אפריל 16, 2021
חדשות אשדוד

'פרויקט תרבות' – הנוער באשדוד מעורב חברתית

בשעה שנדמה כאילו מרבית בני הנוער עסוקים ברשתות החברתיות ובשירם החדש הצמד סטטיק ובן אל, מתברר כי באשדוד ישנם בני נוער החושבים אחרת נפגשו עם אישי ציבור לשיחות על נושאים העומדים ברומה של החברה בישראל.

'פרויקט תרבות' - הנוער באשדוד מעורב חברתית
שגב נווה מוביל הפרויקט

שגב נווה (19) עושה שנת שירות בתנועת 'הצופים' ומרכז יחד עם אלרן את שבט ה"נחל" הממוקם ברובע ד'. במסגרת המיזם 'פרויקט תרבות' אישי הציבור מגיעים אחת לחודש לשוחח על מצב החברה והמצב המדיני ולהציג את מגוון הדעות השונות בחברה הישראלית. המפגשים הללו העוסקים בהיבטים פוליטיים וחברתיים הם תולדה של יוזמה אישית של שגב נווה ותחום הנוער של החברה העירונית לתרבות הפנאי . פגישות רעיוניות החלו בחודש דצמבר 2016 ובפברואר התגבשה רשימה של נושאים והדרך בה יתנהלו המפגשים – לגרום למגוון רחב ככל האפשר של בני נוער להיפגש ולדבר על נושאים שבדרך כלל הם לא משוחחים עליהם כמו פוליטיקה, – לא רק פעילים בתנועות וארגוני הנוער אלא כלל הנוער. המפגשים, שנערכו אחת לחודש עסקו בחברה הישראלית – המפגש הראשון היה הסבר על התוכנית עם אתי קונור אטיאס- ראש מחלקת מחקר של מכון אדווה שמתעסק בסטטיסטיקה ופילוח חברתי, לאחר מכן הגיע ח"כ אילן גילאון ודיבר על ה'שמאל' בישראל ובאשדוד בפרט ולאחריו הגיע משה פריגן- חרדי ופעיל חברתי שבא להשמיע "קול חרדי שלא נשמע"- אל מול בני נוער חילוניים שממעטים לשוחח עם הפלח החרדי בקהילה , "כיום יש דעה רווחת בשיח עם שבני נוער ששמאלני זה אחד שרוצה 'שלום' וימני זה מישהו שמתנגד לכך. המטרה שלי היא שבני נוער ידברו על דברים משמעותיים יותר. שאלה שבבחירות הקרובות ילכו להצביע יבינו את הדעות והמצעים השונים של התנועות הפוליטיות", אומר שגב.

למפגש האחרון בסדרה הגיע חבר הכנסת זאב בנימין (בני) בגין, לשוחח על לאומיות וזכויות אדם עם בני הנוער. גבין הציג בפניהם בחינה לאחור של חיפוש שורשים ועוגנים לגבי הזהות היהודית שלנו, שמירה על ההכרה והזהות היהודית לאורך השנים תוך הקפדה על זכויות היחיד ששזורות במסורת היהודית. לא רק היחס לבין עצמם אלא גם בין אחרים שאינם יהודים (ויקרא: "משפט אחד יהיה לכם, ולגר הגר אתכם")- חלק מן המסורת.  "מקץ אותם אלפי שנים ועד הקמת מדינת ישראל חזון החירות הצדק והשלום עוד מימי נביאי ישראל ועד להכרזת המדינה וימינו אנו, אין עם מקביל לעם היהודי עם התפתחות מדעית, ספרותית תרבותית וטכנולוגית כמו של עם ישראל, שזכה לשוב לביתו ומדינתו", אמר ח"כ בגין והוסיף,- "זו זכות גדולה לחיות היום במדינה ריבונית, אמנם עם הרבה קשיים אבל בגאווה גדולה. הזכות הזו מטילה עלינו גם חובה. אנו נמנים עם הרוב היהודי במדינת ישראל- בני הלאום עם המורשת, הלאום והמסורת. החובה היא לקיים יחסים הוגנים עם הגרים החיים בתוכנו."  ניכר על בני הנוער כי התרשמו עמוקות מעומק אישיותו של חבר הכנסת בני בגין- עם סיום ההרצאה נפתח דיון ער עם בני הנוער בנושא המפגש. מזל שאלתיאל ,ראש תחום ילדים ונוער בחברה העירונית לתרבות הפנאי גאה במיזם ובבני הנוער, "אשדוד מוכיחה כי צומחת כאן מנהיגות צעירה ותוססת המחויבת לקהילה ולחברה בה היא חיה ."יוזמי הפרויקט מבטיחים כי בשנת הפעילות הבאה ייערכו ההרצאות בתדירות גבוהה יותר, "המפגשים והדיונים חשובים " הם מוסיפים "מאחר והם מחנכים למעורבות חברתית שיש לה ערך מוסף עצום לקהילה בה הם חיים."


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

תתרגלו: מיום ראשון אין חובת עטיית מסכות בחוץ

משה סידי

פועל נפל מגובה של שישה מטרים במפעל אגן כימיקלים – צפו בחילוץ

משה סידי

רכב עלה באש ברובע הסיטי – צפו

משה סידי