נפתחה תערוכת יחיד לפסל האשדודי ברוך וינד

בבית אריה קלנג ובמעמד ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי נפתחה תערוכת יחיד של האמן, הפסל והצייר ברוך וינד (91), שקיבל לאחרונה את אות 'יקיר העיר ' בטקס חגיגי לציון 60 שנה לעיר אשדוד.
נפתחה תערוכת יחיד לפסל האשדודי ברוך וינד

תושבי אשדוד מטיבים להכיר את הפסל של שמשון הגיבור, אנדרטת 'סטרומה ומפקורה' בירידה לחוף הקשתות, הציפורים ליד בית 'יד לבנים', לאורך טיילת נחל לכיש ועוד רבים המפוזרים ברחבי העיר, אולם לא יודעים כי את כל הפסלים הללו יצר האמן המוכשר ברוך וינד, בן העיר אשדוד שגדל וחי בה משנת 1948.
בשונה מאמנים בני הדור החדש המאמצים לעצמם מוטיב חוזר ביצירתם  שהופך לסימן היכר ברוך וינד יצר אינספור יצירות ושינה קווי עבודה לאורך השנים עד כי נדמה כי מספר אמנים חיים בתוכו. הפעם האחרונה בה קיים תערוכת יחיד משלו הייתה בשנת 1984 בבית האמנים הישן באשדוד, הוא השתתף במספר גדול של תערוכות משותפות בה לקחו חלק אמנים מקומיים ובקרוב, נפתחה תערוכת יחיד שלו אותה אצרה יעל ויזל.  וינד הוא ניצול שואה, שאר בני משפחתו כולל אחיו התאום נהרגו בשואה. כשהיה בן 14 התחפש לרועה והגיע עד לאיטליה שם זיהו שהוא מוכשר בציור והלך ללמוד. כשעלה לישראל התגייס לצבא, נלחם ונפצע, במהלך חייו, הוא צייר ופיסל את שראה בעיניו ויש בידיו יצירות שונות לאורך כל תקופתה של המדינה ושל העיר אשדוד. בפתיחה החגיגית בנוכחות מכובדים רבים ואמני אשדוד העלה ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי על נס את פועלו של וינד ותרומתו הרבה לחיי האמנות והתרבות של אשדוד ואמר כי לא בכדי הוענק לו אות 'יקיר העיר' אשדוד. וינד ,ששישה עשר מפסליו מוצבים ברחבי העיר כיהן במשך מספר שנים כיו"ר אגודת אמני אשדוד השתתף במיזמים רבים שנועדו להעשיר את היצירה וחיי האמנות בעיר ובעבר ערך סימפוזיונים בינלאומיים לפיסול בהם השתתפו אמנים מהעיר לצידם של אמנים מרחבי העולם . ברוך כיהן כיו"ר אגודת אמני אשדוד וייצג את העיר בתערוכות שונות בארץ ואף בעולם: במוזיאון השואה בוושינגטון מוצג פסל משלו. יעל ויזל,  אוצרת התערוכה סיפרה על תהליך העבודה, " בחרתי יחד עם ברוך מה להציג מבין יצירותיו הרבות. התערוכה נבנתה בקפידה. הכנת תערוכת יחיד לאמן היא גם היכרות קרובה יותר לא רק אל האמן ויצירתו אלא גם לאדם ולאישיותו, ואכן גילית אדם נמרץ, שלמרות גילו המופלג 91, דבק במטרה ללא לאות, איש עם סיפור חיים שמשקף חלק מההיסטוריה של עם ישראל."

יצירותיו של וינד הוצבו במרכזו של חלל על גבי שולחנות בר על גלגלים עליהם רוכזו דגמי הפסלים במקום מוצבים כ- 22 פסלים וכן חמישה בדים מיוחדים עליהם הודפסו חמישה פסלים בגודל של 2 מטר ויותר – תלת מימד על דו מימד כדי לאפשר לקהל לחוש את  העוצמה הפורצת מיצירותיו. בחדר מיוחד הוצבו יצירות של וינד מתחילת דרכו- דברים ראשוניים שעשה, כמו למשל פסל מיוחד שגילף מעץ את אביו יחד איתו כילד אוחז דגל של שמחת תורה, קבצנית עם תינוק על הכתף ועוד.בהמשך דרכו צייר ציורים ריאליסטיים וכן ציורים יותר מופשטים וכמות גדולה של פסלים. אחת התכונות המייחדות את יצירתו  של  וינד היא עובדת היותו יוצר  מגוון, כלומר שאין בעבודתו קו מנחה אחד ואחיד. לאורך השנים הוא התנסה בעבודה עם חומרים שונים ונדמה כאילו כמה אמנים שונים מתקיימים בתוכו בו זמנית. בציוריו הוא מרבה להשתמש  באקריליק, צבעי מים ובאקוורל .באמנות הפיסול  וינד מרבה לפסל באבנים ובייחוד באבן שיש ובמתכות שונות.
"ברוך וינד.  יקיר אשדוד. פסל וצייר" – רטרוספקטיבה ליצירותיו של האמן ברוך וינד. שעות פעילות חול המועד : 12,13 באפריל, ימים ד', ה' – 08:00-16:00. בתאריך ה- 14 באפריל יום ו' : 10:30-13:30. בתאריך ה- 16 באפריל, (ערב חג') יום א' : 10:30-13:30.בית אריה קלנג, רח' יאיר 2, אשדוד. למידע:08-9221883 .

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך