ינואר 17, 2022
חדשות אשדוד

ראש העיר "הצלחנו להתגבר על משבר השבת"

הערב, בישיבת מועצת העיר, הציג ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי את מתווה השבת עליו שקד בשבועות האחרונים. ובישר כי העירייה, תרכז את מאמצי האכיפה בתוך תחומי העיר, במקומות שבהם פועלים סופרים בסמוך לאזורים דתיים וליד בתי הכנסת. לסרי הדגיש, "הניסיונות להחיות את המחלוקת – אינטרסים פוליטיים"

ראש העיר לסרי
ד"ר יחיאל לסרי.

ראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי, הציג בישיבת מועצת העיר הערב (רביעי) את המתווה שגיבש לפתרון המחלוקת סביב פעילות בתי העסק בשבת. לדבריו, מדיניות האכיפה העירונית תתרכז מעתה באזורים בהם קיימת פעילות מרכולים בתוך העיר, בסמוך לציבור דתי, כמוסכם וכמקובל על כלל תושבי העיר.

ראש העיר ד"ר לסרי תיאר את השתלשלות הדברים שהביאו למחלוקת בנושא השבת וציין כי, "הכבוד ההדדי הופר, מספר סופרים נפתחו בשבת ולעתים בסמוך למגורים של ציבור דתי". לדבריו לא הועילו כל ההסברים והבקשות, כולל דוחות התראה וקנסות ואפילו לא צווי סגירה, שכן בעלי הסופרים עתרו לבית המשפט בטענה לאי שוויוניות. לדברי ראש העיר הדברים עומדים בסתירה לאופי תושבי אשדוד, "אנו חוזרים לאוירה החיובית של חיים ביחד ובכבוד שאפיינה אותנו מאז ומתמיד, תחת הנהגתי ותחת הנהגת קודמיי"

דברי ראש העיר בישיבת המועצה בנושא השבת
"ההצעה לסדר, לשנות את חוק העזר של אשדוד, בנושא השבת – מיותרת לחלוטין. שמענו את מגוון הקולות במועצת העיר שלנו והמסקנה ברורה, כפי שאמר אותה מר צילקר ראש העיר הוותיק והמנוסה בעבר -חוק העזר הנוכחי הוא חוק מצויין ואין לשנותו. מדוע ? כיוון שהוא משקף את המבנה ההטרוגני והרב תרבותי של העיר ושל מועצת העיר. את כל הקצוות המנוגדים שלה.

לכן ברור, שההצעה מיותרת, ומי שהציע אותה עשה זאת מסיבה פוליטית. להשיג רווח פוליטי. וכך יש להתייחס אליה, כהצעה פוליטית ולא אידיאולוגית. וזה לא מפתיע בכלל. זה היה כך מתחילת המשבר. שום אידיאולוגיה אמיתית , שום אחריות ציבורית, פוליטיקה סקטוריאלית, פוליטיקה של זהויות שהיא הפוליטיקה הכי מסוכנת, על חשבון האחדות והחיים המשותפים בעיר.

אבל, זה לא פוטר אותנו מהחובה להגיב עניינית. במיוחד לאור המשבר שהעיר חוותה בחודשים האחרונים בסוגיית השבת.

משבר שלא רצינו ולא התכוונו להיכנס אליו. אבל, אני לוקח עליו אחריות מלאה. כי אשדוד היא עיר של כבוד הדדי בין הקבוצות השונות ותמיד הייתה לי ולכול מי שעמד בראש העיר הזו בעבר, מטרה מאוד חשובה:

לשמור על הכבוד ההדדי הזה בין דתיים לחילוניים בעיר. מה שקראנו כל השנים, הסטטוס-קוו. כי בלי הכבוד ההדדי אי-אפשר לקיים חיים משותפים, בעיר רב תרבותית כמו אשדוד.
והגיע הזמן לספר את הסיפור מאחורי המשבר שהעיר חוותה. וצודק ידידי חבר מועצת העיר עו״ד נעים שומר שאמר שהסטטוס קוו הופר. הוא אכן הופר. אבל לא כעת ע״י פעולות האכיפה שעשינו. אלא לפני כשנתיים. לצערי, לפני שנתיים הכבוד ההדדי בעיר הופַר. והסטטוס-קוו ששמר עליו – בוטַל ע"י בית המשפט. תשאלו מדוע?

כי בזמן שבביג ובסטאר – לא היתה אכיפה של חוק העזר כלפי עסקים שפתוחים בשבת, נפתחו סופרים קטנים, בינוניים, וגדולים בתוך העיר בסמוך לציבור דתי. וליד בתי כנסת, שפגעו בַכבוד ההדדי בין דתיים לחילוניים. פנינו לבעלי הסופרים האלה וביקשנו מהם, לכבד את הסביבה שבה הם פועלים, נַתַנו להם התראות דוחות וקנסות. שום דבר לא הועיל.

נאלצנו להוציא צווי-סגירה לחמישה סופֶרים כַּאלה. בעלי הסופֶּרים, עתרו לבית המשפט, בטענה שהעירייה אוכפת באופן לא שוויוני כי חוק העזר אוסר פתיחה של כל העסקים בעיר בשבת. הם טענו/שאלו: מדוע העיריה נטפלת אליהם? בית המשפט, קיבל את טענתם וביטל את צווי הסגירה.

אנחנו רַשות שומרת חוק וכמובן מכבדים את החלטת בית המשפט. אבל אף אחד מאיתנו, באולַם הזה ובין תושבי העיר, דתיים וחילוניים כאחד, לא יכול, ולא יוכל, להשלים עם מצב שבו העירייה, מסיבות משפטיות, לא יכולה לשמור על הכבוד ההדדי בין תושבי העיר.

שהעירייה לא יכולה למנוע מבעל סופרמרקט או מיני מרקט לפעול מול בית כנסת בשבת ולפגוע בערך החשוב של כבוד הדדי בתוך העיר שלנו. עיר שכל המהות שלה, במשך שנים היא: ההרמוניה והחיים המשותפים, בין אנשים מ- 99 מדינות, בין חילוניים לדתיים, בין עולים לוותיקים, עיר שמכבדת את השבת, שמכבדת את חגי ישראל ואת מסורת ישראל.

כולנו יודעים שאין כפיה באשדוד. כל תושב ואורח החיים שלו, הכבוד ההדדי, והחיים המשותפים באשדוד הם לא סיסמא. הם עובדה קיימת, לכן נוצר מצב בלתי נסבל, מכל בחינה שהיא. כשאנחנו לא יכולים לעשות דבר מול סופר שפותח בשבת ליד בית כנסת.

וזו האחריות שלי לתקן את זה, כך נהגתי, וכך נהגו קודמיי מר צילקר ומר אריה אזולאי. כולנו שמרנו מכל משמר על ערך הכבוד ההדדי והחיים ביחד באשדוד. ומי שלא מבין את זה לא יכול להנהיג את העיר שלנו. לכן, למדנו את פסק הדין, לקחנו את הערות בית המשפט, ויצאנו בליווי ייעוץ משפטי למהלך של אכיפה שיוונית בכל העיר. מהלך מוגבל בזמן, 4 שבועות של דוחות כנגד עסקים (שאינם מסעדות ובתי קפה) בכל רחבי העיר, כדי להחזיר לַעירייה את יכולת האכיפה.

המהלך הקצר הזה נגמר. זהו. סיימנו אותו כבר לפני מספר שבועות. ועכשיו, הוריתי, לרכז את מאמצי האכיפה, באזורים בהם קיימת פעילות סופֶּרים בתוך העיר בסמוך לציבור דתי, ובוודאי בסמוך לבתי-כנסת. בדיוק כפי שמוסכם על כל תושבי העיר. ובנוסף להוראה הזו שלי, אני מזכיר לכולם, במיוחד לקומץ המסיתים והמדיחים – את החלק השני של חוק העזר, שמתיר גם כיום פתיחת בתי קפה, מסעדות ובתי קולנוע.

ובניגוד למה שמפיצים, בעלי האינטרסים הפוליטיים, מהעיר ומחוץ לעיר, שהעיר מבוצרת, המציאות הפוכה.

העיר לא הייתה ולא תהיה מבוצרת.

ולא נאפשר לאף אחד, מבית או מחוץ, להציב בינינו תושבי העיר, חומות של שנאה. ולא נאפשר לאף אחד, להוביל אותנו למלחמת אחים.

ולכן, היום, כל מי שעיניו בראשו, ורואה לנגד עיניו את טובת העיר ותושביה ולא את טובתו האישית הפוליטית, רואה גם שאחרי שסיימנו את המהלך התוצאה מאוד ברורה. והיא:
א) מבחינת אכיפה: חזרנו למצב הקודם שהיה לפני המשבר. רק כמובן עם יכולת אכיפה, מול סופֶרים שפועלים בתוך העיר ליד ציבור דתי. כפי שכולם מסכימים. דתיים וחילוניים כאחד.

ב) החזרנו לעיר את השקט ואת הכבוד ההדדי בין דתיים לחילוניים. אלא אם מישהו רוצה להמשיך ולעשות רעש והון פוליטי, על חשבון התושבים. ואני לא אתן לזה לקרות!

ג) השבת, שמעבר לחשיבות הסוציאלית העצומה שיש לה כיום מנוחה שבועי, היא גם המתנה הטובה שנתן לנו, בורא עולם. השבת לא תהפוך לקרדום פוליטי.

ומעתה, כל ניסיון לְלַבות יצרים מחדש,כדי לקושש מנדטים, הוא ניסיון להילחם בכולנו.בכל תושבי העיר. בחיים המשותפים ובכבוד ההדדי בינינו, כבוד הדדי שהתקיים במשך עשרות שנים. ותושבי העיר, חילוניים ודתיים כאחד,לא יסלחו על הניסיונות האלה לפגוע בחיים המשותפים שלנו.

כולנו כל תושבי העיר דתיים, חילוניים, חרדים ומסורתיים מגנים את אלה שלא מפסיקים לצרוח ולהתלהם שלמרות שהפסקנו לתת דוחות מתעקשים להמשיך ללבות שנאה וגזענות בעיר ומתעקשים להוביל אותנו למלחמת אחים.

אז שזהו, זה הסתיים! והסתיים טוב. אשדוד יוצאת מאוחדת ומחוזקתת! במשבר הזה אין מנצחים ואין מפסידים.

כולנו מנצחים. אנחנו חוזרים לאווירה החיובית של חיים ביחד ובכבוד, שאפיינה אותנו, מאז ומתמיד, תחת הנהגתי ותחת הנהגת קודמיי. ותושבי העיר שמחים על-כך. ולא יתנו לאף פוליטיקאי להסית אותם אחד נגד השני".


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

גשם זה לחלשים….

משה סידי

עקב עומס באסותא אשדוד אמבולנסים יופנו לבתי חולים אחרים לזמן מוגבל

משה סידי

בדיקות קורונה השבוע-מה-16.01.22 עד 22.01.22

משה אלבז