יום חג לתזמורת האנדלוסית הישראלית הלאומית-אשדוד

טקס מיוחד ומרגש התקיים היום (ג') במשכן לאומנויות הבמה באשדוד במעמד אורחים רבים בינהם שרת התרבות מירי רגב, ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ועוד אורחים נוספים להכרזה רשמית על התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, כלת פרס ישראל כתזמורת לאומית בישראל.
צוות האתר | יום שלישי - 02/01/18 - 4:12

טקס מיוחד ומרגש התקיים היום (ג') במשכן לאומנויות הבמה באשדוד במעמד אורחים רבים בינהם שרת התרבות מירי רגב, ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ועוד אורחים נוספים להכרזה רשמית על התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, כלת פרס ישראל כתזמורת לאומית בישראל.

תזמורת האנדלוסית הישראלית נוסדה ב-1994 בעיר אשדוד המשמשת כמשכנה הקבוע. מאז ועד היום משמרת התזמורת האנדלוסית הישראלית ומפיצה את המורשת המוסיקלית שנוצרה בתקופת תור הזהב בספרד. במשך מאות שנים חיברו יהודים ומוסלמים מילים משלהם ללחנים זהים, אלה בעברית ואלה בערבית. עם השנים, הפכו שירים אלה לליבה הפועם של מסורת הפיוט המפוארת של יהדות צפון אפריקה- גשר תרבותי אמיתי בין היהדות לאסלם.

בשנת 2006 זכתה התזמורת האנדלוסית בפרס ישראל: “על התרומה שהרימה לחברה הישראלית בהעמדת הפיוט, השירה והמוסיקה האנדלוסית הישראלית. על הצלחתה להפוך את המוסיקה האנדלוסית ואת שירת הפיוטים לחלק מצבעי התרבות הישראלית בת זמננו.“

התזמורת האנדלוסית מונה 40 נגנים, חלקם מנגנים על פי תווים, בכלים קלאסיים מערביים וחלקם גדלו מינקותם על המוסיקה האנדלוסית, מנגנים על פי הזיכרון ומתרגלים את היצירות המתנגנות מדור לדור.

חלק בלתי נפרד מהיצירה המוסיקלית האנדלוסית הם השירה והפיוטים וסולני התזמורת שולטים ברזיהם של הפיוט העברי והערבי.

לאורך השנה מופיעה התזמורת בפני אלפי אנשים ברחבי הארץ והעולם וגם לוקחת חלק בפעילות מבורכת וענפה במערכת החינוך בקרב ילדי הגנים ובתי הספר. התזמורת האנדלוסית מוכרת ונתמכת על ידי משרד התרבות, עיריית אשדוד ופועלת באחריותה ובתמיכתה של החברה העירונית לתרבות ופנאי באשדוד.

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי נשא דברטים בטקס ואמר: "שלום וחג שמח לכולם, היום הזה שבו אנחנו מכריזים על התזמורת האנדלוסית הישראלית-אשדוד, כתזמורת לאומית הוא בהחלט יום חג. יום חג, בראש ובראשונה, לשוחרי המוזיקה הקלאסית האנדלוסית. יום חג לעיר אשדוד, יום חג לחברה הישראלית ולכל שוחרי התרבות במדינת-ישראל.

ביום הזה אנחנו נרגשים מאוד. מוטי מלכא ואנוכי באופן אישי מהדרך הארוכה שאנחנו עושים יחד במשך 25 שנים, חלמנו, פיללנו ליום הזה. אני בטוח שההתרגשות הזאת מלווה גם את אנשי התזמורת שלא נמצאים איתנו כאן: המנצחים, המנהלים המוזיקליים, הנגנים וכל מי שקשור למפעל המיוחד הזה במהלך כל שנות קיומו וכמובן, אנשי התזמורת היום, מנכ"ל התזמורת, יעקב בן סימון, למנהל המוזיקלי / היועץ המוזיקלי, יורם אזולאי, המנצחת וכל נגני התזמורת וכל הצוות שמוביל את המעטפת הנפלאה הזאת שזוכה להכרה לאומית. ועל כך, אנחנו אומרים לך תודה גבירתי, שרת התרבות והספורט, חברת-הכנסת, מירי רגב. אנחנו מודים לך מאוד בשם כל תושבי אשדוד, בשם כל שוחרי התרבות במדינת-ישראל, וודאי אלה שהמוזיקה הזאת מתנגנת בלבבות שלהם במשך הרבה מאוד שנים, מהיום היא תתנגן עוד יותר יפה ועוד יותר טוב ובעוצמות הרבה יותר משמעותיות."

שרת התרבות אמרה: "אנו מכריזים על תזמורת אנדלוסית-אשדוד כתזמורת הלאומית של מדינת-ישראל. כבוד ראש העיר, ידידי, ד"ר יחיאל לסרי, האמת, שאני מתרגשת. אני מתרגשת משום שזה באמת מעמד מיוחד, מעמד היסטורי. אני יודעת שאתה מוביל הרבה מאוד פרוייקטים, כאן, בעיר הגדולה הזאת העיר החמישית בגודלה במדינת-ישראל-אשדוד. שאתה מוביל אותה בצורה מדהימה: עיר של תרבות, עיר של ספורט, עיר של מצויינות, עיר איכותית, עיר שתענוג להיכנס ולבקר בה, אבל אני יודעת שמעבר לכל הפרוייקטים ולעיר המדהימה הזאת שאתה מוביל ועוד תוביל שנים ארוכות קדימה-יש לך בייבי אחד, פרוייקט אחד שהוא קרוב לליבך יותר מכל וזה האנדלוסית אשדוד. אז זכית, זכית לממש חלום וחלומות מגשימים"

אולי גם זה יעניין אותך

X