בשיתוף משרד החינוך: 'אקדמא' באה לגן

גני ילדים באשדוד מארחים בימים אלה את תכנית אביב מיוזיקל, סדרת קונצרטים במסגרת תכנית חינוך מוזיקלי לגיל הרך. התכנית פועלת מזה מספר שנים והשנה משתתפים בה 26 גני ילדים, אשר בחרו בחינוך המוזיקלי להתמחותם. התכנית הוכנה בשיתוף משרד החינוך, אגף הגנים במינהל החינוך וקונסרבטוריון 'אקדמא'.

בכל העולם יש ביקוש גדול לחינוך מוזיקלי כבר בגיל הרך. מחקרים בתחום מלמדים על ההשפעה הגדולה שיש לחינוך המוסיקלי על ה'קטנטנים', ובאשדוד מיהרו לגבש תכנית חינוכית שחושפת את הילדים הרכים לעולם המוסיקה, ובתוך כך מפתחת את כישוריהם, מעניקה להם יסודות בתחום המוסיקה ומחנכת אותם לערכים כמו משמעת, חריצות, התמדה, הגינות, תהליכי למידה ארוכים ופיתוח כשרונות יצירתיים. החדרת לימודי המוסיקה למערכת החינוך באשדוד לא התחילה היום.

העיר ייחסה לכך חשיבות רבה ומזה שנים רבות שהמערכת מיישמת את חזון ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, שביקש להנחיל חינוך מוסיקלי לכל ואפשרות שכל ילד ילמד לנגן על כלי מוסיקלי. מינהל החינוך בראשות אריה מימון הופקד על יישומה של תכנית זאת ובאמצעות אגף החינוך היסודי (בראשות מרטין עובדיה) ואגף הגנים היא פועלת בכל מוסדות החינוך היסודיים וגני הילדים.

וכמו תמיד, התכניות באשדוד זוכות להצלחה בזכות שיתופי פעולה בין גופים ויחידות רלוונטיים. כך גם בתכנית 'החינוך המוזיקלי' לילדים ולתלמידי היסודי, שזוכה לשיתוף פעולה יוצא מן הכלל עם 'אקדמא' – הקונסרבטוריון העירוני. מורי 'אקדמא', פועלים במסגרת תכנית מיוחדת שנועדה להניח את היסודות הראשוניים לקראת התפתחות מוסיקלית בקרב הילדים. התכנית מותאמת לכל מסגרת חינוכית שמבקשת להעמיק את החינוך המוזיקלי ולפתח יכולות קוגניטיביות בקרב ילדים, כאשר ההכשרה מתקיימת בקבוצות קטנות, תלת-שלביות (2.5-4, 4-5, 5-6), על פי שיטת דאלקרוז – מורה לצרפתית שהקדיש את חייו לחקר השפעת המוזיקה והחינוך המוזיקלי על הילדים הקטנים.

במסגרת זו, התקיים ביום חמישי האחרון שיעור פתוח לילדים ולהורים באחד מגני הילדים בעיר – גן חופית. השתתפו בו אפרת עזריה – מנהלת אגף גני ילדים במינהל החינוך, ינינה קודליק – מנהלת קונסרבטוריון אקדמא, וצאלה מלמד – מדריכה בגני אשדוד בנושאי "העמקה במוסיקה". במהלך הקונצרט האזינו הילדים למוזיקה וזיהו כלי נגינה שונים, עליהם למדו במהלך שנת הלימודים. הילדים שרו יחד שירים של המשוררת והמלחינה הלאומית הישראלית נעמי שמר, המוקדשים לחג פורים ולחג האביב הקרב ובא. בתוכנית השתתפו המנחה והזמרת – פולינה מאיופיס, הפסנתרן – גנאדי גורין, הכנרת – אלנה ויניצקאיה ונגן חליל, קלרינט וסקסופון – בני מאסטרמן.

אפרת עזריה, מנהלת אגף גנים: "אני מאוד שמחה שהעתקנו את התכנית לתוך הגנים. בעבר, לימדנו ילדים ולאחר מכן קיימנו קונצרט משותף ב'אקדמא'. אבל עכשיו, בגלל המצב, אי אפשר לנייד ילדים באוטובוסים אז החלטנו לקיים את הקונצרטים בגנים. אני מודה לעופרה – הגננת של גן חופית, לצאלה מלמד – מנהלת התכנית בגני הילדים, ולינינה קודליק – מנהלת קונסרבטוריון 'אקדמא', על השותפות ארוכת הטווח, שמתפתחת יותר ויותר מדי שנה".

ינינה קודליק, מנהלת 'אקדמא': "התכנית הזאת מפגישה את ילדי הגנים עם עולם המוסיקה, מעניקה חינוך מוסיקלי ברמה היסודית, ערכים התנהגותיים, צעדים מוזיקליים ראשונים.. ועוד. זה מאוד חשוב דווקא בגיל הזה, כי אז נוצרות שלל היכולות של הילד. אנשים רבים עבדו על התוכנית עבור הילדים הצעירים, כיוון שבגיל זה הם מתחילים ללמוד שפה חדשה – המוזיקה, וזה משפיע על ההתפתחות הקוגניטיבית שלהם".

צהלה מלמד, מנהלת התכנית בגנים: "בפרויקט אנו מלמדים מוזיקה קלאסית ומשתתפים בו 26 גני ילדים באשדוד. השנה אנו מציינים 20 שנה לפטירתה של נעמי שמר ובחרנו את שיריה לאות כבוד לעבודתה. בחרנו שלושה שירים וביניהם 'אנשים טובים באמצע הדרך', כי זה מאוד תואם את המציאות – כולם אנשים טובים, עוזרים, תורמים לחיילים והילדים לוקחים אף חלק ומכינים להם מתנות. בחינוך לגיל הרך יש תכניות בנושא מדע, אמנויות ומוזיקה. הילדים לומדים אמנויות יפות – ציור, וכוריאוגרפיה אך גם שרים ומנגנים בכלי נגינה. את התכנית הזו עשינו בגן חופית והגננת הזמינה לכאן את הסבים והסבתות. תודה לכל השותפים ולהתראות ב-29 במאי, אז נסיים את התכנית לחינוך מוזיקלי בגן בהופעה גדולה במשכן לאמנויות הבמה באשדוד."

צילום: יוליה גודוביץ'

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך