מהפכה: צה"ל יממן את התואר הראשון ללוחמים

חדשות טובות לחיילים שהתגייסו החל מ־1 ביולי 2013: מתוכנית המלגות שפירסם צה"ל עולה כי לוחמים וחיילים מאוכלוסיות שהוגדרו בצבא "מיוחדות", דוגמת חיילים בודדים, יהיו זכאים למימון תואר ראשון לאחר שחרורם מהשירות

החזון עליו הכריז הרמטכ"ל ,רא"ל גדי איזנקוט ואושר על ידי שר הבטחון, מר אביגדור ליברמן, הינו שכל חייל משוחרר (לוחם/חייל מאוכלוסיות ייחודיות), שהתגייס החל מה-1 ביולי 2013, יהיה זכאי לקבל לימודי תואר או מקצוע וזאת, מבלי לפגוע בשאר הזכויות וההטבות המוקנות לו בחוק. מדובר בתכנית חברתית מהפכנית ורחבת היקף שמוקירה את החיילים המשוחררים על שירותם ותרומתם למדינה, וצפויה לעודד ולאפשר ליותר חיילים משוחררים ללמוד לתואר או מקצוע ובכך לרכוש השכלה אקדמית מקצועית אשר תוכל לשלבם באופן טוב ויעיל יותר בחיים האזרחיים.

תחילה יינתן הסיוע במימון תואר או מקצוע רק ללוחמים וחיילים מאוכלוסיות ייחודיות, כאשר החזון המלא הינו להרחיב את התכנית גם לתומכי לחימה וחיילים עורפיים, והסיוע במימון שכר לימוד יהיה בהתאם לאופי השירות (לוחם/תומך לחימה / חיילים עורפיים). התכנית תושק ביום חמישי ה-3 בנובמבר 2016, בטקס בראשות שר הביטחון מר אביגדור ליברמן, והרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט, בבסיס מטכ"ל בתל אביב ("הקריה"). באירוע ישתתפו בין השאר לוחמים בשירות סדיר אשר יהיו זכאים עם שחרורם לסיוע במימון תואר או מקצוע, וכן 12 חיילים משוחררים אשר החלו ללמוד כבר השבוע במסגרת הפרויקט ומייצגים את כלל החיילים אשר היו זכאים למימון כבר משנת הלימוד הנוכחית.

מימון התכנית ללימודים יתבסס על תרומות שיאספו ע"י "יחד למען החייל" (אל"ח וקרן ליבי המאוחדות) מידידי צה"ל בארץ ובעולם בהתאם לשינוי סדר העדיפויות שהוגדר לתרומות בצה"ל במסגרתו יינתן תעדוף ברור למימון השכלה לחיילים משוחררים. מימוש התוכנית הרחבה מותנית בתיקוני חקיקה.

כספי הפיקדון שמקבל כל חייל עם שחרורו, נועדו לצורך מימון תואר, דירה, חתונה או הקמת עסק. במסגרת התוכנית החדשה, החייל הזכאי יוכל לממן שליש מגובה שכר לימוד לתואר במוסדות מהפיקדון והיתרה בהיקף של שני שליש ימומנו במסגרת התכנית – וזאת כדי להשלים מימון מלא של הלימודים. גובה המימון העצמי של החייל המשוחרר יהיה בשווי של שנת לימודים אקדמית, כאשר התוכנית מממנת שלוש שנות לימוד, וארבע שנות לימוד עבור לימודי הנדסה ורפואה. מימוש התוכנית יהיה דומה לתהליך מימוש הפיקדון וייעשה על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים.

התוכנית תקפה החל משנת הלימודים הנוכחית, וכבר בשנה זו צפויים ללמוד במסגרתה אלפי חיילים משוחררים – לוחמים ולוחמות ואוכלוסיות יחודיות. בעתיד תכלול התוכנית מעל 40,000 חיילים משוחררים מדי שנה. בחזון המלא של התוכנית, באם ימומש, יוענק המימון לכל החיילים המשוחררים תורחב התוכנית לכ-120,000 חיילים מדי שנה .

בשבועיים הקרובים ניתן לפנות בכל שאלה למוקד פניות הציבור של צה"ל במספר 1111, ולאחר מכן יינתן מענה קבוע לכל השאלות במוקד השירות של האגף לחיילים משוחררים במשהב"ט.

"ממדים ללימודים" – שאלות ותשובות
מי זכאי למימון במסגרת התוכנית נכון לעכשיו?
– חיילים שהתגייסו משנתון יולי 2013 ואילך (החל מה-1.7.2013) בעלי תעודת שחרור בכבוד זהב (לוחמים)
– חיילים שהתגייסו משנתון יולי 2013 ואילך (החל מה-1.7.2013) בעלי תעודת שחרור בכבוד (זהב, כסף, ארד) השייכים לאוכלוסיות הבאות: זכאי תשמ"ש הורים, חיילים בודדים, עולים חדשים, ובני מיעוטים.

מה שווי התוכנית אותה מקבל חייל משוחרר הזכאי לה?
– על מנת לקבל את התוכנית יידרש החייל להקצות מרכיב מהפיקדון, שווה ערך לשליש משכר הלימוד באוניברסיטאות. את היתרה, שני שליש משכר הלימוד, תממן התוכנית. גובה המימון לא יעלה על שווי שנת לימודים אקדמית באוניברסיטאות, והתוכנית מממנת עבור 3 שנות לימוד בלבד.

– לימודי הנדסה ורפואה-ימומנו 4 שנות לימוד. לאחר סיום פרק הזמן המוגדר למימון, ניתן לקבל מלגות נוספות.

האם ניתן לקבל מימון ללימודים בחו"ל?
לא. התוכנית מממנת לימודים רק במוסדות לימוד בארץ, המוכרים על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הבטחון.

האם התוכנית תממן לימודים במוסדות בהם שכר הלימוד גבוה מהמקובל?
התכנית תממן לימודים בסך מקסימאלי של עלות שכר לימוד אוניברסיטאי שנתי. חייל שיבחר ללמוד במוסד בו שכר הלימוד גבוה משכר הלימוד האוניברסיטאי – ישלים את יתרת שכר הלימוד מכספו או ממלגה אחרת.

איך ממשים את התכנית (המלגה) הלכה למעשה?
מימוש התוכנית דומה לשיטת מימוש הפיקדון וייעשה באמצעות האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הבטחון.

האם במקביל למימוש התכנית, אוכל לממש מלגות נוספות?
לא. אין כפל במלגות לימודים במכללות ששכר הלימוד גבוה משכר הלימוד באוניברסיטאות, ניתן יהיה לקבל מלגה להשלמה עד גובה שכר הלימוד בפועל. עם זאת, ניתן לקבל מלגות קיום תוך כדי קבלת התכנית.

מתי ניתן להתחיל ולממש את התכנית?
בשלב זה לוחמים ואוכלוסיות ייחודיות יוכלו לממש את התכנית כבר משנת הלימודים הנוכחית 2016-2017 (בהתאם לזכאות). יש חיילים משוחררים שיממשו את התכנית בשנה"ל שהחלה בימים אלה.

האם התכנית מיועדת לכלל המשתחררים ממערכת הביטחון?
(מג"ב, שב"ס וחיילי צה"ל)? התכנית מיועדת לכלל הלוחמים והאוכלוסיות הייחודיות המשתחררים משירות חובה במערכת הביטחון בהתאם לזכאותם.

מתי תוחל התכנית לכלל המשתחררים?
החזון המלא הינו להרחיב את התכנית גם לתומכי לחימה וחיילים עורפיים. נפעל לממש זאת בכפוף לתרומות ולחלופין תקצוב והשלמת חקיקה.

האם התכנית מיועדת גם לקצינים ונגדים?
התכנית כוללת משרתי קבע העונים להגדרות מועד הגיוס והיותם לוחמים או אוכלוסיה ייחודית, אשר לא זכו למימון לימודים כתוצאה מתוכנית שירות.

מה חל לגבי מי שקיבל לפי חוק הפריפריה שנה ראשונה מלאה?
זכאים לפי חוק הפריפריה ימשיכו לקבל שנה אחת מתוך התכנית ללא השתתפות של שליש מהפיקדון. ובגין 2 שנות לימוד נוספות בתשלום שליש השתתפות עצמית לכל שנה כפי שזכאים כלל הזכאים בתכנית.

אני עתיד להשתחרר בדצמבר 2016 אך כיום לא נכלל בין הזכאים לקבל את המלגה. האם בתוך 5 שנים מהשחרור, אוכל לקבל את הזכאות בדיעבד רטרואקטיבית?
במידה ותקציב התוכנית יאפשר זאת, וע"פ החלטת הנהלת התוכנית. התכנית לא תשלם תשלומים רטרואקטיביים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך