צבת ים חומה שעלתה להטיל בחוף בעיר נלכדה בין מסלעת המרינה לגדר מתכת וניצלה בזכות סורקי החוף

מאיר מור יוסף שהציל את צבת הים: "היה חשוב לשחרר אותה בהקדם שמחתי שלא קרה לה כלום וההנאה של לראות אותה חוזרת בשלום לים זה חוויה שלא אשכח".

בשביל סורקי החוף לקום בבוקר לצאת אל החוף במטרה לחפש עליית צבות ים שעלו להטיל זאת פעולה יומיומית חשובה. המטרה – לאתר קינים של צבות ים אשר עלו להטיל בחוף במהלך הלילה, סריקות אלו מתבצעות ע"י מתנדבים ופקחים לאורך כל עונת ההטלות – כל בוקר.

דוד חלפון פקח יחידה ימית ברשות הטבע והגנים: עם הגעת שני המתנדבים מאיר ונטלי הם מיד איתרו קן אך להפתעתם הם הבחינו בצבת הים שנלכדה בעת ניסיונה לשוב חזרה לים, בין מסלעת המרינה לגדר מתכת.

ברוב תושייתם הצליחו לסייע לה להחלץ מהמצב וליוו אותה בבטחה לים.

הקן אותר ובו 63 ביצים. הביצים הועברו אל חוות הדגרה בטוחה והאבקועים, הצבצבונים הקטנים שיבקעו, יצאו אל מסעם המופלא בים, אולי יפגשו שם את אמא שלהם שבזכות מאיר ונטלי שבה אליו בבטחה.״

נטלי מור יוסף מתנדבת רשות הטבע והגנים: ״כשראיתי אותה בין הסלעים לגדר הרגשתי שאני נחנקת בשבילה אי היכולת לזוז, לא יודעת כמה זמן הייתה כלואה שם, מאבדת כוחות, אם לא נצליח לחלץ אותה בזמן… ישר התקשרתי לפקח דוד שהנחה אותנו מה לעשות".

עוד סיפרה "מאיר מתנדב נוסף שהיה איתי התחיל לנסות להזיז טיפה את הגדר והיא התחילה להשתחרר אבל לא יכלה עדיין לחצות לכן הוא התחיל להרים את הגדר עד שהצליחה לצאת. ברגע שחצתה זה היה רגע של אושר ונחמה כשהתחילה לחזור לכיוון הים זה היה התרגשות עצומה היו לי דמעות של אושר חוויה שלא אשכח.

הרגעים הקטנים שבהתנדבות שהופכים לדברים גדולים של אושר בלב יופיו וקסמו של הטבע.״

מאיר מור יוסף מוסיף כי לא האמין לרגע למה שהוא רואה. היה חשוב לשחרר אותה בהקדם שמחתי שלא קרה לה כלום וההנאה של לראות אותה חוזרת בשלום לים זה חוויה שלא אשכח.״

ברשות הטבע והגנים מוסיפים כי עונה ההטלה מתחילה בחופי הים התיכון בסביבות מאי ונמשכת עד אוגוסט. נקבת צב ים חום מטילה כ-2-3 קינים, אחת לשנתיים לערך, אשר בכל אחד מהם כ-80 ביצים. נקבת צב ים ירוק מטילה כ-3 קינים, אחת לשלוש שנים לערך, אשר בכל אחד מהם כ-130 ביצים. רק צאצא אחד בממוצע יגיע לבגרות מינית ויוכל בעצמו להעמיד צאצאים. נקבות צבי הים עולות להטיל, על פי רוב, באותו אזור בו הן עצמן בקעו, ורק אחוז קטן מהקינים מוטל באתרים מרוחקים יותר.

הרשות קוראת למתרחצים ולמבלים על החוף לפקוח עיניים, לזהות את העקבות שמשאירה אחריה נקבת צב הים שעולה לחוף להטיל ביצים ולדווח למוקד בטלפון 3639* במידה וראיתם עליה בלילה להתרחק לא לצלם בפלאש ולדווח למוקד.

קרדיט צילום:  נטלי ומאיר מור יוסף

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך