ינואר 21, 2022
חדשות אשדוד

בשורה משמחת: החוק לפיצול דירות צפוי לעבור היום

ע"פ החוק תינתן האפשרות לבעלי קוטג'ים ווילות לפצל עד שלוש יחידות דיור בדירתם, המחלוקת שהייתה סביב גודלה של הדירה המחולקת הגיעה לסיומה, והחוק של שר הכלכלה החדש יעבור היום

בשורה משמחת: החוק לפיצול דירות צפוי לעבור היום

הצעת החוק לפיצול דירות צמודות קרקע שיזם ח"כ אלי כהן (כולנו), המכהן כיו"ר ועדת הרפורמות, צפויה לעלות היום לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. זאת לאחר שהושגה הסכמה בסוגיה היחידה שנותרה פתוחה — היקף השטח המותר לביצוע פיצול מסוג זה ביחידות דיור המצויות בנחלות המושבים.

כזכור, בעבר פרסם אתר 'אשדוד אונליין על כך שבאשדוד כמעט בכל בית צמוד קרקע ישנה יחידת דיור נוספת, ובעבר אף פקחי בניה אכפו את העניין לאחר דיווחים על בתים צמודי קרקע בהם יש יחידות רבות של דירות קטנות, וכעת ככל הנראה הגיעה הסאגה הזו לסיומה.

על פי נוסח החוק הסופי, פיצול ביחידות הדיור במושבים יתאפשר בדרך של הקלה (הליך מקוצר של הגשת בקשה אצל הרשות המקומית), ובלבד שלא תהיה חריגה מתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35). כלומר, שמספר היחידות בכל נחלה במושב לאחר הפיצול לא יעלה על 3 יחידות דיור.

החוק המעודכן קובע כי בעלי בתים צמודי קרקע יוכלו לפצל את דירתם לדירה נוספת בהליך מקוצר ובתנאי ששטח כל אחת מהדירות יהיה בהתאם לזה שתקבע הוועדה. עוד קובע החוק כי בכל דירה תהיה חובה לכלול מטבח, שירותים וכניסה נפרדים. מדובר בהוראת שעה שתוקפה חמש שנים.

בדיון האחרון שנערך בוועדה סוכמו יתר הנושאים שנכנסו לחוק בנוסחו הסופי, ולפיהם השטח המינימלי ליחידת דיור יופחת מ–60 מ"ר ל–55 מ"ר; הפיצול יותר רק במסגרת תוכניות בניין עיר (תב"עות) שאושרו לפני 2011; על דירות שיפוצלו לא יחול מס דירה שלישית כיוון שבחוק מיסוי דירה שלישית, שאושר בוועדת הכספים, נקבע שהוא לא יחול על דירות מפוצלות; אפשר יהיה לפצל דירה צמודת קרקע לטובת השכרה לבני משפחה — אך לא יינתן פטור מהיטל השבחה במצב זה.

על פי דברי ההסבר, המטרה של הצעת החוק היא לפתור את המחסור בשוק הדירות להשכרה, לבלום את עליית מחירי השכירות בשנים האחרונות ולהגדיל את היצע הדירות בנות 2 ו–3 חדרים שבנייתן התמעטה.

לדברי ח"כ כהן, "מצוקת הדיור, הגידול במספר הזוגות הצעירים המתחתנים מדי שנה, העלייה בתוחלת החיים והמחסור בהיצע דירות קטנות לשוכרים מחייבות היערכות מיידית להגדלת מלאי הדירות להשכרה, ובמיוחד דירות בנות 2–3 חדרים. הצעת החוק תגדיל את היצע הדירות הקטנות להשכרה, ותסייע בידם לחסוך את תשלומי הארנונה והאחזקה השוטפת".


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

מזעזע: זוג הורים נעצרו בחשד לאלימות קשה בבנם בן ה3 חודשים

משה אלבז

נהגת התהפכה עם רכבה ופונתה לבית החולים – צפו

משה סידי

אימון מ.ס אשדוד עם 12 שחקנים בלבד

משה סידי