עקצו קשישים עולים במיליונים: העוקץ הליטאי בא לסיומו

יבגניה מוררו בת ה-25 הורשעה ונידונה ל-27 חודשי מאסר בנוסף לתשלום 50 אלף שקלים לקורבנות. במסגרת העוקץ הונו חברי הרשת כשני מיליון שקלים מכ-200 קשישים דוברי רוסית (כולל קשישים מאשדוד שנעקצו) בטענה שקרית כי קרוביהם הסתבכו או נפגעו
צוות האתר | יום ראשון - 10/02/19 - 1:30
אסיר אזוק באזיקים
הוגשה תלונה בחמישי נגד החשוד.

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ב') שנתיים ושלושה חודשים מאסר בפועל וקנס כספי על יבגניה מוררו שהורשעה בפרשת העוקץ הליטאי, שבמסגרתה רשת בינלאומית אשר הונתה מאות קשישים בהם  יוצאי חבר העמים (בהן מספר קשישים מאשדוד) בישראל וקיבלה מהם במרמה סכום כולל של כ2 מיליון שקלים.

מוררו הורשעה בעשרות עבירות סחיטה באיומים, נידונה ל-27 חודשי מאסר בפועל ותפקיד פיצוי של 50 אלף שקלים לקופת בית המשפט.

נגד המורשעת הוגש כתב אישום יחד עם נאשמים נוספים במסגרת הפרשה. כתב האישום ייחס לה עשרות עבירות של סחיטה באיומים במסגרתם נלקחו כספים מ-85 קשישים שונים כולל המשפחות מאשדוד,בסך למעלה משני מיליון שקלים.

בפרשת העוקץ הליטאי נפגעו קשישים דוברי רוסית מכל רחבי הארץ, על ידי כמה נאשמים שפעלו במקביל בכמה חוליות נפרדות עם גורמים עברייניים בליטא. הם פעלו באופן שיטתי ומתוחכם, וסחטו באיומים כשני מיליון שקלים מכ-220 קשישים ומתלוננים נוספים. בכתבי האישום הנוספים שהוגשו נגד יתר הנאשמים המעורבים בפרשה, הורשע אחד הנאשים לשש שנות מאסר ו200 אלף שקלים קנס.

על פי כתב האישום הנאשמים, בשיתוף הגורמים העברייניים פעלו להשגת פרטים אישיים של קשישים ובהם שמות הקשישים, מספרי טלפון נייחים בבתיהם ועיר מגוריהם. לאחר השגת הפרטים, הליטאים, בידיעת הנאשמים, התקשרו לביתם של הקשישים, שוחחו איתם בשפה הרוסית, הציגו עצמם כעורכי דין או כרופאים, ושיקרו להם כי קרוב משפחתם היה מעורב בתאונה בה הוא עצמו נפגע, שהוא מקבל טיפול רפואי ולכן אינו יכול לדבר באופן ברור.

בחלק מהמקרים נמסר לקשישים שבני משפחתו של הנפגע רוצים להגיש תלונה במשטרה כנגד קרובי המשפחה של הקשישים, וכן תביעה אזרחית בסכומי עתק. על מנת להגביר את האימה, טענו בפני הקשישים בעקבות אותה תלונה במשטרה קרוב משפחתם ייאסר למשך מספר שנים.