנה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך