"איך בנאדם בן 75 יכול להבין את הצרכים של העיר?"

עורך הדין אלי נכט, שעומד בראש רשימת "עתיד אשדוד", רואה את עצמו כנציגם האמיתי של תושבי אשדוד דוברי הרוסית ומתמודד על מקום במועצת העיר. הוא מבקר קשות את סניה כצנלסון, ואת שאר הנציגים הוותיקים בבחירות הקרובות, טוען שזמנם עבר ומציע להם לפרוש
"איך בנאדם בן 75 יכול להבין את הצרכים של העיר?"
צילום: לב סלוצקי

עו"ד אלי נכט (35) תמיד מזכיר שהוא נולד באותה העיר שבה נולד חיים נחמן ביאליק, ז'יטומיר. אולי כי הוא חושב שכמו ביאליק, הוא ישאיר חותם שלא יישכחו. בינתיים הוא מסתפק בלנסות להשאיר חותם למועצת העיר אשדוד, כשירוץ בראש רשימת "עתיד אשדוד" למועצת העיר, כנציג של דוברי הרוסית בעיר. אם תשאלו אותו, כמו שאנחנו עשינו, הוא בהחלט מאמין שהוא הדבר הבא. או כמו שהוא אומר אם נדייק: "אין ספק שאני הדבר הבא".

קחו לדוגמא מה שהוא חשוב על נציגיו של "ציבור דוברי הרוסית" למועצה כיום: "הם דינוזאור בן 215". ממשפט כזה אין לאן להימלט. הכוונה היא בעיקר לסניה כצנלסון. עורך הדין נכט יודע להשתמש במילים שלו, שהם כלי עבורו לעבודה בצורה מאוד חדה וישירה.

בגיל 8 הוא עלה לארץ עם כל המשפחה שלו, סבים וסבתות הורים. הוא בן יחיד להוריו, חיים ואנטונינה וכל "השבט" הגיע היישר לאשדוד, לאזור ב'. הילד בן ה-8 שמאז הוא באשדוד, עבר דרך לא קצרה. נכט נשוי פלוס 3, נשוי לאינה וגר באזור ב'. "אני 27 שנים פה, חלק מהעיר הזו", הוא אומר.

כשאנחנו אומרים עבר דרך לא קצרה, הנה חלק מהרזומה שלו: עבד במשרד התקשורת בלשכה המשפטית בזמנו של השר אריאל אטיאס, משם נכנס קצת לנבכי הבחירות המוניציפאליות, של "אשדוד ביתנו" בניהול הקמפיין. משם כמו שמספר אלי: "הייתה הצלחה אז הציעו לי לנהל 12 מטות בחירות של 'ישראל ביתנו' וזה מה שעשיתי וזה והצליח". השלב הבא היה לכנסת כעוזר פרלמנטארי של חבר כנסת מטעם "ישראל ביתנו", חמד עמאר. בבחירות האחרונות לכנסת היה אלי ראש מטה עולים ארצי של מפלגת כולנו. "כל העבודות שלי בישראל ביתנו, בכולנו, במשרד התקשורת, בוצעו כאיש מקצוע, לא כחבר מפלגה. מעולם לא הייתי חבר באף מלגה".

אז למה עכשיו אתה עובר צד, לקדמת הבמה?
"הסיבה שעברתי לקדמת הבמה, הייתה במחאת השבת. ראיתי במו עיניי איך מתקדמות החלטות לא נכונות. ראיתי מנהיגים חלשים מאוד. מנהיגים שעבד הקלח, לא רלוונטיים. אם אני יכול לייצר עבור התושבים אלטרנטיבה ראויה, זה חייב להיות כי אין מי שיעשה זאת במקומנו".

זה לא סוד שאתה גם מזוהה עם ציבור עולי חבר העמים ופנה אליהם.
"נכון, הייתי 3 שנים פרשן פוליטי בערוץ 9, הערוץ היחיד והמוביל של דוברי הרוסית. אני מכיר הכי טוב מכולם את הצרכים, גם כמי שעבד במגזר הרוסי במפלגת 'ישראל ביתנו', גם כמי שעבד כראש מטה עולים במפלגת כולנו, גם כמי שעמד בראשו פרויקטים רבים עבור ציבור דוברי הרוסית בארץ".

אבל יש נציגים כיום לציבור הרוסית במועצה.
"אין".

מה זאת אומרת אין?
"יש אנשים שמתיימרים להיות נציגים אמיתיים. נציגים אמיתיים שיודעים לקבל החלטות קשות, שיודעים לא להיכנע ללחצים, שיודעים לדאוג לאינטרסים של הציבור שלהם".

בוא נקרא לילד בשמו?
"אני מתכוון לכל שלושת ראשי המפלגות שמתיימרות לייצג את המגזר הרוסי. לדינוזאור שהגיל שלו 215 שנה באופן מצטבר. אני מדבר על סניה כצנלסון, ולדימיר גרשוב ובוריס גיטרמן. אותי לא מעניינים האנשים האלה באופן אישי. אני חושב שהתקופה בה הם יכלו לדאוג לעתיד ילדנו לדאוג לאינטרסים שלנו, היא פסה מן העולם. אין להם את היכולת את ההבנה של מה שקורה, את המרץ. אם אנחנו מסתכלים על המגמה של כל העולם ובארץ, זו מגמה של מנהיגות צעירה. אפשר לראות מה עשה רוביק דנילוביץ בבאר שבע ורק לקנא".

מי שמבוגר לא יכול לנהל?

"יש לי ילד בן 13 היום. בשפה שהוא מדבר כבר לי קשה להבין אותו. איך בנאדם בן 75 יכול להבין את הצרכים של ריביות פריים ומשכנתאות. איך מישהו שנמצא 10 שנים בפנסיה יכול להבין את הצורך של לצאת בכל בוקר בחמש וחצי בכדי למצוא עבודה בעיר אחרת, או למצוא דרישה להשכלה גבוהה, צרכים של גני ילדים. זה הבדלי דורות. פעם בזמנו זה שהיית דובר רוסית זה היה מספיק לבחור בך לעירייה. הדור שצומח כאן היום מחפש מנהיגות".

בוא נעבור רגע לציבור אחר? מה אתה רוצה מהציבור החרדי? אתה מתבטא בחריפות נגדם.
"אין לי שום תלונה לציבור החרדי, אלא לציבור החילוני שלא יוצא להצביע והנציגים שלא יודעים להלחם עבור הציבור שלהם. הדבר היחיד שאני יכול לעשות זה לצאת בקריאה ופניה לציבור החרדי – תדעו שמרמים אתכם, משקרים אתכם ועובדים עליכם".

מי?
"הנציגים שלו. במקום שידאגו לרווחת הציבור שלהם באזורים החרדים, עובדים עליהם ומוכרים להם את השבת בדלת האחורית. המנהיגות החרדית מפלה את הציבור שלה בתואנה שהמלחמה העיקרית היא לא איכות החיים אלא השבת והתורה. זה מזכיר לי מאוד את הנציגים הערבים בכנסת, עם הרבה הבדלים, גם הנציגים הערבים מפלים את הציבור הערבי ומספרים להם סיפורי אלף לילה ולילה על מדינה פלסטינאית ובינתיים הם חיים בעוני. ככה גם הנציגות החרדית מעדיפה לסגור חניות בשבת ולא לדאוג לרווח התושבים החרדים"

בכמה מנדטים אתה מעריך את הכח שלך?
"חלק גדול מהציבור הרוסי חשב שאחבור למישהו מהנציגות הקודמת בבחירות. יש סחף מאוד גדול וזה מתבטא בסקרים. המטרה שלי זה 3 מנדטים. כמובן אשמח ליותר".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך