מרץ 3, 2021
חדשות אשדוד

כל האמת על הקמת הקמפוס האקדמי ברובע המיוחד

בשטח בין בית החולים החדש למתחם הקניות והבילוי "ביג פאשן", במרחק הליכה מתחנת הרכבת, ייבנה קמפוס אקדמי ירוק, שעשוי לארח 10,000 סטודנטים שיגיעו לעיר הנמל, כדי ללמוד במכללת סמי שמעון , במהלך השבוע פורסמו נתונים שקריים סביב עניין זה באתר אינטרנט מקומי, שנועדו לפגוע בצורה ישירה בעיריית אשדוד ובעומד בראשה , מבדיקה מקיפה שערך עיתון "המגזין", כולל מסמכים המוצגים בכתבה זו, עולה כי ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, הצליח לתקן מחדל כספי חמור מתקופת כהונתו של צבי צילקר – עיריית אשדוד שילמה במשך קרוב לעשור 6 מיליון שקל למינהל מקרקעי ישראל על שטח של 45 דונם, ששוריינו ברובע המיוחד לטובת הקמת מרכז אקדמי, אך בפועל שום דבר לא זז, אף טרקטור לא עלה לשטח. ד"ר לסרי קיבל החלטה ראויה לעצור את בזבוז כספי הציבור, ועיריית אשדוד קיבלה אישור ממינהל מקרקעי ישראל לחכירת משנה למכללת סמי שמעון, שתשלם 600 אלף שקל בשנה למינהל (במקום העירייה), וזאת על אותו שטח, ותקים קמפוס אקדמי מתקדם, שכנראה יהפוך עם השנים לאוניברסיטה השמינית בישראל.

בתקופה האחרונה עיריית אשדוד נאלצת לעמוד מול גל חסר תקדים של הטחת האשמות והכפשות מצד כלי תקשורת מקומי (אתר אינטרנט). במהלך השבוע האחרון פורסמה ידיעה לא מדויקת, בלשון המעטה, סביב הקמת הקמפוס האקדמי ברובע המיוחד באשדוד.

מערכת עיתון "המגזין" החליטה לבדוק את העניין בצורה מדוקדקת, וכותב שורות אלה הגיע ללשכת מנכ"ל העירייה אילן בן עדי ביום שלישי בבוקר, כדי לקבל תגובה מסודרת, כולל מסמכים שהוצגו בפנינו וחלקם מפורסמים בכתבה זו.

כדי להבין את מהות הסיפור צריך לחזור במנהרת הזמן לחודש מרץ 2006, אז החליט ראש העיר לשעבר צבי צילקר, בצעד מעורר תמיהה, לחכור ממינהל מקרקעי ישראל שטח של 45 דונם ברובע המיוחד, לטובת הקמת מרכז אקדמי גדול. עיריית אשדוד שילמה מאז ועד היום קרוב ל-6 מיליון שקל למינהל מקרקעי ישראל, מבלי שנעשה שימוש בקרקע. במילים אחרות, צילקר השתמש בצורה לא אחראית בכספי ציבור כדי לשריין שטח למוסד אקדמי, אך מעבר לחתימה על נייר, לא הצליח לקדם מהלכים משמעותיים בפועל. גם מי שרואה 6/6, לא הצליח לזהות אף טרקטור עולה על השטח…

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, ידע על המחדל הזה כבר עם כניסתו לתפקיד וניסה לשנות את ההחלטה. "לא ייתכן שנוציא 600 אלף שקל מכספי העירייה, שהיו יכולים להועיל בתחומים מגוונים, בזמן שכלום לא זז בשטח", אמר כבר אז ד"ר לסרי בכעס.

במקביל, עיריית אשדוד פעלה במישורים אחרים כדי שיהיה ניתן להשלים את חזונו של ראש העיר להקים בית חולים ציבורי חדיש, לידו מרכז קניות מתקדם ("ביג פאשן") וביניהם קמפוס אקדמי שישמש את צעירי אשדוד ללימודים גבוהים ליד הבית, כל זה במרחק הליכה מתחנת הרכבת.

ד"ר לסרי קיים פגישות עם כל הגורמים הרלוונטיים, והורה למנכ"ל העירייה אילן בן עדי, להאיץ את המהלכים כדי שיהיה ניתן להיות אנשי בשורה. ואכן, לאחר שיחות ארוכות ואישורים מצד גורמים מוסמכים, התקבל האישור המיוחל לחכירת משנה בשטח עליו שילמה עד עתה עיריית אשדוד 600 אלף שקל בשנה (כאמור שטח של 45 דונם), לטובת מכללת סמי שמעון. הצדדים נתנו הסכמתם, ועיריית אשדוד הרוויחה פעמיים – מצד אחד חסכה לקופה הציבורית 600 אלף שקל בשנה, והדבר השני החשוב יותר – בעיר אשדוד סוף-סוף יקום תוף פרק זמן קצר יחסית מרכז לימודים להשכלה גבוהה.

x27stjog

אילן בן-עדי: "אייל בן שמחון, שמפרסם את דברי הבלע והשקר, לא קיבל מהעירייה את מה שדרש ואני מודיע בזאת לתושבי אשדוד שגם לא יקבל ולא משנה כמה רחוק הוא יילך"
בעיריית אשדוד מרוצים מאוד מההסכם החדש, ובכירי העירייה מצרים על כך שגורמים אינטרסנטים מנסים להציג תמונה מעוותת ושקרית מול המציאות שזוכה לתימוכין הן ברמת הניירת והן ברמת התמיכה של גורמים ממשלתיים.

מנכ"ל העירייה אילן בן-עדי מסביר את תחילת הפרשה: "בתאריך ה-30.3.2006 נחתמה עסקת חכירה בין עיריית אשדוד למינהל מקרקעי ישראל, על שטח של 45 דונם ברובע המיוחד, לטובת הקמת קמפוס אקדמי, בהוצאה שנתית קבועה של כ-600 אלף שקל. מאז הקרקע שכבה כאבן שאין לה הופכין, ומדובר במהלך שהסב נזק מצטבר של כ-6 מיליון שקל לקופה הציבורית. ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, לא יכל להחריש מול המחדל הגדול הזה, ועשה ככל שביכולתו לשנות את המצב, מול כל הגורמים המוסמכים, במהלכים שקרמו עור וגידים אט-אט, עד לקבלת אישור ממינהל מקרקעי ישראל לחתימת הסכם חכירת המשנה מול מכללת סמי שמעון".

בן-עדי הוסיף ואמר: "לצערי הרב, הבעלים של אתר 'אשדודנט' אייל בן שמחון מנסה לגרום לאנדרלמוסיה בקרב הציבור באשדוד ומציג נתונים לא נכונים, בלשון המעטה. הוא מפרסם חדשות לבקרים סיפורים שקריים ומעשיות נגד עיריית אשדוד והעומד בראשה, כנראה רק בגלל שלא הסכמנו לתת לו את מה שהוא דרש. אנחנו לא נשב בשילוב ידיים מול ההתנהלות החמורה הזו, ואנו בהחלט מתכוונים לפעול מול גורמי החוק, במידה וההתנהלות הסחטנית הזו תימשך. בן שמחון משתמש באתר שלו לנגח את עיריית אשדוד והעומד בראשה, ובכתבה שעסקה בקמפוס האקדמי הוא פרסם דברי בלע ושקר, כאשר אחד היזמים המוכרים בעיר, אחד המפרסמים המרכזיים באתר 'אשדודנט', משתמש בו לטובת קידום האינטרסים שלו".

בן-עדי מתייחס לטענה כי הקמפוס האקדמי היה אמור לקום על שטח השייך ליזם מקומי: "ראשית, היזם שמחזיק בחלק מהקרקע ברובע המיוחד, לא יכל לבצע שום מהלך של מכירת קרקע מול מכללת סמי שמעון או מול כל גורם אקדמי אחר, מאחר והקרקע שלו אינה מיועדת לקמפוס אקדמי ולא ניתן להקים בה קמפוס אקדמי. לא רק שהקרקע שייכת למינהל ולא לעירייה, אלא שהקרקע מועברת בתמורה מלאה לסמי שמעון ולא בחינם כפי שנכתב, וחבל שמטעים את הציבור עם נתונים לא נכונים. מעבר לכך, המחשבה להקים קמפוס על שטח המיועד למקומות תעסוקה היא בעייתית בכל מקרה, כי התוכנית המקורית היא לתעשייה עתירת ידע והייטק, שאמורה לתת פתרונות תעסוקה לאלפי תושבים ולייצר הכנסות מארנונה בהיקפים עצומים".

קמפוס 4 קמפוס 6 קמפוס 2

כך או אחרת, ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, קיים שיחה ארוכה עם נשיא מכללת סמי שמעון פרופסור יהודה חדד, וביקש ממנו לבצע באופן מיידי הרחבה של תחומי הלימוד ופתיחה של מחלקות נוספות במכללת סמי שמעון, מעבר למקצועות ההנדסה, כדי לאפשר לסטודנטים בני אשדוד וגם לצעירים מחוץ לעיר, להגיע בעתיד לקמפוס המרשים שייבנה וללמוד לימודים במקצועות החברה, כלכלה, טבע, רוח ועוד. המטרה היא שבתוך מספר שנים יהיה ניתן לקבל אישור להפוך את המקום לאוניברסיטה השמינית בישראל. במכללת סמי שמעון השיבו בחיוב לבקשתו של ד"ר לסרי, וכבר החלו לבצע מהלכים סביב הרחבת מקצועות הלימוד במכללת סמי שמעון.

אילן בן-עדי אמר עוד: "חשוב מאוד להדגיש כי ישנו שטח של 150 דונם, המיועדים להקמת מוסדות להשכלה גבוהה, ועיריית אשדוד פותחת את שעריה ומחזרת אחרי כל המוסדות האקדמיים בארץ, כדי שיהיה ניתן להציג קומפלקס מושלם, מעבר ל-45 הדונם של מכללת סמי שמעון".

ד"ר לסרי: "הקמפוס מהווה חלק מהחזון החינוכי של העיר, המתייחס לתלמידים מהגן אל האוניברסיטה
נשיאות מכללת סמי שמעון כבר החלה לעמול במרץ סביב הקמת הקמפוס האקדמי באשדוד, ולשם כך נבחר משרד אדריכלים שייבנה את הקמפוס האקדמי הירוק ברובע המיוחד. הבנייה תחל כבר השנה. משרד האדריכלים קנפו-כלימור נבחר פה אחד על ידי הוועדה הבוחרת מבין 4 משרדים שהגיעו לשלב הסופי. ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי: "התכנית שנבחרה הציגה מענה המשלב קונספט של בנייה מודרנית וירוקה, תוך שמירה על הסביבה וערכי הטבע הקיימים".

הקמפוס ייבנה בשלבים, השלב הראשון אושר בוועדת התכנון והבנייה המקומית, אשר אישרה את התוכנית להקמתו של המבנה הראשון באוניברסיטה. המבנה שאושר לבנייה אמור להיות בשטח של 10,000 מ"ר. עלות הבנייה היא כ-300 מיליון שקל. הקמפוס מתוכנן על פי התקנים המחמירים של הבנייה הירוקה, וייבנה מחומרים ידידותיים לסביבה ויספק חלק ניכר מהאנרגיה הנדרשת לתפעולו. מבני הקמפוס מתוכננים לגובה אחיד של 5-6 קומות, ללא בנייה לגובה.

במרכז הקמפוס יוקם מרכז מבקרים, אשר יציג את עולם החי והטבע של דיונות החול באשדוד. הקמפוס תוכנן מסביב לשמורת עצי שיקמה, כאשר יחד יצרו קמפוס ירוק וייחודי לאוכלוסיה המונה כ-10,000 סטודנטים אשר עתידים להגיע אליו מכל חלקי הארץ.

"הקמפוס מהווה חלק מהחזון החינוכי של העיר אשדוד, המתייחס לתלמידים מהגן אל האוניברסיטה, וייתן מענה אקדמי ראוי לתושבי העיר ובכלל לכל הארץ", אומר ראש העיר ד"ר לסרי.


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

תושב אשדוד הגיע לביתו של הרב קנייבסקי עם סכין וביקש להעביר "מסר" לרב

משה אלבז

בתי הכנסת באשדוד שומרים על ההנחיות

צוות האתר

חשש כבד מהסלמה בעולם הפשע: עשרות רובי תבור נגנבו הלילה ממטווח באשדוד

משה אלבז