תוגש תביעת נזיקין נגד האדם שתקף מילולית את האחות באסותא

הפרסום בעיתון "המגזין" ובאתר אשדוד אונליין על האחות באסותא, מהעדה האתיופית, שהותקפה מילולית בצורה קשה מאוד במיון על יד קרוב של מטופלת שאמר לה בין היתר "יא אתיופית מסריחה תחזרי לאתיופיה", עורר הדים רבים. פנטהון אספה-דויט, מנכ"ל עמותת "טבקה" - צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, אמר בצורה ברורה: "זוהי חצייה נוספת של קו אדום בגילויי גזענות ואלימות כלפי יוצאי אתיופיה בעת מילוי תפקידם"
אמירה מזעזעת: "יא אתיופית מסריחה, תחזרי לאתיופיה"

תגובות רבות וזועמות על הפרסום בשבוע שעבר בעיתון "המגזין" על הסיפור של האחות יוצאת העדה האתיופית, שהותקפה מילולית בחדר המיון בית החולים אסותא. כבר עתה יש מי שקורא להגיש תביעה נגד מי שתקף אותה. אחת העמותות הבולטות המסייעות לציבור יוצאי אתיופיה היא עמותת "טבקה" – צדק ושוויון, שכבר פנתה להנהלת בית החולים אסותא בכדי שתסייע בידה בדבר.

כזכור, לפני כשלושה שבועות הגיעה מטופלת עם מלווה, ככל הנראה בן משפחה שלה, למיון באסותא אשדוד. בשלב מסוים המלווה הביע את מורת רוחו בצורה קשה מאוד מהעיכוב בטיפול של בת משפחתו, ועשה זאת עם אלימות מילולית ופיזית מבישה כלפי אחת האחיות ממוצא אתיופי. הוא אמר לה בין היתר: "יא אתיופית מסריחה, תחזרי לאתיופיה… מי הביא אתכם לכאן…" ועוד מילים קשות מאוד שרק מפאת כבודה של האחות לא נכתוב אותן. מי שנכחו במקום סיפרו כי האלימות המילולית הייתה כל כך קשה שהיה נורא לשמוע אותה. אנשים שהיו במיון ניסו להשתיקו, אבל הוא המשיך בצורה קולנית עם קללות נוספות, ורק כוחות הביטחון שהגיעו במהרה למקום והמשטרה שהוזמנה, הרגיעו את האווירה והרחיקו אותו מהמקום. המלווה נלקח לחקירה בתחנת המשטרה.

מנכ"ל העמותה פנטהון אספה-דויט, התייחס למקרה ואמר כי העמותה רוצה לעזור לאחות לתבוע תביעת נזיקין את המבקר גם בכדי למגר את התופעה: "עמותת טבקה -צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, רואה אירוע זה בחומרה רבה. זו היא חצייה נוספת של קו אדום בגילויי הגזענות ואלימות כלפי יוצאי אתיופיה בעת מילוי תפקידם, במתן שירות מקצועי ומהימן במקום עבודתם. עמותת טבקה תפעל בכל האמצעיים המשפטיים העומדים לרשותה כדי להילחם ולמגר תופעות מעין אלו".

יצוין כי לאחרונה עמותת "טבקה" הגישה תביעת נזיקין בגין תקיפה כנגד אחות מבי"ח העמק, אשר חוותה אירוע דומה של גזענות ואלימות מצד קרובת משפחה של אחד המטופלים, ונפסקו 205 אלף שקל לטובתה.

עמותת "טבקה" זכתה להערכה והוקרה מגופים שונים, ביניהם אות הנשיא למתנדב בשנת 2015, שהוענק ל"טבקה" על פעילות משפטית וחינוכית לגישור וסנגור קהילתי להגנה על זכויותיהם של יוצאי אתיופיה.

עמותת "טבקה" (עושה צדק באמהרית) הוקמה בשנת 2000, במטרה לסייע להשתלבותם המוצלחת של יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. העמותה מגינה על זכויות יוצאי אתיופיה ובונה את חוסנה החברתי של הקהילה. מזה 16 שנה פועלת עמותת "טבקה" ללא לאות על מנת לעקור מהשורש תופעות של אפליה וגזענות, ובפעילותה מסייעת לבניית חברה ישראלית שוויונית, סובלנית וצודקת יותר. עמותת "טבקה" מטפלת בכ-1000 תיקים משפטיים בשנה.

במסגרת המחלקה המשפטית של העמותה פועלים למניעת החלטות מקפחות וביטולן, ולמיגור אפליה ודעות קדומות הפוגעות בבני הקהילה מחד ובחברה הישראלית מאידך. סיוע משפטי פרטני הכולל מתן הכוון וייעוץ משפטי ראשוני במגוון תחומים, ומתן סיוע משפטי הכולל ייצוג משפטי בנושאים של זכויות עובדים, זכויות הורים ותלמידים במערכת החינוך, דיור, אפליה וגזענות, נזיקין, בריאות ועוד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך