שתל שבלול

שתל שבלול הוא מכשיר אלקטרוני שיכול לעזור עם אובדן שמיעה. הוא מורכב ממיקרופון קטן, משדר ומקלט, ומעבד דיבור חיצוני. המיקרופון קולט גלי קול המועברים למקלט
תמונה: freepik

כיצד פועל שתל שבלול?

המקלט שולח אותות חשמליים למעבד הדיבור שממיר אותם לאותות דיגיטליים ושולח אותם בחזרה למשדר. האותות הללו נשלחים לאחר מכן אל האלקטרודה שבאוזן שלך אשר מגרה את עצב השמיעה שלך כך שתוכל לשמוע שוב צלילים.

מדובר בהליך כירורגי שבו מוחדר שתל שבלול לאוזן הפנימית.

שתלי שבלול הם מכשירים שהושתלו בניתוח המספקים תפיסת קול לאנשים שהם חירשים מאוד או כבדי שמיעה חמורים. הם פועלים על ידי המרת צלילים לאותות חשמליים, הנשלחים לאחר מכן מהמכשיר לאלקטרודות על פני השבלול.

איך השתל בנוי?

השבלול הוא מבנה בצורת ספירלה באוזן הפנימית שאחראי על השמיעה. שתלי שבלול הם מכשירים העשויים ממיקרופון, מגבר ואלקטרודות המושתלים בניתוח שבלול.

השתלת המכשיר עשויה להיעשות כהליך חוץ או כחלק מניתוח אחר, כגון לאחר כריתת מסטואיד לטיפול בדלקות אוזניים כרוניות.

לשתל מותקן מערך של אלקטרודות המחוברות למקלט בחלק החיצוני של האוזן. מקלט זה שולח אותות לשתל, אשר לאחר מכן מגרה את עצב השמיעה על מנת להפיק קול.

מדובר בהליך כירורגי שניתן לעשות בהרדמה מקומית ואורך כ-30 דקות.

ישנם יתרונות רבים להליך זה, כולל:

– שמיעה משופרת לאנשים שאיבדו את שמיעתם עקב נזק עצבי או הזדקנות

– היכולת של אנשים חירשים או כבדי שמיעה לשמוע צלילים

– הבנת דיבור טובה יותר

השבלול הוא חלק מהאוזן המאפשר לנו לשמוע קול. זה עובד על ידי המרת גלי קול לאותות עצביים.

למי השתל יכול לעזור?

שתל שבלול הוא מכשיר שניתן להשתיל באוזן כדי לאפשר למי שחרש או לקוי שמיעה לשמוע צלילים. שתל שבלול אינו מחליף שמיעה רגילה, אך הוא יכול לעזור לאנשים שחרשים או כבדי שמיעה להבין דיבור ולקבל מידע על סביבתם.

מדובר בטכנולוגיה חדשה שפותחה על ידי חברת Cochlear. מדובר במכשיר קטן שניתן להשתיל בתעלת האוזן. המכשיר עוזר לשלוח אותות מהמיקרופון לעצב השמיעה של אדם חירש או כבד שמיעה.

שתל שבלול הוא מכשיר השולח אותות חשמליים לעצב השמיעה, הממריץ את תפיסת הקול של המוח.

שתלי שבלול משמשים כדי לעזור לאנשים עם בעיות שמיעה קשות שלא ניתן לעזור להם באמצעות מכשירי שמיעה.

זה יהיה הליך רפואי המבוצע כדי להחזיר את השמיעה. ישנם שני סוגים עיקריים של שתלי שבלול:

הסוג הראשון הוא שתל חד ערוצי, בעל אלקטרודה אחת המגרה את עצב השמיעה. הסוג השני הוא שתל רב-ערוצי, בעל מספר אלקטרודות המעוררות את עצב השמיעה.

השבלול הוא חלק מהאוזן הפנימית הממיר גלי קול לדחפים עצביים. תהליך זה מתבצע על ידי תאי השיער שבשבלול, הרגישים לרטט. שתלי שבלול הם מכשירים אלקטרוניים שהושתלו בניתוח שיכולים לעזור לאנשים שחרשים או כבדי שמיעה חמורים על ידי הפיכת צלילים חזקים וברורים יותר.

ישנם שני סוגים עיקריים של שתלי שבלול: מעוגן עצם ומושתל מלא. שתלים מעוגנים בעצם מורכבים משתל טיטניום המוברג לעצם ליד האוזן; שתל זה מעביר גלי קול ממיקרופון חיצוני לאוזן הפנימית באמצעות רעידות. מכשירים מושתלים לחלוטין מורכבים מהתקן פנימי המוחדר בניתוח לגולגולת, ממש מתחת לעור מאחורי האוזן שלך.

למידע נוסף על שתל שבלול ומכשירי שמיעה היכנסו לאתר שלנו המרכז למכשירי שמיעה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך