מעשה בחמישה שקלים…

אליהו סטיב במברון (60) מאשדוד, חרט במקצועו, הספיק לזייף במפעל שהקים לצורך כך בערד, עשרות אלפי מטבעות שהיו זהים למטבעות 5 שקלים מקוריים של בנק ישראל, וגרף לכיסו סכומי כסף בלתי מבוטלים. בחור צעיר שעבד לצידו הפליל את במברון, והוביל למעצרו. בית המשפט גזר על במברון 22 חודשי מאסר בפועל, חצי שנה מאסר על תנאי וקנס של 3,000 שקל
שי מלול | יום חמישי - 18/04/19 - 6:11
מעשה בחמישה שקלים...
ברחבי ארץ פועלות מעבדות רבות לזיוף מטבעות של 10 שקלים

אליהו סטיב במברון (60) מאשדוד הוא דמות מוכרת מאוד למשטרת מרחב הנגב, שהסתבך לא פעם בכל מיני פשעים קטנים. במברון, חרט במקצועו, שכר מבנה תעשייה גדול באזור התעשייה בערד, ועל פי החשד ייבא לארץ מכונות מיוחדות להטבעת מטבעות של חמישה שקלים, אונקיות זהב, מטבע של 15 רובל ומטבעות עתיקים. הוא נעזר בחייל משוחרר, אף הוא מאשדוד, שסייע לו בהפצת המטבעות, ואף רשם את העסק על שמו והשקיע מכיסו 100 אלף שקלים.

במברון ייצר מטבע של חמישה שקלים בכל שלוש שניות. כל מטבע עלה לו 90 אגורות בלבד, והוא מכר אותם תמורת 2.5 שקל. המשטרה מעריכה שהוא הספיק לייצר כמה עשרות אלפי מטבעות שכבר ממלאות את הקופות בפיצוציות, בשווקים ואצל נהגי מוניות. על פי החשד המטבעות הוזמנו על ידי עבריין שאת שמו חשש החרט לחשוף בפני החוקרים.

החרט, שהוכרז בעבר על ידי המשפט לבקשתו כפושט רגל, החליט לפני כשנתיים למצוא אפיק רווחי מאוד. זו הייתה הפעם הראשונה בישראל שהוקמה מעבדה לזיוף מטבע של חמישה שקלים. מעבדות דומות של עשרה שקלים הוקמו ועדיין משגשגות ברחבי הארץ ומעשירות את כיסיהן עבריינים בכירים בארגוני פשיעה. "אי אפשר היה להבחין בין המטבע המזויף למקורי. רמת הזיוף הייתה ברמה גבוהה מאוד", טען גורם בכיר בבנק ישראל.

בפשיטה שערכו חוקרי יחידת ההונאה של משטרת המחוז הדרומי על המבנה לפני כשנה, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לחוקרים, נמצאו עשרות אלפי מטבעות מזויפים מוכנים למכירה וציוד משוכלל ביותר. מי שהפליל את במברון בסופו של דבר היה החייל וכתב אישום נגד שניהם הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

במברון חתם על הסדר טיעון לפיו הוא הודה בעבירות של זיוף מטבע ומעשים ומחדלים במרמה לפי חוק פשיטת רגל. מתברר, כי בנוסף לזיוף, בעת שהיה פושט רגל, הוא רכש גי'פ BMW חדשה אותה רשם על שם אשתו, ולאחר מכן רשם את הג'יפ על שם חברו הטוב כדי שרשות המיסים והמשטרה לא יעלו על ההונאה שלו ויעקלו את הג'יפ שעלותו הסתכמה במאות אלפי שקלים.

בית המשפט גזר על במברון 22 חודשי מאסר בפועל, חצי שנה מאסר על תנאי  וקנס של 3,000 שקל. על החייל המשוחרר נגזרו שלושה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות.

התובע בתיק, עו"ד גיורא חזן מפרקליטות מחוז דרום (פלילי), הגיב על העונש שהוטל על במברון: "גזר הדין מהווה תמרור אזהרה ברור לעברייני מרמה וזיוף. זרועות אכיפת החוק יילחמו באופן נחוש בעבריינים אלו, ויביאו לידי ענישה מוחשית בדמות מאסרים ממושכים בפועל וענישה כלכלית".

עורכי הדין ירון גיגי ואביעד לנצ׳נר, באי כוחו של הנאשם, מסרו בתגובה: "גרסתו של מרשינו הייתה כבר למן הרגע הראשון כי אדם אחר סחט אותו למען יזייף עבורו מטבעות. למרות הגרסה המאוד ברורה של מרשינו, הוכח על דוכן העדים כי משטרת ישראל לא עשתה דבר וחצי דבר לצורך בירור הטענה. לנוכח מחדלים אלו ואחרים הבינו בפרקליטות כי טוב יעשו אם יגיעו להסדר טיעון מקל עם מרשי, ואכן בסופו של דבר נחתם עסקת טיעון מקלה אשר נתנה ביטוי לכל הקשיים והמחדלים שההגנה הציגה בבית המשפט".