האביב הגיע.. והנה באות האלרגיות

כולנו מסדרים את הארונות עם בוא האביב, מעלים למעלה את בגדי החורף, ואז זה מגיע: הופעות או החמרה של נזלת, התעטשויות, אודם באף ובעיניים. אם זה נשמע לכם מוכר כנראה שגם אתם סובלים מנזלת אלרגית עונתי
ד"ר אירינה קומורובה. צילום: אלבום פרטי

רובינו אוהבים את האביב, העונה הכי נוחה ונעימה בשנה, אך יש בנינו שהאביב עם כל הפריחה היפה שמסביב הוא אות מבשר אלרגיות, אשר משפיעות על איכות חייהם. 

אז מהי האלרגיה הזו? מהם התסמינים שלה? ומה הדרכים המומלצות לטיפול? ד"ר אירינה קומרובה, רופאה מומחית באלרגיה ואימונולוגיה קלינית במאוחדת מחוז דרום עושה לנו סדר עם כל הפרטים לאבחון התופעה והדרכים לטפל בה.

מה התופעות המאפיינות נזלת אלרגית?

נזלת אלרגית מתבטאת בהפרשות מימיות מהאף, התעטשויות מרובות, אודם בעיניים וגרד באף, בלחמיות העיניים, בחיך, בגרון ובאוזניים והינה מחלה מאוד  שכיחה המאבחנת כ -20% ההאוכלוסייה. 

ממה בעצם נזלת אלרגית נגרמת ?

הנזלת נגרמת עקב יצור של נוגדנים ספציפיים לאלרגנים הנשאפים מהאוויר וחודרים למערכת הנשימה. אלרגנים נשאפים הם:

  1. אלרגנים כל שנתיים– הנמצאים בסביבה בכל ימות השנה, כמו: קרדיות אבק בית, פרוות בעלי חיים של חתולים או כלבים, נוצות ועובשים, אשר נמצאים בעיקר בתוך הבית או במקום העבודה.

אלרגנים עונתיים- מופיעים באוויר רק בתקופות מסוימות, כמו בעונת פריחת העצים (אפריל, מאי), דשאים ושיבולים- דגניים (קיץ), עשבים או שיחים (קיץ, סתיו) 

תסמיני הנזלת האלרגית יכולים להמשך בכל ימות השנה עם החמרה בעונות ו/או בחשיפה לאלרגן ספציפי, כמו: חתול או כלב. אדם אלרגי עלול לסבול מאלרגיה רק מאלרגן ייחודי ו/או בעונה אחת. בדרך כלל המחלה פורצת בעת חשיפה לאלרגנים שונים בו זמנית.  

למה דווקא בעונת האביב?

בעונה זאת, עונת המעבר מהחורף לאביב אנשים אלרגיים רבים מדווחים על הופעה או החמרה בתסמיני המחלה. תופעה עונתית זו נקראת "קדחת השחת" או Hay Fever. הסיבות לכך נובעות מעלייה בתפוצת פריחות העצים בתקופה הזאת, כמו: פריחת עץ הזית, הברוש, הערער, האלון והפקאן. 

האלרגיה בעצם, מגיעה בשל הפריחה הרווחת בתקופה זו. 

איך אני יודע שיש לי אלרגיה לחילופי עונות ? 

אם בעונות מסוימות מבלי להרגיש מקורר יש לך הפרשות מימיות מהאף, אתה מתעטש ללא הפסקה, סובל מאודם בעיניים וגרד באף, בלחמיות העיניים, בחיך, בגרון ובאוזניים. סימן שאתה אלרגי לאלרגנים עונתיים. אם זה  קורה באביב אז היא עונה הכי יפה אבל הפריחות שהעונה מביאה פחות טובות לך.

 

האם התסמינים יכולים להופיע גם לא בעונת המעבר?

תסמיני הנזלת האלרגית יכולים להמשך בכל ימות השנה עם החמרה בעונות ו/או בחשיפה לאלרגן ספציפי, כמו: חתול או כלב. אדם אלרגי עלול לסבול מאלרגיה רק מאלרגן ייחודי ו/או בעונה אחת. בדרך כלל המחלה פורצת בעת חשיפה לאלרגנים שונים בו זמנית. תבחינים (טסטים) מעידים על רגישות מסוימת אבל ייתכן שהאדם כלל לא ייחשף לגורמים אלה. 

בעונת הקיץ נראה החמרה של התסמינים הנובעת מפריחת הדגניים, כמו: דשאים או אבקות של שיבולים וצמחים שונים המגיעים עם הרוח מהשדות. בעונת הסתיו תתבטא המחלה כתוצאה מחשיפה לפריחת העשבים והשיחים.

מתי תסמיני המחלה מופיעים והאם הם חולפים עם הגיל?

תסמיני המחלה מופיעים לרוב בגיל צעיר ונמשכים עד לגיל הביניים ובחלק קטן מהמקרים גם יותר מזה. ובחלק קטן מהמקרים גם יותר מזה אפילו עד העשור השביעי והשמיני. 

איך התופעות הללו משפיעות ?

מעבר לתופעות הפיזיות המטרידות, תסמיני המחלה גורמים להפרעות בשינה, הפרעות בריכוז בעת העבודה והלימודים ובמקרים של ילדים קטנים אף מהווים סיכון משמעותי להחמרה במחלת אסתמה. 

האם המחלה קשורה למחלות אחרות שיש לי?

המחלה קשורה בשכיחות גבוהה במחלות אלרגיות אחרות, כגון אסתמה, אלרגיה למזון ודרמטיטיס אטופית. 

עד כמה חשובה מהירות האבחנה של התופעות כאלרגיה?

חשוב מאוד לאבחן מוקדם את הנזלת האלרגית, וגם לטפל בה כמה שיותר מהר, ישנה חשיבות רבה לאבחון וטיפול במחלת הנזלת האלרגית, מעבר לכך שהתחושות הפיזיות מציקות, הנזלת האלרגית עלולה להוביל להתפתחות דלקות במערות הפנים (סינוסיטיס) והאוזניים (אוטיטיס). כאשר מאובחנת נזלת כרונית יש לבצע בירור האם היא נובעת ממקור אלרגי ומהו האלרגן שגרם לכך. אבחון המחלה מתבצע על ידי רופא מומחה באלרגיה ואימונולוגיה במרפאת מומחים, על סמך:

  1. התמונה הקלינית של התבטאות המחלה (סימנים ותסמינים).
  2. תוצאות תבחיני עור (טסטים) לאלרגנים נשאפים- החדרת טיפה מחומר אלרגני בשריטה יזומה בעור.
  3. בדיקת דם RAST –  לאיתור נוגדנים לאלרגנים ספציפיים בדם (מתבצעת במקרים שלא ניתן לבצע בדיקה על העור) 

מה הטיפולים לתסמיני הנזלת האלרגית- 

אל תתייאשו. לנזלת האלרגית קיים טיפול פשוט:

  1. באמצעות תרופות, כגון טבליות, תרסיסים או טיפות- אינם מרפאים את המחלה, אך מקלים על התסמינים ומאפשרים תפקוד ואיכות חיים טובה יותר. 
  2. טיפול בחיסונים (אימונותרפיה) טיפול המבוצע רק במרפאות מומחים לאלרגיה. החיסונים ניתנים בזריקות תת עוריות של האלרגן תחת בקרה רפואית.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך