ראיון מיוחד

סטלה ויינשטיין מדברת על הכל: החילוצים מאוקראינה, מפלגת ימינה ועל הגזענות שעדיין קיימת בארץ

סטלה ויינשטיין מנכ"לית ימינה וחברת מועצת העיר אשדוד, היא אחת הנשים העסוקות ביותר במדינה כיום ⦿ היא אחראית על חילוץ של מאות ישראלים מידי יום מאוקראינה ומתפעלת מעל ל-250 מתנדבים שפועלים 24/7 ⦿ מתוקף תפקידה כמנכ"לית ימינה היא נתונה גם להתקפות קשות ברשת אך זה לא גורם לה לערער על צדקת הדרך

את סטלה ויינשטיין תפסנו בנתב"ג, רגע לפני שהיא עלתה על טיסה עם חברת הכנסת שירלי פינטו ובכירים נוספים לקישינב, לדאוג מקרוב לישראלים הזקוקים לחילוץ. מאז פרוץ המלחמה הפך שמה של סטלה לשם החם ביותר בקרב ישראלים ויהודים שתקועים באוקראינה ללא יכולת לצאת. מה שהתחיל כעזרה לחבר, הפך לתפקיד רשמי ולעומס בל יתואר. בראיון מרתק לעיתון "המגזין" מדברת סטלה על החילוצים, פוליטיקה וגם על הגזענות שלדעתה עדיין קיימת.

איך הפכת לפתע לאחראית על חילוץ של מאות ישראלים מאוקראינה?
"ממש באקראי. חבר טוב אשדודי התקשר אלי ממש כשהחלה המלחמה ואמר לי שהוא תקוע באוקראינה ובחדר מצב בארץ לא עונים לו. התקשרתי ללשכת השר ושם אמרו לי שהם לא עוזרים להגעה לגבול אבל כשיגיע לגבול שאדבר איתם. התקשרתי לחבר שלי שהוא  איש עסקים בלבוב והוא הביא אותו עד לגבול. בגבול הוא נתקל בקור כלבים ואלפי אנשים בתור שלא מתקדם. כששאלתי איפה הנציג הישראלי הוא אמר לי שהוא בעברו השני של הגבול. התקשרתי שוב ללשכת השר, שם אמרו לי שישלחו רכב להוציא אותו, אמרתי להם אם הוא שם בטוח שיש עוד המון ישראלים שם תשלחו אוטובוס לא רכב, לא הסכימו ואמרתי להם אני אשלם את האוטובוס וכך היה. היו עוד עשרות ישראלים שחולצו בעזרת האוטובוס, וכך הפלאפון שלי התפרסם ומצאתי את עצמי מטפלת ביומה הראשון של המלחמה בעשרות אנשים".

איך הצלחת לתפקד תחת העומס?

"בערב שבת הבנתי שאני קורסת מפניות וגייסתי עשרה מתנדבים, חילקנו את אוקראינה לעשרה אזורים והתחלנו בפעולות החילוץ. משרד החוץ לא רצה לעזור בחילוץ אלא רק בגבול, אז פניתי לכמה חברים שהם אנשי עסקים באוקראינה והתחלנו לארגן אוטובוסים על חשבוננו. מפה לשם התחילו לפרסם אותנו משרד החוץ ארגון הצלה ממש כולם. ארגנתי ליווי משטרתי דרך בכירים בממשלת אוקראינה, עד שממש התעלפתי מרוב עומס. בזמן התקרית שבו נהרג אזרח ישראלי הייתי על הקו עם מי שישב לידו בשעה שירו עליהם, זה היה חילוץ שלנו והם לצערנו סטו מהשיירה והוא נהרג".

כמה מתנדבים יש לכם היום?

"הגענו כבר ל-250 מתנדבים ועדיין זה לא מספיק, החלפתי מספר פלאפון מרוב העומס, המספר הישן שלי הוא כרגע המוקד הטלפוני שבכל רגע נתון יש 15 מתנדבות שעונים לפלאפון, אני אחראית על בדיקת אמינות מידע. שבוע שעבר משרד ראש הממשלה מינה את הפרויקטור מאיר שפיגלר והחמ"ל האזרחי שלנו, יחד עם עוד ארגונים".

במעבר חד. מה דעתך על 1000 הקרווילות שמיועדים לעולים באשדוד והאם את מבינה את המתנגדים?

"אני מבינה מאוד את המתנגדים וחשוב להגיד שאני בעד השכונה אבל חייב לחדד כמה דברים. מדובר על שכונה לעולים שזכאים לעלות מתוקף חוק השבות לא לפליטים! הם עברו בדיקה של נתי"ב והוגדרו כיהודים. האם זה הפתרון האידיאלי? ממש לא. אני חושבת שצריך לחשוב על פתרון קבע ולא לחזור על טעויות העבר ששיכנו עולים במעברות".

את משמשת כיום גם כמנכ"לית מפלגת ימינה וגם כחברת מועצה בעיר איך את מצליחה לשלב בין שני הכובעים?

"זה מאוד מאוד עמוס ובאמת בימים של התקציב פספסתי ישיבת מועצה למרות שאני משתדלת מאוד לא לעשות את זה, אבל היה בדיוק העברת תקציב המדינה והרגשתי שמדינת ישראל צריכה את הסיוע שלי יותר שם. זה מאתגר אבל יש לי יתרונות משמעותיים כמנכ"לית מפלגת שלטון שראש הממשלה תחת המפלגה שלה. היו רגעים שפלונטרים רבים בעיר אשדוד נפתרו דרכי, ללא התערבות שלי הפלונטר של המועצה הדתית לא היה נפתר ואני התערבתי באופן פעיל וקישרתי לאורך כל הדרך עד שאושר ההרכב. אני משתמשת בתפקידי כמנכ"לית ימינה כדי להיטיב עם העיר".

אם כבר מדברים מאז שאת במפלגת ימינה את נתונה להמון התקפות ושיימינג ברשת איך את מתמודדת עם זה?

"אני מבינה את הרגשות הקשים. יש מכונת רעל כנגד כל ימינה, אני פה כשליחה ואני יודעת שאם היינו ממשיכים באותה הדרך היה חורבן הבית ובגלל זה המטרה מבחינתי מקדשת את האמצעים".

אולי המכונת רעל הזו מכוונת כלפיכם כי אתם יושבים עם תומכי טרור כשאתם כביכול מפלגה ימנית?!

"אנחנו לא כביכול, אנחנו מפלגה ימנית. אני לא שיניתי את דעותיי מעולם, ולהגיד תומכי טרור זה לא מדויק, כן יש שם אנשים מהצד השני של המפה ואפשר לא להסכים, ברור לך שדעותיי רחוקות מאוד מדעותיו של ניצן הורביץ נגיד, או מרב מיכאלי, אבל מה שחשוב למדינה בעת הזו זה לעבוד ביחד. זה לא האידיאל אבל זה כורח השעה ואני חושבת שזו גם דוגמא לילדים ונוער, אנחנו קצת שוכחים מה זה דמוקרטיה, דמוקרטיה למרות שהשמאל אוהב לנכס לעצמו את המושג הזה זה של שלטון העם לא שלטון על העם, ואנחנו משרתי ציבור וכמשרתי ציבור אנחנו צריכים לפעמים לשים את עצמנו והאגו שלנו בצד ולשרת את  העם שבחר בנו".

אני יכול להתווכח איתך על הפירוש היפה שנתת לדמוקרטיה ולהגיד שראש ממשלה עם 7 מנדטים זו יותר הונאה מדמוקרטיה.

"בסופו של דבר אנחנו מובילים גוש שרוב העם בחר בו וזו הדמוקרטיה. אמרתי לך זה לא האידיאל אבל זו חובת השעה".

את מדברת המון על גזענות כנגד עולים מחבר העמים, זה נובע מטראומה אישית או שאת באמת חושבת שזה קיים עדיין?

"זה לא או, זה גם וגם. יש פה גזענות וזה גם נובע מטראומה אישית, אני לא מאשימה את הגזענים, אני חושבת שקרו פה טעויות בהטמעת העלייה של שנות ה-90 והעליה הזאת רק תעצים ותבעיר את האש מחדש".

המציאות מראה שהמון מאותה עליה שאת מדברת עליה נמצאים בתפקידי מפתח אי אפשר להשוות את העלייה הזאת לעליה מאתיופיה נגיד.

"להגיד שהם השתלבו נהדר? תראה לי במגזר הציבורי, אני לא מדברת בהייטק שזה בזכות עבודה קשה, אני לא מדברת במגזר הפרטי שעשינו לילות כימים בשביל להשתלב, אני מדברת על המגזר הציבורי".

איווט ליברמן, יולי אדלשטיין, זאב אלקין. שנמשיך?

"אתה מדבר על פוליטיקאים. תראה לי מפקדים בכירים בצה"ל נגיד עולים מחבר העמים, אני גם יכולה להגיד לך שיש בכנסת את ביטון, דרעי ואמסלם אז זה לא אומר שיש גזענות כנגד מזרחים, אבל עובדה שישנה גזענות. זה שיש פוליטיקאים זה אחלה אבל תראה לי את מנכ"ל הדואר, הביטוח הלאומי, מס הכנסה. יש לנו עוד הרבה מה לשפר כחברה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך