ד"ר מורג: "גאה לומר שאסותא נמצא בטופ גם מול ארה"ב"

לאחר שנים רבות בהן ניהל מחלקות בבתי חולים בארצות הברית, חזר ד''ר איל מורג לישראל על מנת לנהל את מחלקת דימות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. בראיון מיוחד הוא מספר על חדוות העשייה, הרצון לשים את החולה במרכז ועל הציוד המתקדם בעולם שהגיע אל המחלקה שלו.
ד''ר מורג: "גאה לומר שאסותא נמצא בטופ גם מול ארה"ב"
ד''ר איל מורג, עזב את ארה''ב על מנת לנהל מחלקה באסותא אשדוד (צילום: עודד קרני)

לאחר שנים רבות של ציפייה, בית החולים הציבורי אסותא אשדוד החל את פעילותו לפני כחודשיים. כפי שתוכנן בקפידה רבה, פתיחת בית החולים הינה הדרגתית, כך שבכל פעם נפתחים שירותים נוספים ומחלקות חדשות. עם פתיחתו החלה פעילות של מרפאות החוץ בהן אורתופדיה, אף-אוזן-גרון, גינקולוגיה וכירורגיה. באמצע אוגוסט צפויים להיפתח גם חדרי הניתוח ובאוקטובר ירשמו הלידות הראשונות באסותא אשדוד. כחודש לאחר מכן, עתידים להיפתח גם חדרי המיון ובכך יפעל למעשה בית החולים באופן מלא, עבור מבוטחי כל קופות החולים.

על מנת להכיר טוב יותר את המחלקות השונות ואת מה שיש לבית החולים להציע לנו במקרה שנזדקק, שוחחתי עם דוקטור איל מורג, מנהל מערך הדימות בבית החולים.

ד"ר איל מורג, ספר לי על עצמך…

"אני בן 53, אב לשני ילדים מנישואיי הראשונים וכעת נשוי בשנית. נולדתי בישראל, שירתתי בצבא ועשיתי תואר ראשון במדעי החיים. לאחר מכן החלטתי שאני רוצה להיות רופא וטסתי לארצות הברית על מנת ללמוד רפואה באוניברסיטת בוסטון, שם עשיתי שנה אחת התמחות ברדיולוגיה ולאחר מכן שנה נוספת בהתמחות ברדיולוגיה פולשנית. לאחר שנות ההתמחות הוסמכתי לרופא והתחלתי לעבוד. עם הזמן הפכתי למנהל מחלקה בבית חולים קהילתי הסמוך לבוסטון, ולאחר מכן ניהלתי במשך שבע שנים מערך גדול של רדיולוגיה בבית חולים באוהיו".

ומתי בעצם חזרת לישראל והתחלת לעבוד כאן?

"המשפחה שלי חזרה לארץ באופן סופי כבר לפני עשר שנים. בזמן הזה אני הייתי על קו ישראל-ארה"ב כל שבועיים. חיפשתי את הסיבה הנכונה לחזור לארץ ונקרתה בדרכי ההזדמנות לנהל את מחלקת הדימות באסותא. עזבתי את ארה"ב וחזרתי לארץ. כיום אני גר בהרצליה ומגיע בכל יום לאשדוד, זה קצת יותר קרוב לי מלטוס לאוהיו אז לבינתיים זה בסדר".

ספר לי על מחלקת הדימות.
"זו המחלקה שמספקת את שירותי ההדמיה לבית החולים, היא כוללת צילומים, שיקופים, אולטרסאונד, CT, MRI, שירותי רדיולוגיה פולשנית, ביופסיה ורפואה גרעינית. המחלקה נפתחה בשלבים והיא ממשיכה להתפתח. בכל תקופה נפתח אגף נוסף בהתאם לצרכים של בית החולים שנפתח בשלבים. יש לנו את הציוד מהמתקדמים ביותר בעולם, וודאי בארץ, המכונות שלנו מאפשרות לנו לתת את השירותים הנרחבים ביותר בהדמיה לבית החולים. אנחנו ללא ספק חוד החנית בנושא ההדמיה בישראל".

לאחרונה פורסם כי מכשיר הסיטי המתקדם ביותר בארץ החל לפעול במכון הדימות של אסותא, הטכנולוגיה החדשנית שלו מאפשרת לסרוק מקטע מאוד רחב בגוף תוך זמן קצר, ובכך מפחיתה באופן משמעותי את הקרינה אליה נחשף המטופל, מקטינה מאוד את אפקט התזוזה של המטופל במהלך הבדיקה ואת השפעתו על איכות הבדיקה ומאפשרת דיוק מקסימלי.

מכשיר הסיטי המתקדם בעל 640 פרוסות ומאפשר לבצע בסיבוב טבעת אחת סריקה ברוחב של 16 ס"מ בגוף הנבדק, כך שאיכות התמונה שמתקבלת היא טובה יותר והנבדק נחשף לקרינה מופחתת.  ד"ר איל מורג מסביר עליו כי "היתרון של הבדיקה במכשיר הסיטי הזה נובע משילוב של עוצמת סריקה מרשימה, יחד עם דיוק ומהירות וכל זה בשילוב עם טכנולוגיה מתקדמת להפחתת קרינה. יתרונות אלה חשובים במיוחד בעת ביצוע בדיקות לילדים ובדיקות חזה ולב. כיוון שכל תזוזה במהלך הבדיקה, אפילו התזוזה הקטנה ביותר, משפיעה על הבדיקה. היכולת של המכשיר החדש לסרוק אזור כל כך נרחב בגוף בזמן כל כך קצר מנטרלת את החשש מתזוזת המטופל ומאפשרת דיוק מקסימאלי של הבדיקה. לסיטי הזה כמעט ואין מגבלות טכניות ובהחלט ניתן שהוא ניחן ביכולות-על בסריקה".

"בנוסף", ממשיך ד"ר מורג, "בשבוע שעבר פתחנו מכונת MRI חדשה שהיא בין המכונות הטובות ביותר בארץ שמאפשרת לנו הדמיה של כל חלקי הגוף לפי הצורך בדיוק הגבוה ביותר שקיים".

בתור אחד שחזר לארץ מהקדמה שיש בארה"ב, מה יש לך לומר על המחלקה שלך באשדוד?
"באופן חד משמעי אני גאה לומר בלי טיפה של בושה שאנחנו בטופ של ההדמיה גם מול ארצות הברית".

מה כולל הצוות הרפואי שלכם?
"כיום ישנם שמונה רופאים בכירים ושישה מתמחים. יש לנו תקנים לרופאים נוספים שיצטרפו בהמשך, ככל שבית החולים ימשיך להתפתח. לפי ההרגשה שלי נראה שהמקום יגדל מהר מאוד. המחלקה הזו היא הזדמנות אדירה מבחינתי לבנות מחלקה השונה בגישה ובשירות שהיא נותנת, כל המהות שלנו היא סביב החולה והשירות שניתן לו. כל הרופאים הבכירים שלנו הם אנשים עם המון ניסיון ויש לנו גם מתמחים, כאשר בית החולים עובד בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן גוריון. בנוסף הולכים להיות לנו גם שיתופי פעולה עם בתי חולים אחרים גם בישראל וגם בארה"ב, הכוונה שלנו היא לבנות פה מרכז מצוינות".

לסיום, מה דעתך על האווירה הכללית בבית החולים?
"יש פה אווירה מחשמלת של עשייה חדשה של רופאים שהגיעו מבתי החולים הטובים ביותר. המטרה היא לבנות פה משהו חדש ולעצב איזושהי מסגרת שתהווה דוגמא לבתי חולים אחרים בישראל. אני חושב שבית החולים הזה הולך להיות מאוד ייחודי בגישה הקהילתית שלו, בראש ובראשונה זה בית חולים קהילתי שישרת את תושבי העיר אשדוד והסביבה. הוא יהיה שונה בגישה שלו מבתי חולים אחרים, מכיוון שכל תשומת הלב מכוונת ללקוח, לחולה שנכנס אלינו. אנחנו כל הזמן עוסקים בנושא הזה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך