בעקבות מפגעי ריח באזור אשדוד – חברת קצא"א זומנה לשימוע

במשרד להגנת הסביבה זימנו את אנשי החברה לשימוע בעקבות תלונות מתושבים באשדוד ואשקלון על מטרדי ריח חריפים, ובמשרד שוקלים לפתוח נגד קצא"א בחקירה פלילית.

המשרד להגנת הסביבה זימן לשימוע את חברת קצא"א (חברת קו צינור אילת אשקלון), והודיע כי במשרד שוקלים לפתוח בחקירה פלילית בעקבות מפגעי ריח קשים באזור אשדוד, אשקלון ואילת. הזימון ניתן בעקבות תלונות רבות שהגיעו למשרד בעקבות מטרדי ריח חריפים. גם באשדוד דיווחו תושבים על ריחות קשים. 

"מדובר בריחות הדומים לגז, רק הרבה יותר חריף וחזק", סיפר קובי ספיר, העובד באשקלון לאתר ווינט. "הריחות ממש גורמים לקשיי נשימה. התופעה קיימת כבר כחודשיים וחוזרת על עצמה. לפני חודשיים אגב, הריחות היו כה קשים והגיעו עד אשדוד. נאלצתי לחבוש מסכה עם פילטר פחם על מנת להמשיך לנשום, כי אני מתאושש ממחלה".

 הסיבה למפגעי הריח היא ככל הנראה הליך הפריקה והטעינה במתקן של קצא"א, אליו מגיעים אניות עם מכליות – כאשר הגדולות ביותר יכולות להכיל 150 אלף טון דלק – והעברת הדלק נעשית באמצעות צינור המתחבר לאנייה. במהלך התהליך משתחררים אדי דלק, הגורמים למפגעי הריח הקשים.

במכתב התראה שנשלח לקצא"א, נכתב כי על פי ניתוח שערכו גורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה, עולה כי מקור מפגעי הריח בטעינת אוניות על ידי חברת קצא"א.

עסקים הגורמים למפגעי ריח קשים פועלים בניגוד לחוק למניעת מפגעים. הפרת החוק הינה עבירה פלילית, והחברה אף יכולה להיקנס בסכום של 226 אלף לאירוע, וכפל קנס על כל יום בו נמשכה העבירה לאחר קבלת התראה.
 
מקצא"א נמסר בתגובה לווינט: "קצא"א מחויבת לשמירה על איכות הסביבה בכל מקום בו היא פועלת, ומשקיעה משאבים אדירים במכשור ותפעול מערך הגנת הסביבה בתחומה. "בקצא"א הוקמה ופעלה תחנת ניטור כבר לפני כשנה ובשבועות האחרונים התחילו לפעול עוד שתי תחנות חדשות באזור אשקלון, המנטרות את האוויר 24/7, וזאת על פי דרישת המשרד להגנת הסביבה. תוצאות ניטור איכות האוויר מצביעות על רמת פליטות נמוכה בצורה משמעותית מהמינימום המוגדר בתקני איכות האוויר המחמירים ביותר. החברה משקיעה בנושאי איכות הסביבה אמצעים ומשאבים רבים ותמשיך למלא אחר הוראות המשרד להגנת הסביבה והממונים".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך