שלילת רישיון – מי רשאי לפסול רישיון ומה ניתן לעשות?

שלילה של רישיון הנהיגה מהווה את אחת הפעולות הקיצוניות יותר מצד המדינה כלפי אזרחיה, שביצעו עבירות שונות על הכביש. המטרה של שלילת רישיון היא להרחיק את הנהגים העבריינים מהכביש ואף להרתיע אחרים מביצוע עבירות שכאלו. מייד תכירו את כל הישויות שרשאיות לשלול מכם את רישיון הנהיגה, ותבינו כיצד התקשרות עם עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה תוכל לעזור לכם במקרה שכזה
תמונה : Freepik

שלילה על ידי המשטרה

בסמכות משטרת ישראל לשלול רישיון נהיגה של כל אדם על ידי קצין משטרה לתקופות של 30 ועד 90 ימים (הדבר קרוי שלילה מנהלית). השלילה נועדה למנוע את עלייתו של אדם על הכביש עד שיוכרע עניינו בבית המשפט. עבירות שיגרמו לשלילה של 30 יום הן עבירות תעבורה חמורות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת קיצונית, עקיפה מסוכנת ועוד. שלילת רישיון ל- 60 יום ניתנת בדרך כלל כאשר לקצין המשטרה קיים חשד שהנהג ביצע עבירת תנועה קשה שגרמה גם לתאונת דרכים וכאשר מדובר בתאונה עם נפגעים, השלילה יכולה להגיע עד ל- 90 יום. לאחר תום פרק הזמן של השלילה המנהלית, יכול בית המשפט להאריך אותה לתקופה נוספת, גם אם לא בוצעה הכרעה בתיק.

שלילה על ידי בית המשפט

בית המשפט הינו הסמכות העליונה ביותר בתחום דיני התעבורה ובהתאם לכך ביכולתו לגזור תקופות שלילת רישיון ארוכות יותר על נאשמים. למשל, הדין על נהיגה בשכרות שם בידי השופט את הסמכות לשלול רישיון של אדם למשך שנתיים ובמקרים מסוימים עד ל- 4 שנים. במקרה בו אדם מואשם בביצוע נהיגה בשלילה, הדבר אף עשוי לגרור את הארכת השלילה במספר שנים, כמו גם מאסר על תנאי או מאסר בפועל וקנסות כבדים. 

שלילת רישיון על ידי משרד הרישוי

משרד הרישוי אמון על ביצוע איסוף דיווחי עבירות התנועה עבור כל נהג וחישוב מספר הנקודות הכללי עבורו. שיטת חישוב הנקודות עשויה להשתנות מעת לעת אך כאשר נהג עובר על מספר הנקודות המקסימאלי המותר (כיום מדובר ב- 72 נקודות או כאשר צוברים 36 נקודות בתקופה של פחות מ- 6 שנים לאחר פסילה קודמת) משרד הרישוי שולל את רישיונו ללא צורך במשפט ולתקופה של 9 חודשים. בנוסף, גם המרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) עשוי לגרום לשלילת רישיון נהיגה וזאת במידה ואדם נמצא על ידו כלא כשיר לנהיגה בגלל מצב רפואי או נפשי. 

מדוע חשוב לפנות לעורך דין תעבורה בהקדם?

אם נשלל רישיונכם או שהינכם עומדים כפסע לפני שלילת רישיון, חשוב כי תפנו בהקדם אל עורך דין תעבורה מומחה. באפשרותו לעזור לכם במספר מישורים מול כל אחת מהישויות הרלוונטיות:

  • מול משרד הרישוי – תוך הצגת טיעונים לביטול אחד או יותר מהדוחות מול פקיד הרישוי או בקשה לקיצור משך זמן השלילה.
  • מול בית המשפט – תוך הצגת טיעונים להמרת האישום החמור בסעיף אישום אחר (למשל, החלפת האישום של "נהיגה בשכרות" ל- "נהיגה תחת השפעת אלכוהול), הוכחת ליקויים ואי דיוקים בטיעוני המשטרה ועוד.
  • מול המשטרה – עורך הדין יוכל להכין אתכם לשימוע מול קצין משטרה, מה שיכול לעזור במידה רבה בביטול השלילה המנהלית, קיצור משך השלילה ולעיתים גם סגירת התיק ומניעת הגעה למשפט.

במשרד עורך דין תעבורה ניר שלום ישמחו לעזור לכם להתמודד עם מצבי שלילת רישיון כך שעונשם יופחת בצורה משמעותית או שהעבירה תימחק לגמרי מהתיק שלכם. מוזמנים ליצור עימנו קשר לשם קביעת פגישת ייעוץ ראשונית ואחד מנציגנו ישמח לעזור לכם.

מאמר זה נכתב על ידי ניר שלום, לעורך דין ניר שלום יש ניסיון של למעלה מעשור בתביעות תעבורה, דיני תעבורה ובנוסף תעודת חוקר תאונות דרכים מה שמביא להכרעות רבות אל מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

מעוניינים לשמוע עוד? צרו קשר עוד היום 077-9976882

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך