בגיל 6 נולד מחדש

רומן קורמלוב בן ה-6 עבר מסלול קשה ביותר, בעקבות שילוב נדיר של שתי מחלות מורכבות, לפני כשנה וחצי עבר השתלה ראשונה, לאחר שאימו קטיה תרמה לו כליה ובכך הצילה את חייו. בשבוע האחרון רומן עבר ניתוח השתלת לב-ריאות במרכז שניידר לרפואת ילדים, והוא חזר לחייך

לרומן קורמלוב בן ה-6 לא היו הרבה רגעים משמחים בחייו הקצרים. הוא עבר סבל נוראי פעם אחר פעם, בעקבות שילוב נדיר של שתי מחלות מורכבות. בשבוע החולף רומן עבר השתלת לב-ריאות, והצפייה היא שהוא יוצא לחיים חדשים, נורמטיביים, כמו כל ילד אחר בן 6.

שנה וחצי לאחר שעבר במרכז שניידר לרפואת ילדים ניתוח השתלת כליה, רומן עבר ביום שישי האחרון, ניתוח השתלת לב-ריאות, הודות לתרומת איברים שהצילה את חייו. הילד מטופל ביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר, בראשות פרופ' עובדי דגן, ומנהלת הסיעוד רים עבד אל חי, הוא מונשם ומצבו מוגדר יציב. את המעקב אחר הילד מבצע צוות מכון הלב בראשות ד"ר עינת בירק.

הילד רומן קורמלוב, תושב אשדוד, סבל ממחלת ריאות קשה, מורכבת וממושכת, נזקק לחמצן בביתו והיה מוגבל מבחינה תפקודית. הוא המתין להשתלה המורכבת של לב וריאות להצלת חייו. בסוף השבוע האחרון הגיעה הבשורה כי נמצאה בעבורו תרומת לב וריאות. כאמור, לפני שנה וחצי, בשל אי ספיקת כליות, עבר הילד ניתוח השתלת כליה, לאחר שאימו תרמה לו כליה.

את הניתוח המורכב של השתלת לב וריאות ביצעו ד"ר ג'ורג' פרנקל, מנהל יחידת ניתוחי לב במרכז שניידר, פרופ' דן ערבות, מנהל המערך לניתוחי לב וחזה בבתי החולים בילינסון ושניידר וד"ר מילטון סאוטה, מנהל מחלקת ניתוחי ריאות במערך ניתוחי חזה ולב בבילינסון ושניידר, יחד עם ד"ר יעקב כץ, מנהל מחלקת הרדמה בשניידר והרופא המרדים ד"ר איגור צונזר.

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל, ומבתי החולים הבודדים לילדים בעולם אשר ערוך לבצע מספר ניתוחי השתלות איברים במקביל. מאז הקמת מרכז שניידר, בוצעו בו כ-500 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער, באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.

לפני שנה וחצי אמא קטיה הצילה לרומן את החיים
רומן עבר השתלת כליה בזכות תרומה של אימו קטיה לפני כשנה וחצי, ובשל המצב הלא פשוט שלו, בלשון המעטה, האם הפסיקה לעבוד וסעדה את בנה האהוב. לרומן אומנם אושרה קצבת ילד נכה וקצבת ניידות של 50% אחוזים, אך קצבאות אלה אינן מספיקות והמשפחה נקלעה לחובות גדולים ובקושי גדול בקיום היומיומי. אביו של רומן עובד עבודה פיזית ונאלץ לעבוד סביב השעון, לעיתים 14 שעות ביממה, כדי להתגבר על המצוקה הכלכלית.

רומן 1

בגלל מצבו הרגיש והחיבור לבלון חמצן, רומן אינו יכול לנסוע באוטובוס, וכל נסיעות המשפחה לטיפולים בבית החולים הם במונית. קרובת משפחה של רומן אמרה לעיתון "המגזין" כי "בשנים האחרונות המשפחה עוסקת אך ורק במצבו הבריאותי של רומן, מתרוצצים בין בתי חולים. רומן עלה לכיתה א', אבל שוב בקושי פקד את ספסל הלימודים והיה בטיפולים ובבדיקות".
מלבד תקופות אשפוז ממושכות, רומן ואימו קטיה מגיעים פעם בשבוע לטיפול בבית החולים שניידר, טיפול שנמשך לעיתים אל תוך הלילה. בתחילה רומן עבר טיפול ניסיוני לריאות, שפגע במערכת החיסונית, אך לאחר שטיפול זה לא צלח הם המתינו להשתלה של לב-ריאות. במשפחה מסבירים כי מדובר בשתי מחלות שונות לגמרי, והצירוף הזה אצל ילד אחד נדיר מאוד. רומן מחובר למכונה שמזרימה לו חמצן, ומתנייד באמצעות כסא גלגלים.

רומן 3

איבריו של אלכסיי יליסייב בן ה-7 הצילו את רומן
הוריו של אלכסיי יליסייב, שאיבדו את בנם בן השבע בעקבות גידול שהתגלה במוחו, מוצאים מעט נחמה בעובדה שאיבריו הושתלו בשני ילדים (אחד מהם רומן), בנערה ובאישה צעירה. תחילה הם קיוו שהרופאים יצליחו להציל את בנם המשותף היחיד, אך משאפסו הסיכויים להאריך את חייו הם ידעו כי איבריו של אלכסיי הקטן ייתרמו. "לא יכולנו לעזור לאלכסיי, אבל אולי נעזור למישהו אחר", אומר אביו.

רומן 4
אלכסיי יליסייב

הגידול בראשו של אלכסיי התגלה בחודש אוגוסט האחרון, זמן קצר לפני שהיה אמור לעלות לכיתה א'. הוא אושפז בבית החולים לילדים שניידר. "כמה פעמים אמרו לנו שאולי נמצאה תרופה ואפשר להציל אותו", מספר האב, דמיטרי, שלו בן מנישואים קודמים. ביום חמישי האחרון קיבלו ההורים את הבשורה הקשה, עקב הגידול בראש, שלחץ על גזע המוח, ולאחר ביצוע בדיקות ומבחנים, אובחן אצלו מוות מוחי נשימתי.

"ישבתי ליד הילד שלי וחשבתי שאולי נוכל לעזור לאנשים אחרים. אנחנו יודעים מה זה שילד חולה, ואם יש מצב לעזור למישהו לחיות, צריך לעשות את זה. אם אנחנו לא יכולים לעזור לאלכסיי, לפחות נעזור למישהו אחר". ביום שישי קבעו הרופאים את מותו של אלכסיי ואיבריו נקצרו. הכבד הושתל בבלינסון בבחורה בת 27, לב וריאות הושתלו בגופו של רומן, כליה אחת בילד בן שנתיים וחצי וכליה נוספת בבת 18, שניהם ברמב"ם.

כעת מנסים ההורים לעכל את גודל האובדן. "אלכסיי היה ילד יפה וחכם", מספר האב בעצב. "אלכסיי נולד בארץ ומאוד אהב אותה. הוא גדל להיות ילד חברותי ומלא בכוחות. החיוך תמיד זהר על פניו והוא העניק ממנו בנדיבות לכל הסובבים אותו. אהבותיו הגדולות היו מדע, טכנולוגיה ובנייה והוא נהנה מכל צעצוע ומכל ספר הנוגעים לתחומים אלה. עד יומו האחרון היה צוחק איתנו, מנסה לעודד ולתמוך בכל דרך אפשרית ומאוד דאג לשלומנו".

ההורים שמעו על ניתוחי ההשתלה המוצלחים שבוצעו באיבריו של בנם. "אנחנו מרגישים נחמה בכך שלפחות זה עזר למישהו למישהו אחר. אלכסיי היה ילד שתמיד אהב לעזור".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך