מתכוננים לגשם הראשון

בחודש האחרון היו עובדי מינהל התפעול בעיריית אשדוד עסוקים מאוד בהכנת העיר לחגי תשרי. במקביל הם כבר נערכים לבוא החורף ובשבוע שעבר קיים ראש המינהל שלמה רוטנברג, ישיבת היערכות ראשונה וחלוקת משימות בין עובדי היחידה. גם השנה יש חשיבות לשותפות הציבורית והתושבים מתבקשים להיערך במישור האישי
צוות האתר | יום ראשון - 07/10/18 - 11:32
מתכוננים לגשם הראשון
אשדוד ערוכה לגשם הראשון

בדרך כלל, זמן קצר לאחר סיום חג הסוכות, הגשמים הראשונים מגיעים לביקור… בעיריית אשדוד לא ממתינים וכבר החלו בהיערכות לקראת בוא החורף. ראש מינהל התפעול שלמה רוטנברג, כינס בשבוע החולף את כל מנהלי היחידות שלו על מנת לרענן את נהלי העבודה וההיערכות לחורף. בין המשימות הבולטות: ניקוי נקזים ומרזבים, גיזום עצים, זיפות גגות במוסדות חינוך והיערכות לתרחישי חורף אפשריים. בישיבה הבאה שתתקיים בימים הקרובים, ידווחו מנהלי היחידות על עבודות ההכנה, ההצטיידות הנדרשת ורמת המוכנות לתרחישי החורף.

במינהל התפעול מזכירים כי החורף שעבר היה גשום וסוער ובעירייה נערכו לו מצוין. הם מזכירים את השיטפונות שפקדו כמה ערים בארץ, ואילו אשדוד צלחה את החורף בצורה ראויה, הודות לתשתית המצוינת של העיר ובעיקר ההיערכות המקדימה של יחידות התפעול ושיתופי הפעולה עם הציבור.

גיזום עצים לפני חג הסוכות

המוקד העירוני יהיה הגוף שירכז את עבודות ההיערכות ובעיקר את התפעול המיידי בימי החורף, והוא יפעיל את היחידות התפעוליות בהתאם לתמונת המצב העולה מהשטח. מינהלות הרבעים, שירותי הניקיון, הפיקוח העירוני ומחלקת הנטיעות ידאגו לניקוי הנקזים, גיזום העצים והקפדה על המרחב הציבורי, ויחידות אחרות יציבו כוננים בהתאם לנהלי העבודה שיקבע המוקד.

אשתקד, המוקד העירוני ויחידות התפעול נערכו לשלושה מצבים בדרגות קושי משתנות: מצב 1 – מזג אוויר חורפי עם אפשרות לגשם בעוצמה נמוכה והתפתחות תנאי סערה. מצב 2 – מזג אוויר חורפי עד סוער עם משאבי רוח בעוצמה בינונית וסיכוי גבוה לגשם. מצב 3 – מזג אוויר סוער עם משאבי רוח בעוצמה גבוהה, התפתחות ענני סערה וממטרים כבדים. לכל מצב יש מענה באמצעות צוותים, משימות וכלים כפי שיחליט המוקד.

טיאוט רחובות

שלמה רוטנברג מבטיח שצוותי המינהל יבצעו את משימותיהם כנדרש ומבקש מהציבור היערכות ברמה האישית. "בדרך כלל, גשם ראשון פוקד אותנו מיד לאחר חג הסוכות, על כן זה הזמן שנערך כולנו לקראתו", הוא אומר ובמינהל ממליצים על הפעולות הבאות: לדאוג לניקוי המרזבים בבתים הפרטיים ובבנייני המגורים. לגזום עצים בחצרות הבתים.

לחזק פריטים שונים מסכנת רוחות סערות, כדוגמת ציוד וריהוט חוצות הנמצא בחצרות, דודי שמש ואנטנות על גגות הבתים או פרגולות וסככות צל במרפסות הבתים. להיערך בתוך הבית ולהצטייד בתאורת חירום, רדיו המופעל על סוללות, טלפון סלולארי וכמות מספקת של סוללות למקרה של הפסקת חשמל.