כתב אישום

תושב אשדוד נאשם כי הקים מפעל לזיוף מטבעות ישראליים

אליהו במברון מאשדוד, מואשם כי הקים מפעל לזיוף מטבעות של 5 ש"ח תוך שהוא משתמש בידע שלו ב"עיבוד שבבים", היקף הזיוף אינו ידוע אך עומד על מיליוני ₪ ⦿ יחד איתו נאשמים אחיינו תושב ערד, מנופאי מנמל אשדוד תושב רחובות וכן תושב גדרה
צילום: דוברות המשטרה

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד 5 נאשמים, אשר הקימו מפעל לזיוף מטבעות של 5 ש"ח, רכשו חומר גלם שמאפשר זיוף מטבעות בשווי של כ-20 מיליון ש"ח והלבינו הון בהיקף של כ-11 מיליון ש"ח.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד  דניאל גלעד, הנאשמים אליהו במברון (48) מאשדוד, אחיינו  אשר סופר (35) מערד, יצחק הרלב (56) מרחובות ואורן משה (39) מגדרה, חברו יחד והקימו חברה בשם "א. גלופות והטבעות בע"מ" לזיוף מטבעות של 5 ₪ בכמויות מסחריות, לצורך מכירתן ושימוש בהן. משנת 2019, רכשו הנאשמים מחו"ל מכונות איכותיות ויקרות וציוד נוסף לצורך ביצוע הזיוף, בעלות של מיליוני ₪, ייבאו עשרות טונות של חומרי גלם והעבירו את המכונות וחומרי הגלם תחילה למבנה אחד ששכרו באשדוד ולאחר מכן למבנה אחר. בין השאר, רכשו הנאשמים מטבעות חלקים, שלאחר השלמת הזיוף נועדו לזייף מטבעות בסכום של כ- 20 מליון ₪.

מכתב האישום עולה, כי במועדים רבים, מיוני 2019 ועד מעצרם של הנאשמים ב-5.12.21,  זייפו הנאשמים במפעל כמות בהיקף מסחרית של מטבעות 5 ₪,  בקצב של כ- 700 מטבעות לשעה.

על מנת לייצר מטבע של 5 ₪, השתמשו הנאשמים בחומר גלם של מטבעות חלקים עגולים זהים במשקל ובהרכב הכימי של המטבע האמיתי, וקרובים לגודל של המטבע האמיתי- זאת בשל השינוי בגודל המטבע בתהליך ההטבעה שנעשה על ידי הנאשמים. במברון ייצר  בעזרת המכונות השונות "טבעים"- מוטות פלדה בתוכם משוקעים "נגטבים" של שני צדדיו של מטבע של 5 ₪, צד הערך, וצד הנושא, וכן יצר כלים שונים שנועדו להליך זיוף המטבעות. במברון השתמש בידע שיש לו בנושא "עיבוד שבבים" ועשה ניסיונות רבים, עד שהצליח לזייף בעזרת כל האמצעים מטבעות של 5 ₪, בהיקף של מיליוני שקלים. זיוף המטבעות נעשה באיכויות שונות, כך שבחלק מהמטבעות לא ניתן היה לגלות את הזיוף אלא על ידי התאמת ה'טבע' למטבע, ובחלק מהמטבעות ניתן היה לגלות את הזיוף באמצעות מכונה.

כמו כן, תכננו הנאשמים לשכלל את שיטת הזיוף, כך שיוכלו לזייף כמות גדולה של מטבעות בזמן קצר. כך, תכננו להוסיף למכונות 'פס נע' שיגביר את קצב הייצור בעשרות מונים, וכן החזיקו במכונה שתפקידה לבקר את איכות ה'טבעים' והמטבעות, על מנת לדעת את התפוקה המקסימאלית של כל "טבע", ועל ידי כך לקצר את זמן הייצור.

בנוסף, ניהלו הנאשמים כספים תוך הסתרת העברות כספים ומקורם, וכן הסתירו את שליטתו של הנאשם במברון בעסק, זאת בשל היות הנאשם תחת צו כינוס נכסים.

על פי כתב האישום, הנאשמים העבירו מאות אלפי ₪ במזומן ובדרכים אחרות לצורך רכישת המכונות, העבירו כספים דרך נש"פ ובדרכים שאינן ידועות, העבירו כספים רבים לחשבון הפרטי ועשו פעולות רבות במטרות להסתיר את מקור הכספים האסורים ואת הבעלים בהם. כמו כן, הונו הנאשמים את נושיו של במברון ופעלו להסתרת רכוש מנושיו ומקופת ההפטר.

במעשיהם, עשו הנאשמים פעולות רבות ברכוש אסור בהיקף של לפחות 11 מיליון ₪ במטרה להסתיר או להסוות את מקורו, זהות בעלי הזכויות בו, את מיקומו ואת תנועותיו.  בכתב האישום צוין, כי לולא מעצרם של הנאשמים, היה עלול להיגרם נזק גדול לכלכלת ישראל לאור היקף הזיוף, איכותו והעדר היכולת להבחין בין המטבעות המזויפות ובין מטבעות אמיתיים. התיק נחקר באמצעות יחידת יאל"כ והונאה דרום במשטרת ישראל.

כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ביצוע עבירות רבות של זיוף מטבעות , החזקת מכונות לזיוף מטבעות, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון. כמו כן, מאשמים הנאשמים 1 ו-3 בעבירות של הונאת נושים ולפי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. בבקשת המעצר צוין, כי מספר שבועות לפני ביצוע המעשים בתיק דנן, שוחרר במברון מהמאסר בגין עבירות דומות.

בנוסף, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט לחלט רכושם של הנאשמים – נדל"ן, כספים, מכונות ששימשו לזיוף וכלי רכב.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך