הלכו בביוב לראות מי אחראי לזרימת תשטיפים מזהמים

עובדי המחלקה לאכיפה סביבתית בעיריית אשדוד צעדו בתוך תעלת ביוב לאורך מטרים רבים. הם עשו זאת כדי לראות מי זו החברה שהזרימה חומרים מסוכנים שכמעט והגיעו לנחל לכיש. שיתוף פעולה בין אזרח, המוקד העירוני ומחלקת האכיפה הניבה תוצאה מרתיעה: קנס כספי, שאיבת התשטיפים והגשת כתב אישום.
הלכו בביוב לראות מי אחראי לזרימת תשטיפים מזהמים
התשטיפים המזוהמים שהגיעו לפאתי נחל לכיש.

יום רביעי שעבר, שעה שמונה בבוקר. עובדי מחלקת האכיפה הסביבתית מקבלים מהמוקד העירוני פנייה על זרימת תשטיפים לאורך רחוב בעלי המלאכה, מתוך "נקז בזק" הממוקם למרגלות פארק אתגרים. "הגעתי לאזור הנקז והבחנתי כי בתוך הנקז ישנה זרימה של תשטיפים בצבע חום צהבהב בגוון עכור, ללא מאפייני ריח", כתב אוהד לוי, המפקח האחראי על האכיפה, בדו"ח המתעד את סדר הפעולות לאיתור העבריינים. מרגע זה היה ברור שמישהו הזרים תשטיפים אסורים אל הנקז ויש להתחקות אחר מקור הזרימה ולאתר את העבריין.

בעוד לוי משקיף אל תוך הנקז, מפקח נוסף במחלקה (סקלי) הזעיק את מיכאל ספיבק ממחלקת ניקוז, וביחד החלו לעקוב אחר זרימת התשטיפים, תוך שהם פותחים את שוחות ניקוז שלאורך התוואי המוביל למוצא בנקז בזק, בניסיון לאתר את מקור הזרימה ולמנוע מהתשטיפים להגיע למי הנחל.

"ספיבק פתח את השוחה וירד לתוכה יחד עם פנס על מנת לאתר את מקור הזרימה. שם, בהליכתו בתוך תעלת הניקוז הבחין על פי עדותו, באותו חומר הנמצא בדפנות הצינור המוביל לנחל", תיאר לוי בדו"ח ומציין כי הבדיקה נמשכה לאורך המערכת עד רחוב ההדרים ובדרך הובחנה זרימת תשטיפים בגוון חום, בתוך נקודת הביקורת של הניקוז. קבלן מטעם מחלקת ניקוז, אשר הצטרף לבדיקות, הבין מיד מה מקור התשטיפים וכיוון את הצוות לאחת מ-3 נקודות קידוח המתבצעות לאורך רחוב בעלי המלאכה, שם זיהה הצוות כי מתבצעות עבודות קידוח כאשר נקודת הקידוח נמצאת צמוד ובמקביל למערכת הניקוז העירוני.

נציג החברה הקבלנית שמבצעת את העבודות במקום, טען שהם מבצעים עבודות קידוח תת קרקעי עבור הנחת צנרת גז של חברה אחרת. הוא ציין כי לקידוח משתמשים במים ובחומר מסוג "בנטונייט", על מנת להגליש בעת הקידוח את צינור הגז מתחת לפני הקרקע. לטענתו, בעת הקידוח עומדת ביובית ובעת שמקום החפירה להנחת צינור הגז מתמלא עד כ-2/3 בחומר הבנטונייט והמים, הביובית שואבת את החומר מהבור. טענה שלא עמדה במבחן המציאות שכן "בעת שהותנו במקום לא הייתה במקום ביובית", כתב לוי בדו"ח.

כך גם בנקודה הצפונית ביותר של הקידוח, שם הבחין המפקח כי רשתות הניקוז העירוני היו ללא הגנה וכי בנקז נמצאו שאריות מחומר הבנטונייט, זאת בניגוד לטענתו של נציג החברה כי הם מציבים הגנה על רשתות הניקוז העירוניות. שאריות בנטונייט אגב, נמצאו גם על הכביש ליד רשתות מערכת הניקוז. "האירוע כמובן צולם ותועד וכל החומר הועבר למחלקה המשפטית להמשך הליכי התביעה והגשת כתב אישום", סיכם אוהד לוי.

מנהל המחלקה אהוד מויאל, שיבח את עבודת המפקחים ומחלקת ניקוז, את הפעילות הנחושה עד לאיתור העבריינים. "החברים עשו עבודה נהדרת, קשה ומורכבת מאוד, תוך פתיחת שוחות ביוב והליכה בתוך תעלות הניקוז, עד לאיתור מקור ההזרמה. אנחנו נמשיך להיות עיקשים ונחושים בשמירה על ערכי הסביבה ומשאביה של העיר הזאת ולא ניתן לעברייני סביבה לפגוע לנו בטבע העירוני" אמר מויאל.

מכאן החלו העבודות שהובילו לעבירה הסביבתית החמורה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך