ינואר 17, 2021
המגזין אשדוד

שוחים את הקיץ בשלום

הקיץ כבר כאן, ומרביתנו שמחים להעביר את הזמן בחופי הים היפים של אשדוד או בביקורים מצננים בבריכות השחייה. לעיתים אלה בריכות שחייה מסודרות שבהן יש מציל כחוק, ובמקרים אחרים אלה בריכות בבתים פרטיים, בצימרים קטנים, בבריכות מתנפחות שההורים ממלאים בהן מים ובעוד מקומות אחרים שאינם מוסדרים. רק בשבוע האחרון אירעו…

הקיץ כבר כאן, ומרביתנו שמחים להעביר את הזמן בחופי הים היפים של אשדוד או בביקורים מצננים בבריכות השחייה. לעיתים אלה בריכות שחייה מסודרות שבהן יש מציל כחוק, ובמקרים אחרים אלה בריכות בבתים פרטיים, בצימרים קטנים, בבריכות מתנפחות שההורים ממלאים בהן מים ובעוד מקומות אחרים שאינם מוסדרים. רק בשבוע האחרון אירעו מקרי טביעה ברחבי הארץ כמעט בכל יום. ילד בן שלוש טבע בבריכה באילת, גבר טבע בחוף דדו בחיפה, אישה טבעה בחוף בוגרשוב בתל אביב, ביום שלישי דווח על טביעה בבריכה בבאר שבע.

והיו גם מקרי טביעה קטלניים: בצפון טבע למוות ילד בן שלוש, ותלמיד ישיבה בן 20 נכנס אל מאגר המים סמוך לבית זית וגופתו נמשתה מספר שעות לאחר מכן. אצלנו באשדוד הצילו לפני כשלושה שבועות אנשי השיטור העירוני, איתמר אבו ומוריה כהן, ילדה בת ארבע שנסחפה בים למרחק של כ-30 מטר ונמצאה בסכנת טביעה מיידית. במד"א מעריכים כי לצד הגברת המודעות מצידם של ההורים בפרט וציבור המתרחצים בכלל לחשיבות הרחצה בחופי רחצה מוסדרים, צריכים ההורים ללמוד ולתרגל עזרה ראשונה בסיסית לטיפול במקרי טביעה של ילדיהם. על מנת להישמר מפני הסכנה האורבת בחופי הרחצה ובבריכות השחייה, "המגזין" מביא בפניכם את הנחיות מד"א להורים ולציבור כולו.

כללי זהירות בחוף הים ובבריכות
– יש לרחוץ רק בחופים ובבריכות מוכרזים הנמצאים בפיקוח מציל ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. במידה והמתרחץ מגיע לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה, אין להיכנס למים!
– יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. שימו לב, אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה.
– יש להימנע ממשחקים מסוכנים. אין לשחק "משחקי הטבעה" במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה.
– דע את יכולותיך. שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל, אל תצטרף! קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח מעט בצל.
– אין לשחות באזור שובר הגלים. באזור זה עלולות להיווצר מערבולות חזקות שמושכות לקרקעית הים.

בבריכות פרטיות:
אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי. יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה במידה ואין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים.

למבלים עם תינוקות וילדים בים, בבריכה או סמוך לכל מקור מים אחר, שימו לב לכללי הזהירות הבאים:
– אין לאפשר לתינוקות וילדים להישאר אף לא לרגע ללא השגחת מבוגר אחראי סמוך למקורות מים! תינוקות וילדים עד גיל 5 הם אוכלוסייה מועדת לטביעה. עקב מבנה גופם, בו הראש כבד וגדול יחסית לגוף, מרכז משקל גופם גבוה יותר ולכן הם עלולים להתהפך כשראשם קדימה אל תוך מי הבריכה, הים, הגיגית, האמבטיה וכו'. ילדים גם אינם מבינים את מהות הסכנה ואינם יודעים להיזהר. על כן, החשיבות בשמירה צמודה אליהם ליד מקורות מים משמעותית מאוד.

– טביעה מתרחשת תוך דקות בודדות. מספיקות דקות מעטות מאוד של חוסר תשומת לב מלאה, בהן הילד עלול לטבוע. יש להישאר כל העת בטווח יד מהילדים שבמים ולהתרכז רק בהם. במידה ונכנסתם למים עם מספר ילדים, אנא דאגו למבוגר אחראי שישהה לצידם.

– מצופים, גלגלי ים ודומיהם מקנים תחושה מוטעית של בטחון. זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה, ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה.

– יש לוודא כי הילדים מוגנים באופן מלא מפני נזקי השמש. יש להקפיד למרוח אותם בקרם הגנה מתאים, ואף רצוי להלביש תינוקות בבגד ים מלא וארוך על מנת להגן על גופם.

במקרה של טביעה, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:
יש להוציא את הטובע מהמים. נסו למשות את הטובע מהמים במידת האפשר והימנעו מלסכן את החיים שלכם. במקביל, הזעיקו את מד"א בקו החירום 101. הישמעו להנחיות הפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א אשר ידריכו אתכם כיצד להמשיך לטפל בטובע עד להגעת צוותי מד"א למקום. אם הטובע איננו נושם (בית חזה אינו עולה ויורד), השכיבו את הנפגע על גבו הרחק מקו המים והחלו מיד בביצוע עיסויי חזה עד להגעת צוותי מד"א למקום, ובהתאם להנחיות הפאראמדיקים במוקד. מומלץ שהטובע יתפנה לבית חולים, גם אם הוא מרגיש טוב יותר, להמשך מעקב ובדיקות בבית החולים.

עונת הרחצה באשדוד
באשדוד שבעה חופים מוכרזים (מי-עמי, לידו, אורנים, קשתות, החוף הנפרד, י"א, באר שבע-ט"ו). בנוסף יש עוד שני חופים בלתי מוכרזים, חוף המצודה והחוף הדרומי. כל שבעת חופי הזהב של אשדוד מעוטרים בתו התקן הבינלאומי דגל כחול ולרשות הרוחצים עומדים חופי ים ברמת שירותים גבוהה, שפע שטחי חנייה, מלתחות יפות ושירותי הצלה. עונת הרחצה תימשך עד לתאריך ה-12.10.15, עיריית אשדוד השקיעה כמיליון וחצי שקל בהכנת החופים. החופים יהיו פתוחים בין השעות 07:00-18:00. בשיא העונה, בחודשים יולי אוגוסט, הפעילות תורחב עד לשעה 19:00.

כל החופים מצויידים ומאובזרים באופן מלא וכוללים כמובן תחנת הצלה, מרפאה ומינהלה, מלתחות ושירותים, מתקני שעשועים לילדים, מתקן מים קרים והנגשת נכים. השנה הוצבו מתקנים חדשים למיחזור בכל החופים ויושם דגש על תחום הניקיון. לרשות המצילים יעמדו חמישה אופנוע ים ושני טרקטורוני הצלה. אשדוד תארח השנה את טקס "דגל כחול" הארצי, אליו הוזמנו הרשויות שזכו להכרה בתו התקן הבינלאומי, נציגי העמותה "דגל כחול" בישראל ונציגי הסביבה הימית ואיכות סביבה. כל חופי אשדוד נושאים בתו תקן זה. הרחצה בחופים שאינם מוכרזים או בחופים מוכרזים לאחר שעות הפעילות כאשר אין בהם שירותי הצלה, היא מסוכנת ואסורה בהחלט.


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
blank

כתבות שאולי יעניינו אותך

"נהג מונית היום זה חלטורה, זה משכורת רעב, זה סיכון חיים ובריאות"

צוות האתר

האשדודי שמשבש את המערכות של אויבי ישראל

משה סידי

הקרב על אזור התעשייה "עד הלום"

משה סידי