ינואר 18, 2021
חדשות אשדוד

לידיעת העובדים ומרכזי המסחר: חוק השבת אושר בכנסת

חוק השבת של ח"כ יגאל גואטה מש"ס אושר לקריאה שניה ושלישית ומעתה גם עסקים ונותני שירות במתחמים מסחריים לא יחויבו לעבוד ביום המנוחה

הכירו: שבעה החוקים שיכנסו לתוקף בשבוע הבא ושאתם חייבים לדעת אותם

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת יגאל גואטה (ש"ס), לפיה מעסיקים או בעלי מתחמים מסחריים לא יוכלו לכפות על עסק או נותן שירות לעבוד ביום המנוחה שלו בניגוד לרצונו, לא יוכלו לדרוש ממנו פיצויים אם לא יפעל ביום המנוחה ולא יוכלו לבטל את החוזה שנחתם עמו.

לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ניתן יהיה לחייב עבודה בשבת של שירות החיוני להפעלת המתחם (כמו: אבטחה, חניון). ח"כ אלאלוף הדגיש כי יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק, ולא של בעל המתחם.

החוק ייכנס לתוקף מיד עם פרסומו, לאחר אישורו הסופי במליאת הכנסת. ח"כ אלאלוף הדגיש כי יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק, ולא של בעל המתחם.
יוזם הצעת החוק ח"כ יגאל גואטה (ש"ס) הדגיש כי  "השינוי שאנחנו מקדמים הוא לא שינוי בחוק, כמו שינוי של חברה ומדינה. אם כולנו נבין שאנחנו לא רוצים לכפות אף אחד בכלום, המדינה תתנהל בצורה טובה יותר ובלי חיכוכים. ולראיה כל סיעות הבית תמכו ביוזמה פה אחד, כולל חברי כנסת ממרצ והמחנה הציוני. זה נותן תקווה לישראל טובה יותר".

ח"כ גואטה הסביר בדיון קודם כי החליט ליזום את הצעת החוק בעקבות מקרה שהיה במתחם שרונה בתל אביב: "גינדי אחזקות קנסו באלפי שקלים בעל עסק במתחם שלא פתח את העסק שלו בשבת, על אף שהוא חילוני שרק ביקש לבלות בחיק משפחתו".

עו"ד איה דביר ממשרד המשפטים הדגישה כי החוק החדש יחול גם אם הרשות המקומית שבתחומה פועל בית העסק מתירה עבודה בשבת. "יש כאן פגיעה משמעותית בחופש החוזים; אנחנו מגבילים כאן גם חוזים תקינים שנחתמו בהסכמת שני הצדדים. זה מעורר קושי משפטי", התריעה.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) בחר להימנע בהצבעה על הצעת החוק, על אף שהוא אחד מיוזמיה. זאת בשל התוספת המתירה לחייב שירותים חיוניים לפעול בשבת. "השבת היא מקור הברכה. אפילו לסוס וחמור צריך לתת לנוח יום בשבוע. חשוב כדי להגן על זכותו של אדם לשמור על השבת, גם אם חתם אחרת", אמר


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
blank

כתבות שאולי יעניינו אותך

דוגמא לרבים: הרב הראשי הגיע להתחסן נגד הקורונה מלווה בראש העיר

ישראל אוחיון

המשטרה מנעה שוד סניף בבנק הדואר באזור א'

משה סידי

נמל אשדוד נערך למזג האוויר הסוער

משה סידי