אפריל 16, 2021
חדשות אשדוד

תור הזהב לקהילת יהודי טוניס

פסטיבל 'תור הזהב' ערך לראשונה אירוע בהפקת מקור תחת השם "לילת אלבסיסה" בראש חודש ניסן לבני העדה הטוניסאית.

תור הזהב לקהילת יהודי טוניס
צילום: odrey - פבל טולצ'ינסקי

בפסטיבל 'תור הזהב' נערך לראשונה אירוע בהפקת מקור תחת השם "לילת אלבסיסה". מדי ראש חודש ניסן, מקיימים היהודים בני העדה הטוניסאית את טקס "לילת אלבסיסה": אבי המשפחה מערבב עיסה ("בסיסה") העשויה מגרגירי חיטה ושעורה, קימל, כוסברה, שקדים ותמרים. אם המשפחה יוצקת שמן על ידיו ולתוך התערובת, אותה בוחשים באמצעות מפתח – סמל לפתיחת השנה החדשה – שתהא מלאה בנסים, פרנסה וגאולה. מקורו של האירוע בטקס הנוהג ע"י יהודי קהילות לוב וטוניס בליל ר"ח ניסן. בלילה זה התאספו כל בני המשפחה, כולל הנשואים. בעלת הבית הכינה את הבלילה והביאו לשולחן. האב היה לוקח מפתח בימינו, ובשמאלו מזג שמן לתוך הבלילה הזו. הוא בחש את הבלילה במפתח, תוך כדי ששפתיו מלחשות תפילה: הו, הפותח בלא מפתח. הו, הנותן בלא תמורה, תן (פרנס) לנו וְנִתֵּן לאחרים ותן לכולנו, המאמינים, אחר כך טעמה מהאוכל הזה כל המשפחה. לבלילה קוראים בערבית 'בסיסה', ועל שם זה קרוי הלילה ,יש סוברים כי אולי מנהג זה נקבע כזכר לכך, שחודש ניסן לפי התורה הוא החודש הראשון בשנה, ואם כן ערב ר"ח הוא כעין ערב ראש השנה.
לאירוע שנערך באולם המופעים של בית 'יד לבנים' הגיעו אורחים רבים שבאו לשמוע מופע מוזיקלי בהשתתפות הזמר האגדי שלום בוכניק שהגיע מפריז וחברי להקת וואלד שנשיין כשעל כולם מנצח המפיק והמנהל המוזיקלי שמואל טרבלסי.

אורן טואיל, מנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי ברך את הבאים וסיפר על הפקת סרטון וידאו קצר שהופק במיוחד לאירוע  ובו נראה הרב דניאל כהן ,רב קהילת יהודי העיר לה גולט שבטוניס ובאי ביתו עורכים את טקס הבסיסה תוך כדי שהרב מתאר את מקורות המנהג-הסרט ודמותו האותנטית והצנועה של הרב מטוניס ריגשו את הנוכחים. טואיל, שלדעתו פסטיבל 'תור הזהב' אכסניה מהווה אכסניה טבעית לאירוע הודה בחום לדירקטוריון החברה העירונית לתרבות הפנאי ולראש העיר-ד"ר יחיאל לסרי, שתפיסת עולמו הרב תרבותית מאפשרת את הפקתם של אירועים רבים המשמרים את מסורת קהילות ישראל וסיפר כי בעתיד מתוכננת הפקתו של אירוע נוסף.

blank
צילום: odrey – פבל טולצ'ינסקי

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

תתרגלו: מיום ראשון אין חובת עטיית מסכות בחוץ

משה סידי

פועל נפל מגובה של שישה מטרים במפעל אגן כימיקלים – צפו בחילוץ

משה סידי

רכב עלה באש ברובע הסיטי – צפו

משה סידי