מקשיי התאקלמות בביה"ס לנבחרת ישראל בשייט

זה סיפור ההצלחה של מאיה פילינק בת ה-16 תלמידה מצטיינת ושייטת נבחרת ישראל. סיפור שהתחיל דווקא בקשיי התאקלמות בחטיבת ביניים באחד מבתי הספר באשדוד והפך, לאחר המעבר שלה לביה"ס 'אורט ימי' באשדוד להעצמה אישית עד הזימון לנבחרת ישראל. בעוד בביה"ס הקודם היה לה קושי לצאת לאימונים, באורט ימי אפילו : "הסיעו אותי לאימונים בים כשלא היה לי איך להגיע". האמא אלחנדרה: "שהילד מוצא את המקום שלו הוא יכול להגשים לעצמו חלומות. בקלות מאיה יכולה הייתה ללכת לאיבוד וחבל". עכשיו כאמור היא מייצגת את ישראל בעולם וחולמת על האולימפיאדה. ואיך רחל מור, אמא של איתי ("סבביתא") מור קשורה גם היא לסיפור. ביום רביעי נפתחה שנת הלימודים. הסיפור של מאיה יכול להיות הסיפור של כל ילד.
מאיה פילינק.

ביום רביעי כששני מיליון וחצי תלמידים יפסעו לביה"ס לפתוח את השנה החדשה, תצעד איתם גם מאיה פיליניק בת ה-16 שעולה לכיתה י"א בביה"ס 'אורט ימי' באשדוד,  שם היא לומדת במגמת השייט. מאיה תלמידה מצטיינת וחברת נבחרת ישראל בשייט בדגם לייזר, היא בדיוק הדוגמא שלשמה שולחים את הילדים לביה"ס, שיעצימו את היכולות ויאפשרו להם לממש את עצמם. בדיוק כמו מאיה שמשלבת לימודים ושייט ובהצלחה. אבל זה סיומו של סיפור ההצלחה, שיכול היה בקלות גם להיות אחרת.

מאיה ומשפחתה גרים באזור ד' באשדוד. היא הבת הקטנה בין ששת אחיה ואחיותיה. מאיה אוהבת את הים. מגיל 8 היא מתאמנת במועדון השייט אשדוד. כשהגיעה לגיל חטיבת ביניים היא עברה לאחד התיכונים. אבל כאן נוצרו קשיים שמנעו ממנה לממש את החלום שלה -להיות שייטת מצטיינת וחברת נבחרת ישראל. מאיה: "בכיתה ז' ח' עשו בעיות עם יציאה לאימונים. לא אפשרו לצאת, למרות שזה היה על שיעור חינוך גופני,  וזה פגע באימונים ובכושר".

האמא, אלחנדרה,: "דברתי וניסיתי להסביר בביה"ס כמה זה חשוב לה לצאת לאימונים. בביה"ס רגיל לא מבינים את החשיבות. גם במועדון השייט ניסו לעזור ושינו את האימונים בכדי שיהיו מול שעות חינוך גופני בביה"ס, בכדי שתוכל להשתחרר. למעשה היא הייתה צריכה לצאת משיעור ספורט אחד לשיעור ספורט בים, אבל הם לא היו מוכנים לשתף פעולה".

מאיה במדי ביה"ס אורט ימי.

הדבר פגע לא רק בשייט אלא גם בלימודים. מאיה לא רצתה לוותר על האהבה שלה והמקצועיות שלה בים ורצתה לשלב עם ביה"ס, כשזה לא צלח זה התבטא בשני המקומות. אבל אז חלה תפנית בעלילה.

מאיה שמעה שיש בית ספר ימי באשדוד: "לא ידעתי שיש באשדוד דבר כזה  ואיך ששמעתי שיש ועוד פה היכן שאני גרה, מיד רציתי לבדוק אם זה בית ספר טוב ואם אפשר לעבור אליו. לראות איך זה עובד". מאיה מתכוונת לבית הספר 'אורט ימי' אשדוד, בית הספר הטכנולוגי לקציני ים, שהוא בית ספר ימי תיכוני ועל-תיכוני, המחנך ומכשיר בנים ובנות לתפקידי פיקוד וקצונה בחיל הים ובצי הסוחר.

אבל היא לא הכירה את בהי"ס וזה לא פשוט לעבור בגיל חטיבת ביניים. מי שנחלצה לעזרת המשפחה היא רחל מור, אמו של איתי ("סבביתא"). ז"ל, שהיה אוהב ים בעצמו וניצל כמעט כל רגע פנוי להיות שם. האם אלחנדרה:  "בהתחלה שבדקנו לא קיבלו בדיוק את כל המידע שרצינו. אז פניתי לרחל מור, אותה אני מכירה מהעבודה, והיא אמרה לי שהיא מכירה את ביה"ס וזה יתאים מאוד למאיה".

אבל רחל לא הסתפקה בזה  היא הלכה באחד מימי שישי לפני כשנתיים אל מחוץ לביה"ס ופשוט שאלה את הילדים על ביה"ס. רחל שמעה מהם שזה בית ספר מצוין. הילדים סיפור לה על היחס החם לתלמידים ושזה יתאים למאיה שמתחרה בים ואוהבת את הים והיא תוכל לשלב את זה בלימודים. רחל מיהרה למשפחה וסיפרה את ששמעה. מאיה קיבלה החלטה.

חולמת על האולימפיאדה.

לפני שעלתה לכיתה ט' הגיעו ההורים, האם אלחנדרה והאב דניאל להתרשמות עם מאיה בביה"ס 'אורט ימי' אשדוד: מאיה: "אהבתי את מה שראיתי, והבנתי שזה המקום בשבילי. אם בביה"ס הקודם היו לי בעיות עם יציאה לאימונים, בבית הספר 'אורט ימי' אפילו הסיעו אותי למרינה בימים שלא היה לי איך להגיע לשם".

מכאן השתנה הכל עד להצלחה ולזימון ביוני האחרון לנבחרת ישראל. מאיה: "התחלתי להגיע יותר לאימונים בים והתקדמתי המון. במקביל להצלחה בים , שם השתפרתי, גם מבחינה לימודית הציונים שלי עלו". כאמור ביוני האחרון היא קיבלה את ההודעה שהיא בנבחרת: "במהלך העונה היו 4 תחרויות. שני הראשונים בבנים ובבנות הם בנבחרת", מספרת מאיה. "בגינסור הייתה התחרות האחרונה והתוצאות לפניה היו צמודות. סיימתי שלישית בתחרות ובסיכום הכללי שנייה בארץ. הודיעו לי שאני מוזמנת לנבחרת. עבדתי מאוד קשה לאורך העונה והשגתי את המטרה".

אלחנדרה מסכמת מבחינתה את מה שעבר על מאיה והמשפחה: "הצורה שבה בית הספר רואה את הילד, כשהוא מקבל אותו כמו שהוא ונותן לו את המקום, הילד יפרח. זה משהו שראינו פה ב'אורט ימי'. בדרך כלל גורמים לא משתפים פעולה. אבל במקרה הזה של ביה"ס ושל העזרה והדחיפה שנותן מועדון השייט באשדוד מגיל צעיר למאיה, בניהולו של אשר פרג עם המאמן רועי יחיא והרוח הגבית של עיריית אשדוד שגם היא תומכת, הביאה את מאיה למקום שהיא נמצאת בו היום. שהילד מוצא את המקום שלו הוא יכול להגשים לעצמו חלומות. בקלות מאיה יכולה הייתה ללכת לאיבוד וחבל".

עכשיו מאיה כבר מייצגת את ישראל בעולם. היא יצאה לתחרויות מטעם נבחרת ישראל בשייט בדגם לייזר. הראשונה אליפות אירופה בגרמניה ביולי והשנייה בתחילת אוגוסט באירלנד.

מה הלאה מאיה, מה התכניות?

"להמשיך בשייט בכל הכח. אני עכשיו עולה לדגם לייזר אחר שהוא מעט יותר קשה. מקווה להיכנס למבחנים לנבחרת גם בדגם הזה, שהוא אולימפי"

אולימפי? אולי פעם נראה אותך באולימפיאדה?

"האולימפיאדה היא החלום שלי".

אחת משתי הטובות ביותר בגילה. מאיה בים.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך