סערה: רופא הצטלם עם מטופל מורדם ומונשם

רופא מרדים בבית החולים החדש באשדוד ביצע הרדמה במטופל הראשון שלו באשדוד וצילם תוך כדי את עצמו ואת המטופל מורדם ומונשם, התיעוד גרם לסערה - כך פורסם לראשונה בישראל היום
סערה: רופא הצטלם עם מטופל מורדם ומונשם

ללשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית הוגשה אמש תלונה העוסקת ברופא מרדים בכיר בבית החולים החדש באשדוד, אותו רופא ביקש לציין את הניתוח הראשון שמבוצע בחדרי הניתוח החדשים שנחנכו אמש באסותא אשדוד, ולשם כך העלה במהלך הניתוח תמונה שלו ושל המטופל שלו כשהוא מורדם ומנותח.

"הרדמה כללית ראשונה, אינטובציה ראשונה באסותא אשדוד", כתב הד"רשהיה עד לאחרונה מרדים בכיר בבית החולים הדסה ירושלים, בפוסט שבינתיים הוסר, כשהוא מצולם מחדיר צינור לקנה הנשימה של המטופל.

על פי פרסומים שונים בתקשורת אין זו הפעם הראשונה שהרופא הזה מצטלם עם מטופליו, אך כעת ההוכחה בתיעוד והפרסום ברשת גרמו לו להיחשף.

"לרופא אסור לחשוף את המטופל שלו. מדובר בפגיעה באוטונומיה ובסודיות הרפואית של החולה. זו התנהגות בלתי קבילה לחלוטין" אמרה ד"ר תמי קרני, יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית ומנהלת המכון לכירורגיית שד באסף הרופא.

"ניתן לפרסם תמונה של החולה רק בהסכמה מפורשת שלו. אך גם אם התבקשה הסכמה של החולה, היה ראוי להמתין עד לאחר הניתוח ולהיות בטוח שנתן הסכמה מודעת לכך ושההסכמה לא ניתנת כאשר המטופל נמצא זמן קצר לפני הניתוח, כשהוא תלוי ברופא ולא נעים לו לסרב לכך" המשיכה קרני והוסיפה "זה מעשה חמור יותר כשאפשר לזהות מי האדם. כאשר לא מזהים זה דבר פחות מבייש".

לדבריה, בעקבות הגשת התלונה ללשכת האתיקה היא תדרוש תשובות מהרופא, ולאור התשובות יוחלט אם יעמוד בפני ועדת בירור שתוכל לנקוט סנקציות נגדו.

מאסותא נמסר כי "אנו רואים חשיבות רבה בשמירה על כבודם ופרטיותם של כל המטופלים. הרופא זומן באופן מיידי לבירור, התנצל והסיר את הפוסט". הרופא ביקש להדגיש כי ביקש את רשות המטופל לצלם אותו במהלך הניתוח.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך