מהם אחוזי הנכות עקב אוסטאוארתריטיס

אוסטאוארתריטיס (Osteoarthritis) היא מחלת מפרקים נפוצה הפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. מחלה זו יכולה לגרום לכאבים, לקשיי תנועה ולירידה משמעותית באיכות החיים, ורבים מהסובלים ממנה מתמודדים גם עם אתגרים כלכליים הנובעים מירידה ביכולת העבודה ומהצורך בטיפולים רפואיים. אתם, עצמכם, מתמודדים עם המחלה ותוהים האם וכמה אחוזי נכות מגיעים לכם? תשובות לשאלה זו ושאלות נוספות כאן, לפניכם
קרדיט-Photo by De an Sun on Unsplash

הסיבות למחלה ומאפייניה
אוסטאוארתריטיס היא מחלה ניוונית של המפרקים, המאופיינת בשחיקה של רקמות סחוס ורקמות תומכות. המפרקים הנפגעים העיקריים הם הברכיים, הירכיים ואצבעות כף היד. עם התקדמות המחלה, הסחוס במפרקים מתבלה, גורם לחיכוך של עצם אל עצם ומוביל לכאבים, נפיחויות ומגבלות תנועה. גורמים רבים יכולים לתרום להתפתחות המחלה, כולל גיל מתקדם, גנטיקה, השמנת יתר ופציעות קודמות במפרקים. ככל שאנו מזדקנים, הסיכון לפתח אותה עולה, כאשר רוב המקרים מאובחנים בקרב אנשים מעל גיל 50. עודף משקל מהווה גם הוא גורם סיכון משמעותי, שכן הוא מגביר את הלחץ על מפרקים נושאי משקל כמו הברכיים והירכיים.

 

כיצד היא משפיעה על איכות החיים
מחלה זו יכולה להשפיע באופן ניכר על איכות החיים של הסובלים ממנה. כאבי מפרקים, נוקשות ומגבלות תנועה עלולים להקשות על ביצוע פעילויות יומיומיות בסיסיות, כמו הליכה, עמידה ממושכת או אחיזת חפצים. תסמינים אלה עלולים להחמיר עם הזמן, מה שמוביל לירידה בניידות ולתלות גוברת באחרים. מעבר להשפעה הפיזית, אוסטאוארתריטיס עלולה להשפיע גם על בריאותם הנפשית והרגשית של הסובלים ממנה. כאב מתמשך, אובדן עצמאות וקשיים בביצוע פעילויות מהנות עלולים לתרום לתחושות של דיכאון, חרדה ובידוד חברתי. חשוב להכיר בהשפעות המקיפות של המחלה ולפנות לתמיכה רגשית במידת הצורך.

 

אילו טיפולים מוצעים
למרות שאין תרופה למחלה זו, ישנן שיטות טיפול רבות שיכולות לסייע בניהול התסמינים ובשיפור התפקוד. מנוחה וקירור עשויים להקל על כאבים ונפיחות במהלך התקפים, בעוד שפיזיותרפיה ותרגילי חיזוק שרירים יכולים לשפר את היציבות והגמישות של המפרקים הנגועים. שינויים באורח החיים, כמו ירידה במשקל ואימוץ פעילות גופנית מתונה קבועה, יכולים גם הם למלא תפקיד חשוב בניהול המחלה. עבור חלק מהאנשים, טיפול תרופתי הכולל משככי כאבים, נוגדי דלקת או זריקות סטרואידים עשוי להיות נחוץ לשליטה בתסמינים. במקרים חמורים, ניתוח להחלפת מפרק עשוי להיות הפתרון המתאים כדי לשקם את התפקוד ולהפחית כאב.


זכאות לאחוזי נכות
אנשים הסובלים מאוסטאוארתריטיס עשויים להיות זכאים לאחוזי נכות, בהתאם לחומרת המחלה והשפעתה על יכולתם לתפקד בעבודה ובחיי היומיום. גורמים כמו רמת הכאב, מגבלות תנועה, הצורך בסיוע או בהתאמות מיוחדות והשפעה על יכולת ההשתכרות, כולם נלקחים בחשבון בעת הערכת הזכאות לנכות. אחוזי הנכות הספציפיים המוענקים עשויים להשתנות בהתאם לנסיבות ולמצבו הספציפי של החולה. יחד עם זאת, ברוב המקרים, ככל שההשפעה של המחלה על התפקוד היומיומי והיכולת להשתכר חמורה יותר, כך גדלים הסיכויים לקבלת אחוזי נכות גבוהים יותר.


כיצד מגישים את הבקשה לקבלת אחוזי נכות
הגשת תביעה לאחוזי נכות עקב מחלה זו יכולה להיות תהליך מורכב ומתסכל. איסוף של תיעוד רפואי מקיף, הכולל אבחנות, תוצאות הדמיה, דוחות מרופאים מומחים והערכות תפקודיות, הוא הכרחי כדי לבסס את התביעה. כדי להגביר את הסיכויים לקבלת התביעה ולזרז את התהליך, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים. עורך דין המתמחה בתביעות נכות יכול לספק הכוונה חשובה ולסייע בהתמודדות אל מול המורכבויות המשפטיות של התהליך. בנוסף, חוות דעת מאורתופד מומחה יכולה לחזק את התביעה על ידי מתן הערכה מפורטת של חומרת המחלה וההשפעות התפקודיות שלה.


כיצד פנייה לאורתופד מומחה יכולה לעזור
פנייה לאורתופד מומחה יכולה לשחק תפקיד מרכזי בניהול יעיל של אוסטאוארתריטיס. אורתופדים הם רופאים המתמחים במערכת השלד, במפרקים, בשרירים ובקשרים. הם בעלי הידע והמומחיות הדרושים להערכת חומרת המחלה, לאיתור סיבוכים פוטנציאליים ולהתאמת תוכנית טיפול מותאמת אישית לצרכים הספציפיים של כל מטופל. במהלך התייעצות עם אורתופד מומחה, המטופלים יכולים לצפות להערכה מקיפה של מצבם, הכוללת בדיקה גופנית, בדיקות הדמיה ודיון מעמיק על התסמינים והשפעתם על איכות החיים. בהתבסס על הממצאים, האורתופד יכול להמליץ על מגוון אפשרויות טיפול, החל משינויים באורח החיים וטיפולים שמרניים ועד התערבויות כירורגיות במקרים מתקדמים.


לסיכום
אוסטאוארתריטיס היא מחלה כרונית שיכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים והתפקוד של הסובלים ממנה. מודעות לאופן שבו המחלה מתפתחת, לאסטרטגיות טיפול יעילות ולאפשרויות לקבלת אחוזי נכות, יכולה לעזור למטופלים להתמודד טוב יותר עם האתגרים הייחודיים הכרוכים בחיים עם המחלה. בין אם זה באמצעות שינויים באורח החיים, טיפולים רפואיים או חתירה לתמיכה כלכלית, ישנן דרכים רבות בהן הסובלים ממחלה זו יכולים לנהל אותה ולמצות את איכות החיים שלהם. 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך