ברגע האמת, משרדי הממשלה לא יהיו שם בשבילכם!

23 שנה אני חוטא בכתיבה, ולא עבר יום אחד מבלי שנתקלתי בסיפור של עוולה כזו או אחרת כלפי אזרח מצד משרדי הממשלה. זה פשוט בלתי נתפס כיצד אותם משרדי ממשלה, שתמיד מבטיחים להתייעל, לשנות סדרי עולם ולהיות קשובים יותר לאזרח הקטן, חוזרים על אותן טעויות של זלזול, חוסר התייחסות והישענות בלתי נסבלת על כבלי הבירוקרטיה.
שי תור

קחו לדוגמא את הסיפור של "מרכז פלדות" ברובע ח', שפרסמנו בשבוע החולף. כולם יודעים על הסבל הבלתי נגמר של 80 המשפחות המתגוררות ב"בניין הסרטן", ולמרות הבטחות חוזרות ונשנות שהנה מחר בבוקר יפציע בוקר של יום חדש על דיירי "מרכז פלדות", הבוקר הזה מסרב להגיע. משרד השיכון לא יכול להעביר החלטה אחת פשוטה, שעברה אישור של כמה שרים במשרד הממשלתי (שכבר הספיקו להתחלף), וגם במקרה הזה כולם אומרים כי מדובר בהליך בירוקרטי מסובך. מה כאן מסובך? לחתום על אישור של פרויקט פינוי-בינוי, שיעשה טוב לכולם – דירות מרווחות במקום דירות הכוך הכעורות, דירות חדשות שיימכרו לזוגות צעירים במחירים סבירים ושיקום של אזור חשוב מאוד בלב רובע ח'. כל הטוב הזה לא עושה רושם על איש במשרד השיכון, הרי יש בעיות בירוקרטיה וזה חזק יותר מהכל. פשוט בושה וכלימה שכך מתנהל משרד ממשלתי בשנת 2016.

רוצים עוד דוגמא לכישלון של גוף ציבורי שצריך וחייב להעניק שירות ראוי לאזרחים? בבקשה. השבוע אנו מפרסמים סיפור כואב ביותר. המוסד לביטוח לאומי מסרב לממן קצבת ניידות לבן שנה ושמונה חודשים המוגדר נכה בשיעור 100%, עד שיגיע לגיל 3. לפעוט יש אח בן ארבע וחצי, גם הוא בעל צרכים מיוחדים, ואמם, נטלי מויאל מאשדוד, אומרת בקול שבור: "אני מצפה שהמדינה תעזור לי אבל אני נתקלת בקיר אטום ומתאכזבת".

הביטוח הלאומי הוא אבי אבות הכישלון בכל מה שקשור לשירות לציבור. הטרגדיה האישית של האזרח הקטן שפונה בייאוש לסיוע מצד הביטוח הלאומי, הופכת לקולקטיבית, כי בעצם כולנו מכירים אח, דוד או שכן שזכה ליחס משפיל ומזלזל מהגוף שחייב לעבור ניעור רציני, ויפה שעה אחת קודם. המוסד לביטוח לאומי מואשם לאורך שנים תחת כל עץ רענן באדישות, בירוקרטיה שרירותית ובדיקה משפילה וארכנית בציציותיהם של אנשים עצובים וכואבים, שלא תמיד מסתיימת במתן העזרה הדרושה להם כדי לחיות ולהשתקם.
אני אישית מכיר אנשים שראויים לקבל קצבה חודשית, בגלל בעיות רפואיות או נפשיות, אך לאחר שעברו מסלול עינויים בחסות פקידים ממשלתיים חסרי רגישות, הם החליטו לוותר, כי בסופו של דבר, שוב הבירוקרטיה תמיד מנצחת.

הגיע הזמן שראש הממשלה יקום על הרגליים, ובמקום להתעסק בבעיות זניחות, ישים את כל כובד משקלו לטובת שינוי מהיר ויעיל במשרדי הממשלה. תמיד שמענו הבטחות ומילים גבוהות על סדר חדש, על קיצור הליכים, על יחס אחר לאזרח הקטן, אבל מעבר לדיבורי סרק, הבעיות רק הולכות ומחמירות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך