כָּתוּב בְּטֶבַע

הספרייה העירונית יחד עם קהילת אבוקדו-קהילת הקיימות של אשדוד יזמו את 'כתוב בטבע' סדנת כתיבה יוצרת בהשראת הטבע העירוני באשדוד.

השבוע  התקיים המפגש האחרון בסדנה שלנו ״כתוב בטבע״ סדנת כתיבה יוצרת בהשראת הטבע העירוני באשדוד שהייתה שיתוף פעולה בין הספרייה העירונית לקהילת אבוקדו בהנחיית המשוררת מירה קדוש. את סדנת הכתיבה הייחודית בשילוב סיורי חוויה בטבע הובילה המשוררת מירה קדוש , "יזמי סדנת הכתיבה 'כתוב בטבע' ביקשו להוביל להבנת מהותה של הספרות ולהענקת כלים לכתיבה ספרותית" –אומרת לנו מירה – "במהלכה תרגלו המשתתפים טכניקות כתיבה, נחשפו לטקסטים ספרותיים מן השירה והפרוזה העוסקים בנושא טבע, למדו ותרגלו תרפיות שונות, כך שתוך כדי חוויה אומנותית יגיעו אל גילוי פנימי,  אל מפגש עמוק שבין האדם לעולם שסביבו."

סדנת הכתיבה היוצרת בהשראת הטבע העירוני האשדודי בהנחיית המשוררת מירה קדוש כללה תרגילי קינסיולוגיה לאיזון גוף נפש, מדיטציית הקשבה ולאחריה תרגילי כתיבה שונים שעסקו בהפעלת חושים, התבוננות  בנופים וקשב לטבע הרוחש סביב, הדהוד לשירי משוררים הכותבים אקו-פואטיקה, תרגול כתיבת שירי הייקו מן המסורת היפנית וכתיבת טקסט שירי שכל חברי הקבוצה נטלו בו חלק. פליקס דהן, שהשתתף  בקורס  מספר על אישיותה המיוחדת של מירה קדוש, "היא חיה ונושמת את הכתיבה, כמשוררת היא מגלה מצפן ומצפון ערכי וכותבת בגילוי לב ובאומץ רב. ניכר שהשקיעה רבות בקורס עם תכנים מגוונים באיכות מעולה וללא ספק, היא הצליחה להדביק אותי באהבת הכתיבה והיצירה."

נירה עמרמי, משתתפת נוספת בקורס כתבה  למירה, "פעם ראשונה שאני משתתפת בסדנת כתיבה. מעבר לחשיפה לשירים, כתבים ויוצרים מעוררי השראה, אישיותך תרמה רבות לתהליך הגילוי העצמי והעמוק שנדמה לי שהתחיל בכל אחד ואחת מאתנו. ההתנסות בכתיבה, האנרגיה הטובה, הצבעונית והמוארת שבך הייתה לי כמעיין מים חיים. וכמו מעיין נובע, שילחת מתוכך יצירה אחר יצירה , כך שאחת ריגשה והפעימה יותר מקודמתה. כמו קוסם ששולף שפנים מתוך כובע…הילכת עלינו קסם! מחכה לסדנת המשך, כי רק התחלנו את הדרך."

סדנת הכתיבה כללה סיור בשפך נחל לכיש ובפארק האקולוגי עם הסבריו המתובלים בסיפורים ושירים  של יאיר פרג'ון, מדריך בכיר של החברה להגנת הטבע והשהות בטבע עוררו יצירה שופעת ומרתקת בקרב משתתפי הסדנה.                                           

אשדוד ניחנה בטבע עירוני יוצא- דופן,  אין עוד הרבה ערים כמו אשדוד שזכו למגוון כזה שעוטף אותן: חולות דיונה מדרום, נחל לכיש שהוא גם נחל איתן מצפון וגם נחל אכזב ממזרח וחופי ים שוקקים ממערב. "באוגוסט 2020 נפתח הפארק האקולוגי החופי הראשון בישראל ורצינו לכנס קבוצה של תושבים עם זיקה לטבע ואוהבי המילה הכתובה לייצר בנק של סיפורים ושירים על הטבע בעיר כמו ארכיון לחוויות בטבע האשדודי."-מספרת ימית הוניקמן פרץ, מנהלת מחלקת קיימות ואיכות הסביבה בעיריית אשדוד.  הסדנה חנכה את ״המרתף״ החדר החדש בספרייה המכיל בתוכו אוסף של שירה ומחזות  ומיועד לסדנאות כתיבה לילדים ומבוגרים. משתתפי הקורס ביקשו להודות למשוררת מירה קדוש, לאיילת עמר- מנהלת הספרייה, לדליה סגל שורגי- מנהלת מדור ילדים נוער ותרבות, לימית הוניקמן פרץ, מנהלת מחלקת קיימות ואיכות הסביבה ולסילבי שרפי מנהלת קהילת "אבוקדו". למידע נוסף על סדנאות כתיבה ופעילויות נוספות בספרייה העירונית ע"ש מאירהוף, קיבוץ גלויות 2, אשדוד, חייגו: 08-856-4280

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך