עוד סיפור מרגש מבית החולים אסותא אשדוד

תכירו את ד"ר דינה מוסטובוי (36), מנהלת מכון העיניים ילדים החדש והייחודי בביה"ח אסותא אשדוד. ד"ר מוסטובוי היא מומחית לרפואת עיניים לילדים, ובאחד המקרים שהגיע אליה אב לטפל בבנו בן ה-5, שטען כי אינו רואה טוב, היא בדקה גם את אחיו הגדול יותר בן ה-,8 וגילתה כי דווקא האח הגדול סובל מרוחק ראייה גבוה ולמעשה הצילה את הראייה שלו
עוד סיפור מרגש מבית החולים אסותא אשדוד

א' הביא לבדיקה את בנו בן ה-5 שהתלונן על כך שהוא לא רואה טוב. האב הביא גם את הילד הגדול יותר בן ה-8 כי לא רצה שיישאר לבד בבית. לאחר בדיקת העיניים התגלה כי הילד בן ה-5 רואה טוב. האב בנימוס ביקש שאם הם כבר פה, שיבדקו גם את הילד הגדול יותר, בן ה-8. למרבה הפלא התגלה בבדיקה כי לילד מספר של פלוס 10! במילים אחרות, הילד התקשה גם בראייה מרחוק וגם מקרוב. הילד היה מאוד חכם ולכן ידע להסתדר, אבל לא פיתח יכולת לקרוא ולכתוב, ולכן למד גם בכיתה קטנה. "ברגע שבדקנו וראינו את המספר, נהיה לנו שחור בעיניים, היה ברור שהקשיים שלו היו בגלל בעיית ראייה", מספרת ד"ר דינה מוסטובוי, מנהלת מכון העיניים הייחודי לילדים באסותא. לילד הורכבו משקפיים ותוך שלושה חודשים השתפר מצבו לראייה תפקודית, ושבועיים אחרי הטיפול האם לא ידעה את נפשה מאושר כי "נולד לה ילד חדש". כל השנים של אבחונים וטיפולים פסיכו-דידקטיים, היו מיותרים ולמעשה היו צריכים להסתכם בזוג משקפיים.

תכירו את ד"ר דינה מוסטובוי, מומחית לרפואת עיניים לילדים ומנובמבר מנהלת מכון רפואת העיניים לילדים בבית החולים אסותא. ד"ר מוסטובוי, שהיא גם מנתחת את הילדים ומטפלת בפזילת מבוגרים, לקחה על עצמה להביא את הבשורה לעיר אשדוד בכל הנוגע לטיפול ברפואת עיניים לילדים. מבחינתה, גילוי מוקדם של בעיית עיניים בגיל צעיר, מצילה ראייה. לכן גם החליטה לעזוב הכל ולהגיע לעבוד בבית החולים באשדוד.

ד"ר מוסטובוי סיימה התמחות ברפואת עיניים ילדים בהדסה ירושלים, ונשארה שם כרופאת עיניים בכירה. במקביל, פתחה מרפאה פרטית במודיעין, שם היא עובדת עם האופטומטריסטית יוליה ניאזוב (שעובדת איתה גם באסותא אשדוד). היא החלה לטפל בילדים מכל רחבי הארץ. היא הופתעה לראות שאחוז גבוה של ילדים מגיעים אליה מדרום הארץ, כ-30 אחוזים, מאשדוד, אשקלון, קריית-גת, נתיבות ועד דימונה. היא הבינה כי באזור אין מענה לבעיה החשובה הזו.

כששמעה שפותחים בית חולים באשדוד, היא פנתה ביוזמתה למנהל בית החולים אסותא אשדוד פרופסור חיים ביטרמן, ושוחחה איתו על הצורך ברפואת עיניים בדרום הארץ. אחרי שנה קיבלה טלפון ממנהל מחלקת עיניים פרופסור יוסף פיקל, שאמר לה כי שמע על פועלה והחליט להביא מישהי שתרים את הנושא. מאז היא כאן.

לפני חצי שנה ילדה בת שנתיים הגיעה למחלקה לרפואת עיניים לילדים, כחלק מבדיקות מקיפות ששלחו אותה לעשות, מאחר והיא לא דיברה ומאוד הייתה קשורה לאמה. למרבה הפלא גילו במחלקה לרפואת עיניים ילדים באסותא כי לילדה מספר פלוס 11! שזה מספר "גדול מאוד". מסתבר שהיא לא ראתה טוב ולכן "נדבקה" לאמה. הילדה הייתה בריאה מאוד, כמו כל ילדה רגילה מבחינה התנהגותית, רק שהיא חששה לרדת במדרגות או כל פעולה אחרת, כי פשוט לא ראתה. הילדה הייתה שקטה, לא הייתה בטוחה בכלום, כי הרגישה שמשהו לא טוב אצלה. "ברגע ששמנו משקפיים, הילדה התחילה לפרוח", מספרת ד"ר מוסטובוי.

מכון לרפואת עיניים ילדים באסותא הוא מאוד ייחודי. הוא נמצאת במיקום נפרד לרפואת עיניים ילדים בלבד, מקום אוטונומי לטיפול. יחידה בפני עצמה. יש מתמחה שנמצא עם ד"ר מוסוטובי וגם אופטומטריסטית (כאמור יוליה ניאזוב) צמודה. גם הציוד הוקפד כך שהמחלקה תהיה מצוידת, הכי נוחה, מודרנית, יעילה ומהירה במענה לילדים. אחת ממחלקות העיניים לילדים הכי מצוידות בארץ.

בנוסף, נמצאת המחלקה ליד חדר הניתוח. מאוד נוח אם ילד מגיע לניתוח, הוא ומשפחתו לא עוברים טרטור, הכל זמין. את הניתוח מבצעת בילדים ד"ר דינה מוסטובוי בעצמה. אגב היא מטפלת ומנתחת כל מה שקשור בראיית ילדים, סוגי הפזילות, חסימת דרכי דמעות, קטראט מולד, נגעים בעין ובעפעפיים.

במקרה נוסף הגיע ילד בן 4 לאחר שנפגע בעינו ממספרים, בעת שאחיו גזר ציפורניים והקרנית נשרטה לו מהמספריים. הילד היה מאוד לחוץ. הוא סבל מאוד ועצם את שתי עיניו ולא רק עין אחת. ההורים לא הבינו מדוע הוא עוצם את שתי העיניים ולא רק את העין שנשרטה. אבל כשהגיעו לבית החולים גילו במחלקת עיניים ילדים אסותא, שהעין שנפגעה הוא רואה טוב, אבל העין השנייה הייתה ללא ראייה טובה ולפתע הילד הרגיש עיוור, לכן סגר את עיניו. במחלקה טיפלו בשריטה והתחילו לטפל גם בעין השנייה שגילו שהיא "עין עצלה". ד"ר מוסטובוי: "אנחנו לא רוצים להגיע למצב הזה של הגילוי בגלל טראומות ממקרים אקראיים, אלא בגלל בדיקות מסודרות". לכן החליטה לעשות מעשה.

ב-30.8 החליטו לעשות יום פתוח לבדיקות סקר לילדים מגיל 9 חודשים עד גיל 10 שנים. המטרה של הסקר הוא שבאותו היום ייבדקו כמה שיותר ילדים שיש להם אולי בעיה בכדי שאפשר יהיה לשלוח אותם לטיפול. אבל המטרה העיקרית היא – מודעות. רוב הציבור לא יודע שכבר בגיל שנה צריך לעשות בדיקה ראשונה. זה ייעשה בלובי של בית החולים.

ד"ר מוסוטובי מסכמת: "אני עושה זאת למען המודעות ולרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה, גם ילדים שהולכים לגנים ומסגרות חדשות. כבר בגיל צעיר ניתן לגלות עין עצלה לדוגמא. לא רבים יודעים כי 5 אחוז מהאוכלוסייה סובל מעין עצלה. בגיל צעיר אפשר לטפל בזה ולרפא. אם מגלים אחרי גיל 10 איחרנו את הרכבת. ילד נשאר עם ראייה לא טובה בעין אחת לכל החיים".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך