42 שנים לאחר הקרב: סגירת מעגל מרגשת בישיבת אשדוד

הקרב על הכפר סיל שבלבנון היה קרב עקוב מדם שהסתיים בניצחון ישראלי אסטרטגי שהכריע את המלחמה. 42 לאחר נפילתם של לוחמי פלוגת אלון – ישיבת ההסדר אשדוד הקימה חדר הנצחה ייחודי לזכר נופל הפלוגה אליהו בן עמי. ראש הישיבה: "זהו חיבור עמוק לשורשי העיר ותושביה ומעין סגירת מעגל השזור בישיבה ובעיר אשדוד"

42 שנים עברו מאז הקרב בכפר סיל שבלבנון במלחמת שלום הגליל, אותו הגדיר הרמטכ"ל דאז, רפאל איתן, כקרב הקשה ביותר של צה"ל במלחמת לבנון הראשונה, שנמשך 4 ימים ובו נפלו לוחמים רבים מחטיבת גולני. מטרת הקרב הייתה השגת שליטה בכפר סיל שנחשב אז כמיקום בעל חשיבות אסטרטגית בשל מיקומו המוביל אל ביירות. בכפר הוצבו כוחות חזקים של הצבא הסורי שמנעו את התקדמותו של צה"ל לכיוון צפון.

ראש ישיבת ההסדר 'נווה דקלים' אשדוד, הרב דוד גבריאלי, ומנהל הישיבה, שלמה ונחוצקר, לחמו יחדיו בקרב בפלוגת אלון שבגדוד סופה שאיבדה שבעה מלוחמיה בקרב. בין הנופלים היה רב"ט אליהו בן-עמי בן-חמו הי"ד מאשדוד, יתום מאב ואם, אשר התגייס באפריל 1980 ושירת במסגרת ישיבות ההסדר בחיל-השריון כנהג טנק. בן 20 היה במותו והותיר אחריו שני אחים ושתי אחיות.

מאז נפילתו, חלמה אחותו סימה צרפתי להנציח את אחיה הצעיר ופנתה לחבריו ליחידה, הרב גבריאלי ושלמה ונחוצקר, במטרה להקים עבורו חדר הנצחה בישיבה. כעת, 42 שנים לאחר אותו הקרב, נחנך בישיבת ההסדר 'נווה דקלים' שבאשדוד חדר מוזיקה שנתרם ע"י סימה ומשה צרפתי לזכר אחיה, אליהו. חנוכת חדר המוזיקה הייתה בנוכחות המשפחה וחברי פלוגת אלון אשר מקפידים במשך 42 השנים להגיע ביום הזיכרון לחללי צה"ל לכל בתי הקברות הצבאיים בו קבורים חבריהם ולבתי משפחות הנופלים, וביום הקרב עצמו מגיעים אף לאזכרות הפרטיות של המשפחות. כך עשו גם הפעם.

"42 שנים אני הולכת עם זה בפנים; עם תחושה שלא הצלחנו להנציח את אלי כראוי. אנחנו מנסים לעבד את הדרך לזיכרון של אחינו אך נמצאים בתחושת החמצה גדולה" מספרת סימה צרפתי, אחותו. "עכשיו ישנה הוצאה לפועל להנצחת אחינו בדרך כה ייחודית – בניית חדר מוסיקה והקלטות שאחינו אלי ז"ל מאוד אהב. זוהי עבורנו סגירת מעגל גדולה ויש בנו הוקרה גדולה ושמחה על ההנצחה שהוקמה".

ראש הישיבה, הרב דוד גבריאלי, ציין: "לאחר העקירה מגוש קטיף ונווה דקלים, הגענו לאשדוד לבחון את העתקת הישיבה לעיר והתארחנו לשבת ברובע ה' בעיר. את תפילת ליל שבת עשינו בבית הכנסת של סניף בני עקיבא. בכניסתי לבית הכנסת הסתכלתי בלוח הזיכרון של בוגרי הסניף והשם הראשון שהופיע היה של שמו של אליהו בן עמי הי"ד, אחד משבעת הנופלים במלחמת שלום הגליל מפלוגתי, פלוגת אלון . עכשיו, משהגענו לעיר ולאחר עשיה מרובה, זכינו שמשפחתו מנציחה את יקירה בישיבה. זהו חיבור עמוק לשורשי העיר ותושביה ומעין סגירת מעגל השזור בישיבה ובעיר אשדוד שהתלכדו יחד זה בזה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך