"ליצנות קהילתית" באשדוד זכתה כמיזם חברתי מצטיין של משרד הרווחה

עיריית אשדוד, המנהל לשירותים חברתיים, זכה בהישג גדול.מיזם "ליצנות קהילתית" נבחר על ידי שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים כמיזם מצטיין בתקופת הקורונה. זהו המיזם הראשון מסוגו בישראל.

המיזם החברחתי באשדוד, "ליצנות קהילתית",זכה בפרס שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, כמיזם חברתי מצטיין בתקופה הקשה הזו, תקופת הקורונה.

במיזם 8 ליצנים קהילתיים נפגשים עם תושבים  וותיקים במפגש אישי ביתי במטרה להעניק שמחה ולהפיג את הבדידות. הליצנים נפגשים מדי שבוע עם תושבים וותיקים החיים בבדידות וללא עורף משפחתי, משוחחים עמם על נושאים מגוונים ומנעימים את זמנם בשירה, בניגון ובפעילויות אומנותיות במטרה להפיג את בדידותם ולסייע להם בצרכיהם השונים.

במהלך המפגש, משוחח הליצן הקהילתי עם התושב הוותיק על מגוון נושאים מחיי היומיום, על אתגרים ועל דרכים אפשריות להתמודד עמם. המפגש השבועי כולל שלל פעילויות אומנותיות חווייתיות, כחלק מתכנית שנתית קבועה, המסייעות בהפגת הבדידות במתן אוזן קשבת לצרכיו השונים בצורה שונה וחווייתית.

המיזם הוא פרי יצירתו ובניהולו של ג'רום ארוס, אשר התחיל מסיפור אישי כשהביא לביתו של חמו, משה אזולאי ז"ל שהיה חולה מרותק למיטתו, שני שחקנים ששימחו והפיגו את בדידותו. כך עלה הרעיון להביא את השמחה לביתם של האזרחים הותיקים הבודדים, ובכך לחבר בין הצורך למענה  המיזם פועל בשיתוף מלא עם המנהל לשירותים חברתיים בעיריית אשדוד, החברה העירונית לתרבות הפנאי, מרחב יצירה אשדוד ותיאטרון "ברמוזה".

ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי מלווה באופן אישי את התוכניות העוסקות בטיפול, סיוע ודאגה לאוכלוסיית בני 65 ומעלה, ולטובת מטרה זו אישר תקציבים במטרה לקיים את כלל הפעילויות והסיוע הנדרש. נוסף על כך, לבקשת ראש העיר גובשו תכניות במטרה לשמח ולסייע לאוכלוסייה הוותיקה בעיר. התכניות כוללות שיתוף פעולה עם בני הנוער, איחוד כוחות עם החברות העירוניות ובניית תכניות לטווח ארוך, על מנת להעניק סיוע ותמיכה לתושבים הוותיקים לאורך כל תקופת המגפה ובכלל.

המיזם הראשון מסוגו בישראל החל לפני מספר חודשים והשתתפו בהתחלה 15 תושבים ותיקים. כיום 50 מותיקי העיר נהנים ממנו והיעד הוא ל-120 תושבים ותיקים החיים בגפם. המיזם מלווה באופן שוטף ע"י סבטלנה פודולסקי-עובדת סוציאלית בכירה-סגנית  מנהלת מחלקה.

רונית צור ראש מנהל שירותים חברתיים בעיריית אשדוד: "העובדים הסוציאלים משלימים בפרוייקט הליצנות היבטים רווחתיים – בהיענות לכלל הצרכים הפיזיים והנפשיים של ותיקי העיר ללא עורף משפחתי, שלוקחים חלק במיזם. שילוב יצירתי זה הופך המיזם לחשוב ומיוחד".

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך