ינואר 28, 2022
נדל"ן

רכשתם דירה? שימו לב: משרד השיכון בעדכון חשוב בעקבות מגפת הקורונה

משרד הבינוי והשיכון טוען שמשבר הקורונה הביא לעיכוב העבודה באתרי בנייה של בין 70 ל-90 ימים, בשל כך יתכן והקבלנים יורשו להתעכב במסירת הדירה

בנין בהקמה באשדוד

מתשובת שר הבינוי והשיכון לשאילתא שהגיש ח"כ משה ארבל, עולה כי משרד הבינוי והשיכון מעריך שמשבר הקורונה הביא לדחייה של כ-40 ימים בממוצע ביחס למועד המסירה של דירות, בחוזי מכר בהם נקבע תאריך מסירת הדירה בין 18/03/2020 לבין 31/12/2020.

המשרד מציע לקבוע מנגנון של מתן ארכה של כ-40 יום ביחס למועד המסירה, במטרה לנטרל מחלוקות בין הרוכשים ליזמים. מספר הימים הסופי יקבע בהתאם לנתונים המעודכנים כאשר תתקבל החלטה סופית בנושא.
 
בבדיקה אשר בוצעה במשרד הבינוי והשיכון בנוגע למועדי מסירה צפויים של מתחמי מחיר למשתכן, אשר מהווים נתח משמעותי מתחום הבנייה החדשה בישראל, נמצא כי משבר הקורונה עתיד להביא לעיכוב בהשלמת הפרויקטים למשך תקופה של בין 90 ל-70 ימים בממוצע.
 
שר הבינוי והשיכון, ח"כ יעקב ליצמן: "משבר הקורונה פגע בציבור גדול. רוכשי הדירות נמצאים בראש סדר מעייננו ואנו חייבים לדאוג להם. לצד זאת יש גם את המעסיקים וביניהם גם הקבלנים שנפגעו ואיבדו מכספם בתקופה זו. הפתרון שלנו לוקח בחשבון את הצורך לאזן בין הרוכשים מחד והקבלנים מאידך, לטובת כל הצדדיים".
 
מנכל משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר: "עמדת המשרד נועדה לקדם התערבות מקדימה ומונעת בשוק על מנת לנטרל ככל האפשר סכסוכים בין רוכשים לקבלנים. נוכח משבר הקורונה והשפעותיו על שוק הנדלן, מתן ארכה קצובה למסירת הדירה מהווה פתרון הוגן ונכון לטובת כלל הנוגעים בדבר."
 
על פי חוק המכר, יזם נדרש לשלם לרוכש בעבור כל יום איחור, לאחר 60 ימי איחור – 150% משווי שכר הדירה באזור לדירה דומה בשמונה חודשים הראשונים ו-125% עד מסירת הדירה בפועל. אם נקבע בחוזה המכר סכום גבוה יותר מהקבוע בחוק, האמור בחוזה יגבר.
 
בהתאם לכך, עמדת משרד הבינוי היא כי יש ליצור מנגנון אשר ינטרל, במידת האפשר, את המחלוקות בין מוכרים לבין רוכשי דירות, בכל הקשור לאיחורים במסירת הדירות, על ידי קביעה של תקופת הארכה קצובה. יודגש כי המטרה אינה להכריע בשאלת "כח עליון" או בשאלת קיומו של סיכול, אלא לייתר את ההכרעה בסוגיה זו. בהקשר זה יש להדגיש כי הפתרון המוצע הינו בראייה של חלוקה בנטל בין מוכרי הדירות לרוכשי הדירות.
 
עמדה זו הוצגה לצוות בינמשרדי בראשותו של ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, העוסק בהשפעות משבר הקורונה על חיובים חוזיים שונים, בהם גם איחורים במסירת דירות. מטרת הצוות לספק פתרונות לבעיות אשר עלו אגב המשבר.


  


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

עיריית אשדוד הציגה לציבור שכונה חדשה – "בית במרחבים"

ישראל אוחיון

הפטר מחובות ושמירה על דירת המגורים

צוות האתר

תפקידו של מלווה בניה ירוקה בפרויקט שלך

חי חביב