אחי זה הכי

"שומר אחי אנוכי"

זה הסיפור המדהים על התאומים לידור וליאב בן שבת בני ה-21 מאזור י"א באשדוד. שניהם התגייסו יחד, שניהם סמלים ראשונים, שניהם בשריון, שניהם בחטיבה 7 ושניהם חובשים. אין דומים להם בכל צה"ל ליאב: " שנינו רצינו להיות בחיל השריון. לשרת בשריון זה עוצמה". לידור מחזק את אחיו כמובן: "רצינו את אותו מסלול ובסוף החלטנו ללכת על זה ביחד.. וההורים? הם דואגים אבל תומכים. אחי הכי אחי שיש....
האחים בן שבת בסיום הטירונות (מימין ליאב משמאל לידור). צילומים: דובר צה"ל.

כשמסיימים קורס חובשים בבה"ד 10 בצה"ל יש שבועה שהחיילים אומרים אותה, משהו בסגנון "שבועת הרופא", ובמהלכה גם מסיימים במשפט –  "שומר אחי אנוכי". במקרה של לידור וליאב בן שבת מאשדוד, השבועה הזו שנאמרה על ידם, היא תרתי משמע נכונה. המדובר בתאומים, ששניהם חובשים בחיל השריון בחטיבה 7.

כדאי מאוד שתכירו את  הסמלים הראשונים לידור וליאב בן שבת, בני ה-21, מאזור י"א באשדוד, כי אין כמותם בכל צבא הגנה לישראל. שניהם לוחמי שריון, שניהם חובשים ואפילו משרתים ביחד באותה החטיבה, חטיבה 7! ליאב בגדוד 75 ולידור בגדוד 77. השניים התגייסו במחזור אוגוסט 2019 ומאז הם ביחד. אבל ממש ביחד.

מאחר והם כל כך ייחודיים בצה"ל ויום המשפחה חל ב-1.2 זה היה כמעט טריוויאלי לערוך עם השניים ריאיון מיוחד. בעיקר על המשפחה "הקרבית" שלהם… ריאיון כפול…כראוי לתאומים

האחים בחנוכה. לידור מימין ליאב משמאל.

האחים בן שבת, למה דווקא שריון?

לידור: "יש לנו הרבה משפחה שהיו בשריון. רצינו לקחת חלק בזה והרבה מאוד אנשים המליצו לנו על החייל הזה. כשהתגייסנו גילנו שזה באמת חייל טוב ושבחרנו נכון".

ליאב מראה זווית נוספת: קודם כל זה סיפור משפחתי. בני דודים שלנו שירתו בחייל, גם כקצינים וגם כחובשים. רצינו להמשיך את המסורת ולהתגייס לחיל השריון ולחטיבה 7 בפרט. הדבר הנוסף שגרם לנו להגיע לחייל זה הטנק! הטנק הוא מאוד עוצמתי ומי שראה טנק פעם יורה בתנועה אז זה גורם לצמרמורת. טנק זו מכונה אדירה, ולשרת בשריון זה בדיוק זה – עוצמה. בנוסף זה גם האנשים. האנשים בשריון הם מיוחדים, לא סתם בבה"ד 1 יש "תיאטרון שריון", יש את האדם בתוך הטנק".

אבל למה ביחד?

ליאב: בסוף שנינו רצינו להיות בחיל השריון וזה יצא ככה. תראה זו חטיבה מפוארת עם כל המורשת, עם אביגדור קהלני גיבור ישראל. חטיבה שהיא תמיד ראשונה ותמיד קדימה".

לידור מחזק את אחיו: "רצינו את אותו מסלול, הרצונות היו זהים ובסוף החלטנו ללכת על זה ביחד".

טוב שכנעתם אותי. אבל גם לקורס חובשים החלטתם גם ללכת יחד. זה כבר יותר ממקריות, תסכימו איתי.

ליאב: "שנינו רצינו להיות לחובשים, היה קורס משותף וכך יצא. לא ביקשנו. רצינו אותו מסלול וזה מה שקרה" .

לידור מסתכל על הצד הטוב של המקרה: רצינו להיות חובשים,לא כי רצינו להיות יחד. זה התאפשר לנו, אז כמובן ששמחנו להיות יחד גם שם".

ליאב מספר על המשפט החשוב בקורס חובשים, שסיפרנו לכם עליו בתחילה: "למי שלא יודע, אז בתום סיום קורס חובשים בבה"ד 10, יש משפט שאומרים, מעין שבועה, שבה נאמר – "שומר אחי אנוכי".

במקרה שלכם זה ממש אתם.

ליאב: "כן. תרתי משמע".

היינו ילדים וזה היה מזמן. ליאב מימין ולידור משמאל.

אחת התקופות הכי משמעויות שהם עברו יחד היה במבצע ״שומר החומות״, שניהם הוקפצו במהלך המבצע וזו הייתה חוויה מאוד משמעותית בשירות שלהם.

לידור מספר על האינטנסיביות שהייתה להם במהלך "שומר החומות": "זו הייתה תקופה לא קלה. ראינו את הטילים מקרוב, זה משהו אחר לגמרי".

ליאב מדבר על המשמעות במבצע: "היינו שנינו בשטחי כינוס. אמנם כל אחד בגזרה קצת שונה אבל בכל זאת הרגשנו שאנחנו מגנים ביחד על הגזרה. זו הייתה תקופה לא קלה עם הרבה פצמ"רים טילים ובעיקר משמעות"

השניים הם האחים הגדולים במשפחה בת 5 נפשות. האם אחות בבית החולים ברזילי, האב בשב"ס ויש להם עוד אח קטן בן 1. השאלה הבאה מתבקשת

"שומר החומות" שניכם בקרבי, שניכם חובשים בשריון, ההורים לא חוששים?

ליאב: "ברור שחששו וברור שזה מפחיד ומלחיץ, אבל בשביל זה התגייסנו, בשביל לשמור על המולדת. ההורים תמכו בהחלטה והיה ברור שמה שנבחר יסכימו. נכון, זה מלחיץ ומדאיג, אבל גם החינוך שלהם הביא אותנו לשרת במקומות משמעותיים כאלה". לידור: ההורים היו לחוצים אבל תמכו בנו".

יום הגיוס לצה"ל. האחים בן שבת והמשפחה.

עוד חודשים אתם משתחררים, גם אז תעשו יחד הכל?

לידור: "אני מאמין שכל אחד ירצה תחום לימודים אחר ולכן כל אחד יגיע לדברים אחרים". ליאב מסכים איתו, אבל משאיר פתח שוב להיות יחד…: "כל אחד יבחר את מסלול החיים שלו ובמה הוא רוצה ללמוד ולעסוק. אין לנו כוונה לעשות יחד, אבל אם שוב נלך יחד, אז אחלה, ואם לא אז לא".

ודור העתיד. האח בן ה-16 תמליצו לו להמשיך את דרכם ולהתגייס לשריון?

ליאב חד משמעי בעניין ומגיב עבור שניהם: "לא יודע. הוא רוצה שירות משמעותי, שירות קרבי, לא יודע איפה. זה קצת רחוק  עדיין, אבל אמליץ לו לעשות מה שהוא רוצה לעשות".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך