4 ביוני: תערוכה חדשה במוזיאון אשדוד לאמנות

4 ביוני: תערוכה חדשה במוזיאון אשדוד לאמנות
אורי קצנשטיין

התערוכה, המציגה עבודות וידיאו, צילום ומיצב של אמנים ישראלים עכשוויים, מציעה דיון חי, פועם, עצבי כמעט במקומיוּת הישראלית. מקום ומקומיוּת הם ערכים מִשתנים תדיר בשיח הזהות העכשווי, המְעבד היבטים שונים של נדודים, גלוּת וזרוּת, עקירה ופליטוּת. היבטים אלה רוחשים בעבודות המוצגות בתערוכה ומסמנים את הקיום הישראלי, גם כיום, כרדוף או אחוז דיבוק, שבוי עדיין בין "כאן" ל"שם", בין עבר, הווה ועתיד, בין הפרטי והביוגרפי לבין הקולקטיבי והאידיאולוגי, בין היומיומי והאקטואלי לבין המיתי וההיסטורי.
תערוכה זו היא השלישית בסדרת תערוכות המוצגות במוזיאון אשדוד לאמנות בשיתוף פסטיבל מדיטרנה לתרבות ים-תיכונית.

אוצרים: יובל ביטון, רוני כהן-בנימיני.

במוצ"ש ה-4 ליוני 2016 תיפתח במוזיאון אשדוד לאמנות, במסגרת אירועי פסטיבל מדיטרנה לתרבות ים תיכונית שנערך במשכן לאמנויות הבמה אשדוד, התערוכה "במקום מקום", העוסקת בהגירה כמצב קיומי מתמשך – פיזי ומנטלי, ממשי וסמלי – כפי שהיא מסתמנת בעיסוק חסר מנוח ורב-פנים אצל רבים מן האמנים הישראלים הפועלים כיום.

התערוכה עשויה כמרחב של שוטטות וחיפוש, המכנס מגוון של נראטיבים ונקודות מבט, כמסע-זהות הניזון מתורשת הגירה שאין להשתחרר ממנה ומעוּגן בעבר קדום שאינו מרפה, בחוויה ראשיתית נמשכת של זרוּת ביחס למקום: הַחל בדחף הנדודים הטבוע בגנום היהודי מקדמת דנא; הלאה אל המיתוסים הגלותיים עתירי המסתורין והפנטזיה של "היהודי הנודד" ו"הדיבוק", שהתנסחו באירופה בראשית העידן המודרני; ומשם אל סימונה של "העלייה" כתו מכונן בנראטיב-העל הציוני, שבמרכזו תחייתו של עם מהגרים, הנחלץ מגולה לגאולה ולידתו מחדש כרוכה בזניחת הגולה.

הקשרים קולקטיביים אלה, היסטוריים ותרבותיים, נוכחים בתערוכה כפנטום המרחף מעל פוליטיקת הזהויות העכשווית, בעוד שהגרעין המניע במנוע החיפוש העולה מן העבודות המוצגות בתערוכה, נע בין שני צירים: האחד חותר לשיקום של זיקות-עבר תוך חקירה של חוויית גלוּת והגירה שהודרה או הודחקה – והשני משקף מגמה של פנטזיה וכמיהה ל"מקום אחר", בעידן בו תופעת ה"ירידה" מהארץ, הנהייה אחר דרכונים זרים ושגרה של מסעות בעולם מעידים על שכיחותו של "חלום עזיבה" ערטילאי, שאינו מנותב בהכרח ליעד ספציפי.

האמנים המשתתפים בתערוכה:
איתי איזנשטיין, יעל ברתנא, דור גז, דני גל, יואב חורש, אמיר יציב, דנה לוי, תמר לצמן, פנחס כהן גן, אייל סגל, אילנה סלמה-אורתר, אלי פטל, ענן צוקרמן, תומר קאפ, לוסיאנה קפלון, אורי קצנשטיין, אלהם רוקני, פיליפ רנצר, ליאור שביל, חן שיש

זו השלישית בסדרת תערוכות במוזיאון אשדוד לאמנות הנערכת בשיתוף עם פסטיבל מדיטרנה לתרבות ים-תיכונית (המתקיים במשכן לאמנויות הבמה הסמוך), והיא משלימה טרילוגיה הבוחנת סוגיות של זהות מקומית על רקע אופיה הייחודי של העיר אשדוד.
התערוכה הראשונה, "עד שתצא מקולי" (מאי 2014), עסקה בניסוח הזהות אצל בני הדור השלישי והרביעי להגירה, כסינתיזה בין משקעים של מסורת לבין דפוסי תרבות מערביים. התערוכה השנייה, "הים האחרון" (יוני 2015), בחנה את מקומו של הים התיכון בתרבות ובאמנות הישראלית.

התערוכה הנוכחית קושרת את המקומיות הישראלית עם תנודות ההגירה במציאות הגלובלית ועם קלחת הפליטים הרוחשת כיום סביב הים התיכון, תוך דיון מושגי בזהות המתמודדת עם מצבים של שינוי והתהוות תמידיים.

פתיחת התערוכה –מוצ"ש 4/6/2016 בשעה 20:30
אוצרים: יובל ביטון, רוני כהן-בנימיני.

שעות פעילות המוזיאון
ימים א', ג', ד', ה' 9:00 – 16:00
יום ב' 9:00 – 20:00
שישי, שבת 10:30 – 13:30

מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד | 08-8545180/1 |www.ashdodartmuseum.org.il

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך